Щиголь Юрій Федорович: бригадний генерал СБУ та ексголова Державної служби спеціального зв'язку та захисту
Щиголь Юрій Федорович — у 2015 році попався на хабарі, але це не завадило йому побудувати кар'єру в СБУ. 2023 року його запідозрили у привласненні 60 мільйонів гривень.
Біографія
Юрій Федорович Щиголь народився 5 листопада 1983 року в селі Зазим'я, Броварського району Київської області.
Освіта
У Юрія три вищі освіти: два дипломи юриста та один — фінансиста. У 2006 році він закінчив Національний університет державної податкової служби України, а через три роки Національну академію Служби безпеки України. У 2017 році Щиголь став випускником університету економіки та права ім. Альфреда Нобеля.
Сім’я
Юрій одружений. Дружину звуть Оксана. До 2017 року вона працювала в Київській обласній державній адміністрації.
У пари двоє дітей: В'ячеслав і Марія.
Кар'єра
У 2007 році Юрій став співробітником Баришівської податкової інспекції в Київській області. Через два роки Щиголь перейшов на роботу в Службу безпеки України. Тут він проходив військову службу на оперативних та керівних посадах до 2020 року.
8 липня 2020 року Кабінет Міністрів призначив Юрія керівником Державної служби спеціального зв'язку та захисту України. Щиголь має звання бригадного генерала.
За словами чиновника, між Україною і Росією зараз відбувається перша світова кібервійна. Тому бригадний генерал відкрито заявляє, що Російська Федерація це цілком законна мета для українських кібератак.
У листопаді 2023 року звільнений з посади голови Державної служби спецзв'язку та захисту інформації України.
Компромат
Як заявив підприємець і колишній співробітник СБУ Костянтин Корсунь, у 2015 році Юрій Щиголь був затриманий на місці злочину при отриманні хабаря. На той момент він працював у Дніпропетровському обласному управлінні СБУ і разом з колегою вимагав у бізнесмена 1,12 мільйона гривень.
Близько шести місяців Юрій провів під слідством. Але потім, як пише Корсунь, кримінальну справу прикрили, а потерпілого змусили забрати заяву. Ця темна сторінка в біографії не завадила Щиголу і надалі будувати кар'єру в Службі безпеки. Його перевели в столичне управління.
Тут він продовжив підійматися по кар'єрних сходах, обіймаючи посади заступника начальника і начальника відділу, заступника начальника і начальника Управління. Як зазначає Корсунь, Щиголь маючи "дах" у вигляді заступника голови СБУ Володимира Горбенко, займався "решаловом", каламутними питаннями, наїздами на бізнес.
Корсунь називає Щиголя недалеким шахраєм, пройдисвітом, корупціонером, але відданим своєму начальнику, у якого він на хорошому гачку.
Недоброзичливці, за словами Корсуня, вважають Юрія Щиголя відповідальним за розвал кримінального провадження Держбюро розслідування щодо багатомільярдних розкрадань у Державному центрі кіберзахисту Держспецзв'язку.
Також у ЗМІ відзначили, що сім'я Юрія Шиголя витратила більше, ніж заробила, що мало б привернути увагу співробітників податкової служби.
Причиною звільнення з посади голови Держспецзв'язку стала підозра, висунута антикорупційними органами у розкраданні 62 мільйонів бюджетних коштів. Гроші виділялися протягом 2020-2022 років на закупівлю обладнання та ПЗ для відомства. Виявилося, що все це купувалося за завищеними цінами.
Правоохоронці знайшли, що чиновник завів собі криптогаманець, на якому зберігав півтора мільйона доларів, а також мав 82 тисячі євро і 72 тисячі доларів готівкою
Щиголя було заарештовано. Як запобіжний захід його залишили під вартою до початку 2024 року. У суді на поруки ексчиновника хотіли взяти кілька парламентаріїв: Олександр Федієнко та Михайло Крячко. Але суддя відмовив у цьому. Юрій може вийти за волю, якщо внесе заставу у розмірі 25 мільйонів гривень.
Декларація
У 2020 році в декларації бригадного генерала було вказано два автомобілі. Chevrolet Lacetti 2008 року записаний на батька Юрія, а сам чиновник їздив на ній за дорученням.
Оксана Щиголь пересувалася на BMW X3 2017 року випуску. У березні 2020 року вона придбала цю машину за 150 тисяч гривень. За словами Костянтина Корсуня, Щиголь приховав від декларування автомобіль Range Rover.
З цінного рухомого майна Юрій задекларував мисливську рушницю фірми Benelli.
У подружжя Щиголь і батька Юрія на трьох було п'ять ділянок землі в Броварському районі, а жили вони в будинку (121 кв.м) батька Юрія, який знаходився в селі Зазим'я. У Києві Оксана мала квартиру (47,47 кв.м) в недобудованому будинку.
Річний оклад Щиголя у 2020-му склав понад мільйон гривень. Дружина чиновника як пенсію отримала майже 43 тисячі гривень. За сто тисяч вона продала якесь рухоме майно, а 150 тисяч отримала в дар від Віктора Костенка (ймовірно, свого батька). Готівкою у сім'ї Щиголь було задекларовано 85 тисяч доларів.
Інформації про поточні декларації голови Держслужби спеціального зв'язку та захисту немає. З метою захисту даних і протистояння кібератакам з боку Російської Федерації доступ до електронних декларацій з 2022 року тимчасово закритий.