Маск Ілон: американський бізнесмен та інженер-винахідник
Маск Ілон — засновник і головний інженер SpaceX, генеральний директор компанії Tesla, один з найуспішніших і найбагатших людей сучасності.
Біографія
Ілон Рів Маск народився 28 червня 1971 року в місті Преторія, Південно-Африканська Республіка. Маск має громадянство ПАР, Канади та США. З кінця 2020 року Ілон мешкає в американському штаті Техас.
Освіта
Після закінчення середньої школи Маск п'ять місяців навчався в університеті Преторії. У червні 1989 року він переїхав до Канади, де наступного року вступив до Королівського університету міста Кінгстон, штат Онтаріо. Через два роки Ілон перевівся до Пенсільванського університету. Тут він отримав дипломи бакалавра в галузі економіки та фізики.
У 1994 році Маск провів два стажування у Кремнієвій долині. У 1995 році Ілон був прийнятий на програму доктора філософії з матеріалознавства у Стенфордському університеті. Проте незабаром залишив навчання заради роботи. Крім того, він отримав бізнес-освіту в Школах бізнесу Сміта (1992) та Уортона (1995).
Сім'я
Мати підприємця — Мей Маск (дівоче прізвище Холдеман, 1948 р.н.). Дієтолог за освітою. Читає лекції з дієтології, проводить приватну практику. Протягом 50 років працювала у якості модель, з'являлася на обкладинках відомих журналів, включаючи Time. У 1969 році Мей стала фіналісткою конкурсу краси «Міс Південна Африка».
Батько Еррол Маск – інженер-електромеханік, підприємець.
Ілон — старша дитина в сім'ї Маск. Через рік після нього народився брат Кімбал, а в 1974 році — сестра Тоска. Кімбал — ресторатор, шеф-кухар та підприємець, а Тоска — виконавчий продюсер та режисер художніх фільмів, телевізійних програм та веб-контенту.
У 1979 році батьки Ілона розлучилися. Через два роки він вирішив жити з батьком. Кімбал приєднався до них через чотири роки. Тоска залишилася жити з мамою.
У січні 2000 року Маск одружився з канадською письменницею Жюстін Вілсон (1972 р.н.). Їхня перша дитина Невада народився в 2002 році. Але за два місяці він помер від синдрому раптової дитячої смерті. У 2004 році за допомогою ЕКО Жюстін народила близнюків Гріффіна та Ксав'єра. Через два роки у пари народилася трійня — Даміан, Саксон та Кай. Через вісім років шлюбу Ілон та Жюстін розлучилися, оформивши загальну опіку над дітьми.
Потім Маск двічі одружувався і двічі розлучався з британсь
кою актрисою Талулою Райлі (1985 р.н.). Пара була одружена з 2010 по 2012 та з 2013 по 2016 рік. Протягом року (2017 р.) підприємець був у стосунках із американською актрисою Ембер Герд (1986 р.н.).
У 2018 році Ілон почав зустрічатися з канадською співачкою Граймс (справжнє ім'я Клер Буше, 1988 р.н.). Влітку 2020 року у пари народився син, якого назвали незвичайним ім'ям —X Æ A-12
За словами Граймс, «X» в імені — «невідома змінна», «Æ» — ельфійське написання абревіатури AI («штучний інтелект або любов»), а «A-12» — американський висотний літак-розвідник. Восени 2021 року Ілон та Клер розійшлись.
Кар'єра
Ще в дитинстві Маск почав працювати на будівництві батька. Разом із братом він клав цегляну кладку, навчився встановлювати сантехніку та віконні рами, прокладати електричну проводку.
У десять років у Ілона з'явився перший у житті комп'ютер. Майже одразу хлопчик почав займатися програмуванням і за два роки за п'ятсот доларів продав власну комп'ютерну гру.
Перші великі гроші майбутній підприємець заробив на акціях фармацевтичної фірми. Навчаючись у Канаді, Ілон підробляв на фермі та лісопильному заводі.
Zip2
У 1995 році в Каліфорнійському місті Пало-Альто Ілон заснував першу компанію. Спочатку вона називалася Global Link Information Network та займалася забезпеченням приватних фірм інтернетом.
Співзасновниками Маска були його брат Кімбал та Грегор Коурі. Через рік компанія була перейменована в Zip2 і почала займатися програмним забезпеченням для новинних компаній (The New York Times та Chicago Tribune). Маск обіймав посаду віцепрезидента та технічного директора. У 1999 році компанія Compaq придбала Zip2 за 307 мільйонів доларів. Ілон на цьому продажу заробив 22 мільйони.
X.com
У тому ж році Маск заснував нову компанію — X.com, яка займалася фінансовими онлайн-послугами та електронною поштою. Стартап був одним із перших онлайн-банків. Наступного року X.com об'єднався з онлайн-банком Confinity, який мав власний сервіс грошових переказів PayPal.
В об'єднаній компанії Маск обійняв посаду генерального директора. Але у вересні 2000 року через внутрішній конфлікт він був зміщений з цієї посади, хоча залишився членом Ради директорів. У 2002 році eBay купила сервіс PayPal за півтора мільярда доларів. Маск як найбільший акціонер (11,7%) заробив майже двісті мільйонів.
SpaceX
Весною 2002 року з'явилася ще одна компанія бізнесмена — SpaceX (Space Exploration Technologies Corp.), що займається виробництвом космічної техніки. Ілон став головним інженером та генеральним директором. У компанію підприємець вклав сто мільйонів доларів.
У березні 2006 року SpaceX зробила спробу запуску ракети Falcon 1. Але вона закінчилася аварією. Попри цю невдачу, через пів року компанія Маска стала переможницею в конкурсі програми Американського космічного агентства (NASA) на надання орбітальних транспортних послуг. Загальна сума контракту – 396 мільйонів доларів.
Програму було розбито на сорок етапів і остаточно було завершено у 2012 році. У 2008 році компанія Маска все ж таки змогла успішно запустити ракету-носій. Falcon 1 стала першою приватною ракетою, яка вивела корисне навантаження на навколоземну орбіту.
Наприкінці того ж року SpaceX та NASA підписали контракт на 1,6 мільярда доларів. Компанія Маска мала здійснити 12 польотів своєї ракети Falcon 9 і космічного корабля Dragon до Міжнародної космічної станції. Перший Dragon зістикувався з МКС у травні 2012 року.
Весною 2020 року SpaceX відправила в космос перший пілотований корабель Crew Dragon, який вийшов на орбіту і зістикувався з МКС.
У 2015 році для забезпечення доступу супутникового інтернету компанія Ілона розпочала розробку системи Starlink. Перші два тестові прототипи вирушили до космосу вже через три роки, а у травні 2019 року було запущено перші 60 діючих супутників.
The Boring Company
У 2018 році зі SpaceX виділилася The Boring Company. TBC зайнялася будівництвом тунелів. На її створення у 2016 році Ілона надихнув складний міський трафік Лос-Анджелеса. Наприкінці 2018 року в каліфорнійському місті Готорн було відкрито тестовий тунель завдовжки майже два кілометри.
У тому ж році компанія почала проводити низку маркетингових акцій та запропонувала кілька видів рекламних товарів. На сьогоднішній день до них відносяться бейсболки, вогнегасники та вогнемети.
Tesla
Ще одним успішним вкладенням Маска стала компанія з виробництва електромобілів Tesla. На початку 2004 року бізнесмен вклав у неї шість з половиною мільярдів доларів і став мажоритарним акціонером, а також увійшов до ради директорів як голова.
З 2008 року компанія почала серійно випускати Tesla Roadster. Він став першим повністю електричним автомобілем із літієво-іонними акумуляторними батареями. Маск курирував дизайн Roadster.
У 2012 році розпочався випуск чотиридверного седана Model S, через три роки був запущений кросовер Model X, а в 2017 році – седан Model 3. У 2019 році з'явилися кросовер Model Y та пікап Cybertruck.
У жовтні 2021 року капіталізація компанії оцінювалася в один трильйон доларів. У листопаді того ж року у Twitter Маску запропонували продати десять відсотків компанії. Усього за тиждень Ілон заробив на їхньому продажу майже сім мільярдів доларів.
SolarCity
Маск представив первинну концепцію та фінансовий капітал для компанії SolarCity, яку його двоюрідні брати Ліндон та Пітер Рейв спільно заснували улітку 2006 року. Через сім років компанія вже була на другому місці в США щодо встановлення систем сонячної енергії. У 2016 році SolarCity увійшла до складу Tesla.
Neuralink
Бізнесмен став одним із творців у 2016 році Neuralink, стартапу в галузі нейротехнологій, покликаного інтегрувати людський мозок та штучний інтелект.
Влітку 2020 року Ілон презентував пристрій «Fitbit in your skull», здатний вилікувати людину від інвалідності, зокрема від глухоти, сліпоти, паралічу. Щоправда, багато нейробіологів критикують це твердження.
Благодійність
У 2002 році Маск створив власний благодійний фонд. За цей час фонд вніс понад 350 пожертвувань. Близько половини припадало на некомерційні організації, які займаються науковими дослідженнями чи освітою.
Здебільшого фонд жертвував кошти бізнесмена Пенсільванському університету, в якому навчався Маск, проєкту Вікімедія, Kitchen Community (Big Green), благодійної організації, яка розширює доступ дітей до їжі.
Маск також є піклувальником фонду X Prize. У січні 2021 року він пообіцяв пожертвувати сто мільйонів доларів тому, хто розробить найкращу технологію уловлювання вуглецю.
Після масштабних лісових пожеж, що охопили Штати у 2019 році, підприємець пожертвував мільйон доларів на висадку нових дерев. Десять мільйонів він передав Інституту майбутнього людства, який займається дослідженням контролю за штучним інтелектом.
Цікаві факти про Ілона Маска
За словами режисера фільму «Залізна людина» Джона Фавро, Маск став прообразом головного героя картини — Тоні Старка. У другій серії фільму бізнесмен зіграв у ньому роль друга Старка.
Також Маск зіграв самого себе у серіалах «Теорія Великого вибуху» та «Марс», комедії «Чому він?», а також озвучив себе у мультфільмах «Сімпсони» та «Рік та Морті».
Підприємець ледь не загинув у молодому віці. У 2000 році під час відпустки на своїй історичній батьківщині він підхопив тропічну малярію. Згадуючи цей випадок під час написання біографії для книги Ешлі Венса «Ілон Маск. Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє», Маск пожартував про те, що «відпустки вбивають».
Восени 2018 року акції компанії Tesla обрушилися після того, як її генеральний директор покурив марихуану у прямому ефірі програми Джо Рогана.
У травні 2021 року Ілон Маск заявив, що має синдром Аспергера.
Скандали
Судові позови через твіти
У вересні 2018 року Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) подала на Маска до суду. Причиною були твіти бізнесмена. У них нібито була хибна інформація про швидкий викуп ним акцій компанії з допомогою позикових коштів.
Це спричинило зростання акцій більш ніж на 10%. Але потім ціни впали через те, що Ілон відмовився від цієї витівки. Деякі інвестори зазнали значних втрат.
У позові SEC стверджувалося, що Маск не обговорював з інвесторами цю угоду і не мав фінансового підтвердження. Тому Комісія з цінних паперів і бірж розцінила твіти бізнесмена як неправдиві, що вводять в оману і завдають шкоди інвесторам. SEC вимагала заборонити Маску обіймати посаду генерального директора у громадських компаніях.
Через два дні Маск уклав угоду із SEC. Він зобов'язався виплатити двадцять мільйонів у якості штрафу і три роки не обіймати посаду голови ради директорів Tesla. При цьому Ілон залишався на посаді генерального директора компанії.
У лютому 2019 року Комісія з цінних паперів та бірж знову звернулася до суду через твіт Маска. Цього разу підприємець написав, що Tesla має намір побудувати пів мільйона електромобілів. У SEC назвали цю інформацію такою, що не відповідає дійсності.
Як і минулого разу, сторони врегулювали відносини у позасудовому порядку. По ньому гендиректор Tesla зобов'язувався погоджувати із SEC те, що він пише у твіттері.
У березні 2021 року твіти Маска призвели до того, що на нього подав до суду один з інвесторів автовиробника. Позивач скаржився на те, що Ілон написав, що акції Tesla продаються за дуже високою ціною.
Через це ринкова вартість компанії впала на чотирнадцять мільярдів. Крім того, інвестор звинуватив керівництво компанії в нездатності забезпечити дотримання угоди між Маском та (SEC).
Суд через покупку SolarCity
У 2016 році Tesla придбала компанію SolarCity за 2,6 мільярда доларів. Акціонерам ця угода не сподобалася, і вони звернулися до суду. У ньому повідомлялося, що Маск нібито натиснув на решту директорів автокомпанії і продавив покупку проблемної компанії за дуже високу ціну. Тому акціонери вимагали, щоб Маск виплатив компенсацію Tesla або повернув компанії 2,6 мільярда.
Справа про порятунок у печері Тхамлуанг
Влітку 2018 року на півночі Таїланду група підлітків-футболістів та їх тренер потрапили у пастку у печері Тхамлуанг. Через повінь печера виявилася затопленою, а вода перекрила доступ до внутрішніх галерей. Ілон Маск запропонував для порятунку дітей міні-підводний човен з використанням елементів ракети-носія Falcon 9.
Проте один із рятувальників, спелеолог Верн Ансворт звинуватив американського бізнесмена у піарі, зазначивши, що субмарина з жорстким каркасом не пройде й п'ятдесяти метрів.
У відповідь Ілон звинуватив Ансворта в педофілії, написавши в соцмережах, що спелеолог живе в Таїланді заради зв'язку з неповнолітньою. Незабаром Маск одумався і видалив твіт з образами. Проте інші користувачі твіттера встигли зробити скріншот, який швидко розійшовся інтернетом. Слова бізнесмена викликали обурення.
Ілон змушений був вибачитися. Але Верн подав на нього до суду за наклеп і вимагав 75 тисяч доларів компенсації. Присяжні в суді Лос-Анджелесі стали на бік підприємця.
COVID-19
Маска критикували за його громадські коментарі та поведінку, пов'язані з пандемією коронавірусу. ЗМІ писали, що підприємець поширював дезінформацію про вірус, стверджував, що статистикою смертності маніпулювали.
На початку пандемії він писав, що діти практично невразливі до коронавірусу, а паніку навколо хвороби називав тупою. У березні 2020 року, коментуючи звіт New York Times про те, що Китай не повідомив про нові випадки внутрішнього поширення коронавірусу, Маск передбачив, що «ймовірно, нових випадків захворювання в США не буде вже до кінця квітня».
Любовний трикутник Маск-Герд-Депп
У 2017 році актори Ембер Герд та Джонні Депп оформили розлучення. За ним послідувала низка скандальних судів, у яких Герд звинуватила ексчоловіка у побитті, а Депп — у зраді з Ілоном Маском. Актриса та підприємець заперечували свій зв'язок у той момент, коли Герд була одружена з Деппом.
Але адвокати актора оприлюднили спільні фотографії Герд і Маска під час перебування її дружиною Деппа. Крім того, в суді зачитували недвозначне листування можливих коханців. Співробітники будинку, в якому були апартаменти Ембер заявляли про те, що бізнесмен приходив у гості до неї і навіть мав власний ключ від її пентхауса.
ЗМІ запідозрили самого Маска у домашньому насильстві над Гердом. Так акторка заявляла, що Депп ударив її по обличчю смартфоном. Проте як розповіла хатня робітниця акторів, синці та подряпини на Ембер з'явилися через тиждень після того, як Джонні поїхав за кордон. Натомість у цей час у пентхаусі побував Ілон.
Статки
Свій перший мільйон Маск заробив у 28 років. У 2002 році Ілон вперше увійшов до списку мільярдерів Forbes. Тоді його статки оцінювалися в два мільярди доларів. На початку 2020 року він мав уже 27 мільярдів. Але протягом цього року він розбагатів на 150 мільярдів. В основному завдяки продажу п'ятої частини акцій Tesla.
У листопаді того ж року Маск обігнав співзасновника Facebook Марка Цукерберга і став третьою найбагатшою людиною у світі. Всього через тиждень він став багатшим співзасновника Microsoft Білла Гейтса.
У січні 2021 року Маск зі статками 185 мільярдів доларів перевершив засновника Amazon Джеффа Безоса. З цього часу Маск і Безос змагаються за звання найбагатшої людини у світі.
У листопаді того ж року Ілон став першою людиною, чий капітал перевищив позначку 300 мільярдів доларів. Станом на грудень 2021 року статки Маск скоротилися до 270 мільярдів.
При цьому сам Маск називає себе бідним із статками, відзначаючи, що його мало цікавлять матеріальні атрибути багатства.