Лапутіна Юлія Анатоліївна: жінка-генерал та колишня міністерка у справах ветеранів
Лапутіна Юлія Анатоліївна — ексспівробітниця СБУ, учасниця АТО та друга в історії країни жінка-генерал. З грудня 2020 по лютий 2024 року керувала Міністерством у справах ветеранів
Біографія
Юлія Анатоліївна Лапутіна народилася в 1967 році в місті Київ, Україна.
Освіта
Лапутіна дипломований педагог і психолог. За останнім фахом вона також має кандидатський ступінь.
Сім'я
Батько Лапутіної — Анатолій Миколайович (1939-2007) — доктор біологічних наук, академік, засновник навчальної дисципліни «Біомеханіка» в Україні.
Юлія одружена за Сергієм Воротнюком. Він служив у званні полковника в СБУ. Учасник АТО. У 2022 році Сергій працював у держпідприємстві Міністерства оборони "Укрвійськбуд".
У подружжя двоє доньок. Наприкінці 2019 року в АТО загинув зять Лапутіної — Денис Волочаєв, також сбушник.
Кар'єра
У 1992 році Лапутіна стала співробітницею СБУ. Починала служити опером в контррозвідці. Через два роки Юлія стала старшим офіцером спецпідрозділу «Альфа». Тоді ж вона була учасницею придушення путчу сепаратистів на Кримському півострові.
Лапутіна виступила з ініціативою про втілення концепції ментальної інтеграції кримських жителів. Але під час президентства Януковича це починання співробітниці СБУ було зупинено. У 2010 році Юлія була призначена заступником начальника Центру спецоперацій «А» СБУ. На цьому вона провела два роки.
Юлія була в першій ротації опергрупи СБУ в зоні АТО. З квітня 2014 року Лапутіна в складі групи «Альфа» займалася розвідкою на непідконтрольних Україні територіях Донбасу (Краматорськ, Слов'янськ). Пізніше вона командувала опергрупою СБУ, займалася затриманням сепаратистів.
У тому ж році Лапутіна обійняла посаду заступника начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки. На цій посаді Юлія займалася боротьбою на «інформаційному фронті» війни з Російською Федерацією. Вона також працює в Національній академії СБУ.
Влітку 2017 року Юлія мала звання підполковника. У березні 2020 року їй було надано генеральне звання (генерал-майор). Лапутіна стала лише другою жінкою в українській армії, яка була нагороджена такого високого звання.
Влітку 2020 року її кандидатура розглядалася на посаду керівника Директорату з питань комунікації та інформполітики Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
В середині грудня парламент більшістю голосів (248) проголосував за призначення Юлії Лапутіної на посаду міністра у справах ветеранів. У лютому наступного року вона увійшла до складу Ради національної безпеки та оборони.
Роботу Лапутіної на чолі відомства нерідко критикували військовослужбовці. Їй ставили у провину низьку якість реалізації проєкту "Помічник ветерана". За інформацією Громадської ради при відомстві, міністерка провалила роботу з ветеранами та не реалізувала низку напрямів роботи.
У лютому 2024 року Юлія Лапутіна написала заяву про відставку. За два дні парламент звільнили її з посади міністра.
Декларація
У січні 2024 року Ольга Лапутіна подала електронну декларацію про свої доходи за 2022 рік.Ексчиновниця у Києві має гараж (36,5 кв. м). На правах користування Юлія вказала столичну квартиру (165,8 кв. м) своїх родичів. На матір Лапутіною оформлено земельну ділянку (700 кв. м) та недобудований житловий будинок (233,5 кв. м) у селі Козин на Київщині.
Також колишня міністерка вказала, три об'єкти (квартири) нерухомості свого чоловіка у Києві. Дві з них недобудовані, а ще одну (39,9 кв. м) вказано як місце реєстрації Сергія Воротнюка.
З 2016 року Юлія їздить автомобілем Fiat 500L, за який вона заплатила 452 тисячі гривень. У чоловіка Лапутіної Volkswagen Transporter 2007 року, який коштував 149 тисяч.
Сукупний дохід (зарплата, пенсія, продаж рухомого майна, банківські відсотки) Юлії у 2022 році склав 1,6 мільйона гривень. Сергій Воротнюк поповнив сімейний бюджет на 267,7 тисячі.
У банках на рахунках Лапутіна зберігає майже 292 тисячі гривень, її чоловік — 48 тисяч. На депозитах у жінки-генерала 546,9 тисячі, у Воротнюка - 288,8 тисячі