Касим-Жомарт Токаєв
  • Дата народження
    17 травня 1953
  • Країна
    Казахстан
  • Соцмережі
Касим-Жомарт Токаєв
266

Касим-Жомарт Токаєв

Токаєв Касим-Жомарт Кемельович: президент Казахстану з 2019 року

Касим-Жомарт Токаєв - Фото 1

Токаєв Касим-Жомарт Кемельович — кілька років його називали "напівпрезидентом" через те, що колишній голова Казахстану зберіг вплив, але після січневого перевороту 2022 року Токаєв став повновладним главою країни

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Касим-Жомарт Кемельович Токаєв народився 17 травня 1953 року в місті Алмати, Казахстан. Частину дитинства він провів у селі Кельпе Каратальського району Жетисуської області Казахстану, де його сім'я жила протягом кількох поколінь.

Освіта

Токаєв отримав найпрестижнішу в Радянському Союзі освіту. У 1975 році він закінчив Інститут міжнародних відносин у Москві. Під час навчання на останньому курсі стажувався в Китаї. Тут Касим-Жомарт став випускником Пекінського інституту мови. Потім вже в 1991 році він закінчив курси підвищення кваліфікації в Дипломатичній академії МЗС СРСР.

У 1998 році Касим-Жомарт став кандидатом, а через три роки, доктором політичних наук. Написав кілька книг з міжнародних відносин. Крім рідної казахської, він вільно володіє російською, англійською, китайською та французькою мовами.

Касим-Жомарт Токаєв - Фото 2

Сім’я

Токаєв народився в сім'ї Кемеля Токаєва (1923-1986) і Турар Шабарбаєвої (1931-2000). Батько був письменником, основоположником казахського детектива (писав про радянських чекістів), мати працювала в Алматинському педагогічному інституті іноземних мов. 

Касим-Жомарт був одружений на Надії Токаєвій (1958 р.н.). Вона народилася в Нижньому Тагілі, має російський паспорт і єврейське коріння. У 1984 році у них народився син Тимур. Нині він займається нафтовим бізнесом, володіє фермерським господарством в Казахстані. Проживає у Швейцарії, де здобув вищу освіту. 

За даними "Радіо Свобода" і "Настоящего времени" Токаєв-молодший мав у Росії будівельний бізнес. У 2019 році він став Тимуром Кемелем, взявши ім'я діда.

Офіційно Касим-Жомарт розлучився зі своєю дружиною після обрання президентом.

Кар'єра

За радянських часів (з 1975 по 1991) Касим-Жомарт був співробітником посольств в Китаї та Сінгапурі. Після того як Казахстан отримав незалежність, Токаєв перейшов до Міністерства закордонних справ. З 1992 по 1999 рік обіймав тут посади заступника голови та голови відомства. Потім його призначили головою кабінету міністрів.

З 2002 по 2007 рік Касим-Жомарт знову керував зовнішньополітичним відомством. До того ж він мав звання державного секретаря. У 2007 році Токаєв очолив верхню палату казахського парламенту — Сенат.

Касим-Жомарт Токаєв - Фото 3

Наступного року казахського політика призначили заступником голови Парламентської асамблеї Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Навесні 2011 року він став заступником Генсека ООН Пан Гі Муна. На цій посаді Касим-Жомарт пробув два роки, після чого повернувся до Казахстану й знову очолив Сенат.

У 2019 році багаторічний очільник Казахстану Нурсултан Назарбаєв оголосив про намір піти у відставку. Своїм наступником він назвав Касим-Жомарта Токаєва. У квітні того ж року той без проблем виграв президентські вибори, отримавши понад 70% голосів виборців. На Заході ці вибори назвали недемократичними.

Токаєва називають "помірним консерватором". Хоча в інтерв'ю журналу Wall Street Journal, сам політик назвав себе "реформатором", підкресливши, що без політичних реформ не буде прогресу в економічних.

За час свого президентства Касим-Жомарт здійснив кілька реформ, включаючи підвищення зарплат робітників, зменшення корупції, скасування смертної кари та децентралізацію місцевого самоврядування.

Навесні 2021 року він оголосив про концепцію низьковуглецевого розвитку — національний проєкт, метою якого є зменшення залежності Казахстану від вугілля шляхом розвитку електроенергетики та енергетичного балансу країни до 2035 року.

За пропозицією Токаєва парламент Казахстану у 2019 році перейменував столицю Астану в Нур-Султан, як "данину поваги досягненням експрезидента Назарбаєва". Але нова назва довго не протрималася. Вже у вересні 2022 року парламент повернув колишню назву. 

Довгий час вважалося, що політичний капітал Токаєва не виходить за рамки підтримки Назарбаєва. Це дозволило Касим-Жомарту заручитися підтримкою та довірою з боку бізнес-еліт, державних службовців та політичних інститутів Казахстану.

Касим-Жомарт Токаєв - Фото 4

До початку 2022 року в опозиційній пресі Токаєва називали "напівпрезидентом", натякаючи на великий вплив на нього експрезидента Назарбаєва та його людей.

Але в січні 2022 року скориставшись народними заворушеннями через підвищення цін на паливо, Касим-Жомарт здійснив "державний переворот". Він зняв з топпосад всіх ставлеників свого попередника і відправив у відставку самого Назарбаєва з посади голови Ради національної безпеки і оборони. Цю посаду новий президент залишив собі. 

Після цих подій Токаєв став повновладним очільником країни. При цьому для придушення протестів президент просив членів ОДКБ ввести свої війська до Казахстану.

Потім Токаєв оголосив про проведення конституційної реформи, яка нібито обмежить його роботу і надасть більше повноважень уряду. При цьому Касим-Жомарт виступає за "сильного президента, авторитетний парламент, підзвітний йому уряд".

У 2022 році Токаєв навіть пішов на позачергові президентські вибори. У листопаді того ж року він вдруге переміг без особливих проблем. Більш, того його підтримка навіть зросла і він отримав 81,31% голосів. 

Касим-Жомарт Токаєв - Фото 5

Міжнародні спостерігачі відзначають, що у зовнішній політиці Токаєв веде курс на зближення Казахстану з Євросоюзом і Китаєм, і поступовий відхід від співпраці з Росією. Хоча на День перемоги 9 травня 2023 року Касим-Жомарт був одним з небагатьох політиків, які приїхали на урочисті заходи в Москву.

Майже відразу після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну казахський президент заявив про те, що може стати посередником у переговорах між сторонами конфлікту. 

Ряд американських ЗМІ стверджували, що Путін просив Токаєва підтримати його агресію казахськими військами, але той відмовив. Також Касим-Жомарт не визнав маріонеткові проросійські "республіки" на Донбасі та пообіцяв не допомагати Кремлю обходити західні санкції. Влітку 2022 року Токаєв вирішив не приймати від Путіна російський орден Олександра Невського.

Компромат

Під час передвиборчої кампанії Токаєва висміювали в пресі за використання фотошопу для стирання зморшок і другого підборіддя з офіційних фотографій.

Наприкінці 2021 року команда опозиційного російського політика Олексія Навального випустила розслідування. У ньому, серед іншого повідомлялося, що кілька об'єктів елітної нерухомості сім'ї Токаєва в Москві були засекречені місцевою владою. Розслідувачі припустили, що це може бути пов'язано з тим, що сім'я президента Казахстану пов'язана з російською ФСБ.

У лютому 2022 року зі швейцарського банку Credit Suisse стався великий витік інформації. Як показало журналістське розслідування, проведене на основі цього витоку, багато політиків, в тому числі й Токаєв, мали складну мережу секретних офшорних активів в цьому швейцарському банку. У Токаєвих було на рахунках 1,5 мільйона швейцарських франків.

Касим-Жомарт Токаєв - Фото 6

Рахунок був закритий у 2011 році, але вже через рік Токаєви відкрили офшорні компанії на Британських Віргінських островах. Ці компанії мають власні банківські рахунки у Швейцарії й, зокрема, контролюють британську компанію, вартість якої у 2014 році оцінювалася в 5 мільйонів доларів. 

Загальна вартість об'єктів нерухомості в Москві та Женеві оцінювалася в 7,7 мільйона доларів, що явно не відповідало фінансовим доходам політика і його сім'ї на час її придбання.

Згадки про персону