Юрій Гусєв
  • Дата народження
    15 листопада 1979
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Юрій Гусєв
970

Юрій Гусєв

Гусєв Юрій Веніамінович: гендиректор «Укроборонпрому» і ексгубернатор Херсонської області

Юрій Веніамінович Гусєв — під час перебування на посаді заступника міністра оборони був фігурантом скандалів з державними закупівлями палива та житла для військовослужбовців.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація
7. Посилання

Біографія

Юрій Веніамінович Гусєв народився 15 листопада 1979 року в місті Коростишів Житомирської області.

Сім'я

Юрій одружений на Ользі Гусєвій. Вона — засновниця, голова та кінцева бенефіціарна власниниця ТОВ «Юкрейніан Фешн Груп» (діяльність в сфері телевізійного мовлення). З березня 2019 року Ольга є генеральною продюсеркою телеканалу «UA Fashion TV».

У подружжя двоє дітей: син Михайло і дочка Марія.

Освіта

Гусєв навчався у фізико-технічному ліцеї та технічному університеті Херсона, а також в магістратурі столичного економічного університету. Юрій за освітою фінансист. У 2000 році він був студентським мером Херсона, керував обласною молодіжною громадською організацією «Молода нація».

Гусєв закінчив дві програми в Школі управління ім. Дж. Кеннеді в Гарварді, навчався у вишах Великобританії та Індії, Інституті Аспена, Українській школі політичних студій. Юрій захистив дві дисертації: з економіки (2014 року) і історії церкви (2018).

Кандидат економічних і доктор богословських наук.

Кар'єра

Ще студентом Гусєв став радником херсонського губернатора. У 1999 році він займався питаннями молодіжної політики регіону. До 2009 року Юрій був керівником ряду комерційних підприємств.

У 2009 році він перейшов на державну службу. Протягом двох років Гусєв працював у міністерствах економіки та фінансів. Гусєв курирував розробку єдиної державної політики розвитку експорту і очолював департамент інвестиційної та інноваційної політики.

З 2011 по 2014 рік Юрій керував Департаментом національних та інвестиційних проєктів Державного агентства з інвестицій та управління національними проєктами (Держінвестпроєкт).

Після Євромайдану він перейшов до Міністерства оборони. З вересня 2014 по січень 2016 року Юрій був заступником голови відомства. Відповідав за економічні питання Міноборони.

З березня 2016 по червень 2019 року Юрій був фізичною особою-підприємцем (основний вид діяльності — консультування з питань комерційної діяльності та управління). Паралельно із заняттям бізнесом Гусєв був радником голови Мінінфраструктури (2016) і Мінекології та природних ресурсів (2018).

У липні 2019 року президент Зеленський призначив Гусєва губернатором Херсонської області. На цій посаді він провів півтора року. На чолі обладміністрації з ним стався курйозний випадок. Школярі однієї зі шкіл отримали від губернатора пташенят гусей. Трохи пізніше стало відомо, що це пташенята — качки.

Як повідомляли ЗМІ, за рік з невеликим на посаді голови ОДА Гусєв дав 21 обіцянку. З них він виконав лише п'ять, одну провалив, а решта залишилися в процесі виконання.

У губернатора не вийшло повністю запустити чотири вагові майданчики. До кінця 2019 року працювало лише два. Зате Юрій зміг виконати незвичайну обіцянку — схуднути. За місяць він скинув вісім кілограмів.

Також йому вдалося запустити два оновлених контрольно-пропускних пункти на адміністративному кордоні із кримським півостровом — «Чонгар» і «Каланчак». До речі, президент Зеленський погрожував звільнити керівника Херсонщини, у разі якщо КПВВ не будуть оновлені.

У 2020 році Гусєв обіцяв зайнятися будівництвом і реконструкцією майже 200 кілометрів доріг, побудувати двадцять амбулаторій, а також по шість дитсадків, шкіл і стадіонів.

У грудні 2020 року Юрій залишив крісло губернатора Херсонської області. Президент Зеленський призначив його генеральним директором держпідприємства «Укроборонпром».

Юрій Гусєв у різний час читав лекції з економічних дисциплін у вищих навчальних закладах України та ЄС. У 2020 році він викладав у Херсонському національному технічному університеті. Гусєв написав ряд наукових праць і статей по франчайзингу, міжнародної економіки та розвитку експорту. Крім того, Юрій видав власну поетичну збірку.

На громадських засадах він був помічником народного депутата VI скликання Верховної Ради Юрія Стеця (блок НУНС). Гусєв і сам кілька разів пробував стати народним депутатом. Однак ці спроби виявилися невдалими. У 2002 році він балотувався на парламентських виборах під 56-м номером виборчого блоку політичних партій «Команда Озимого Покоління».

На виборах партія отримала лише 2,02% і не пройшла до Верховної Ради. На момент виборів Юрій був співголовою товариства Херсонського технічного університету. Влітку 2019 року він став 41-м у списку партії «Слуга народу». Але за місяць до виборів його прізвище було викреслено.

Юрій був ініціатором Українського Клубу Реформаторів, керував Міжнародним об'єднанням «Земляцтво Херсонщини» і ради засновників Міжнародного центру стратегій оборони і безпеки. Він очолював міжнародний благодійний фонд «Моя Україна».

Компромат

За місяць до виборів «Слуга народу» виключила зі списку кандидатів у депутати Верховної Ради Гусєва. Його кандидатура викликала шквал критики, адже президент Зеленський обіцяв привести команду несистемних політиків. Гусєв же працював у міністерствах як при Януковичі, так й Порошенко. Крім того, ряд ЗМІ згадали скандали, які супроводжували Гусєва у його чиновницькій кар'єрі.

Деякі інтернет-видання припускали, що виключення Юрія Гусєва з виборчих списків лише відволікаючий маневр для майбутнього його призначення на посаду голови Херсонщини. Через місяць після виборів він дійсно зайняв крісло голови ОДА.

Представники преси пов'язували Гусєва з головою СБУ та першим віцепрем'єром часів Януковича Валерієм Хорошковським. Саме від його політпроєкту («Команда озимого покоління») Юрій у 2002 році намагався отримати депутатський мандат.

Іншим одіозним політиком і чиновником, з яким пов'язували Гусєва був Владислав Каськів. Під керівництвом останнього нинішній гендиректор «Укроборонпрому» працював у Держінвестпроєкт протягом 2011-2014 років.

Це держпідприємство було замішано в скандалах з багатомільйонними розкраданнями бюджетних коштів. У травні 2019 року НАБУ направило до суду справу про розкрадання 259,2 мільйона гривень з Держінвестпроєкту. За даними антикорупціонерів, ця сума була виділена з бюджету на реалізацію двох проєктів — «Якісна вода» та «Олімпійська надія-2022» ще в 2012 році.

Однак обидві ініціативи так і не реалізували, а кошти — зникли. Детективи НАБУ встановили, що ці гроші під виглядом позики були переведені на рахунки фірм, підконтрольних топменеджерам Держінвестпроєкту. У цьому держпідприємстві в 2012 році Гусєв керував департаментом національних та інвестиційних проєктів.

Гусєва звинувачували в корупції при держзакупівлях для армії на посаді заступника очільника Міноборони.

Нардеп VIII скликання Тетяна Чорновіл виявила, що тендерний комітет, який підпорядковувався Гусєву, купував за завищеними цінами бензин А-80. За її даними, посередники тільки за перший квартал 2015 року одержали 80 мільйонів гривень, які були виділені з бюджету на потреби армії.

Інший парламентарій минулого скликання Дмитро Тимчук нагадав про ще одну схему із закупівлі палива в МО. Тоді переплата склала 180 мільйонів. Комітет нацбезпеки і оборони провів розслідування та встановив, що організатором тендеру був той же Гусєв. Правоохоронці порушили кримінальну справу, проте вона нічим не закінчилася.

У пресі відзначався цікавий факт: з 2014 по 2016 рік доходи Юрія Гусєва збільшилися. Згідно з декларацією чиновник обзавівся грошовими активами, рухомим і нерухомим майном.

Іншим скандалом, в якому відзначився Гусєв під час роботи в Міноборони стали закупівлі житла для військовослужбовців.

У 2015 році Міноборони отримав 1,1 мільярда гривень бюджетних коштів на покупку близько двох тисяч квартир. Як зазначає Тимчук, до кінця року для військовослужбовців відомство купило лише 75 квартир, витративши менше 120 мільйонів. Експарламентарій підкреслював, що в підсумку програма з придбання житла була зірвана. Правоохоронці знову намагалися втрутитися. Однак ніхто так і не поніс відповідальності.

Влітку 2019 року перед Кабінетом міністрів пройшов пікет. Протестуючі вимагали від Уряду не призначати Гусєва на посаду очільника Херсонської ОДА. Мітингувальники просили не реінкарнувати представників старої влади. Самого Гусєва вони називали корупціонером, який повинен сидіти у в'язниці.

Декларація

У березні 2021 року Юрій Гусєв опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

Гендиректор «Укроборонпрому» володіє двома столичними квартирами (55,2 та 133,5 кв.м.). У Херсоні він орендує житловий будинок (158 кв.м.). Там же у його дружини є у спільній власності земельна ділянка (504 кв.м.) та дача (20 кв.м.).

Юрій їздить на автомобілі Infiniti Q30 2017 року випуску. У березні 2019 року машина обійшлася йому в 769 тисяч гривень. Ользі Гусєвій належить Toyota Camry 2007 року випуску. Влітку 2012 року вона обійшлася Ірині в 126 тисяч.

У Херсонській облдержадміністрації зарплата Юрія за 2020 рік склала 550 тисяч, в «Укроборонпромі» він отримав 404 тисячі. Робота викладача в Херсонському технічному університеті принесла йому 1438 гривень. Як банківських відсотків він отримав 528 гривень. Ольга поповнила сімейний бюджет на 14,8 тисячі.

У банках чиновник зберігає 273 тисячі гривень та п'ять тисяч доларів. У його дружини на рахунках 146 гривень. Готівковими коштами Юрій задекларував 20 тисяч доларів і 100 тисяч гривень. У подружжя Гусєвих у відкритому недержавному пенсійному фонді «Лаурус» зберігається по 2692 гривні.

Посилання

Facebook

Facebook

Instagram

Згадки про персону