Хачатрян Князь Аршалуйсович: депутат-кнопкодав Одеської облради, чию фірму запідозрили в ухиленні від сплати податків майже на 4,5 млн грн
Хачатрян Князь Аршалуйсович — "хазяїн" Березівського району Одеської області, який отримує мільйонні замовлення завдяки підтримці місцевої влади.
Біографія
Князь Аршалуйсович Хачатрян народився 1 жовтня 1974 року у місті Артик (Вірменія). На території Одеської області живе з 1990 року.
Освіта
Диплом економіста Князь отримав в інституті міста Ґюмрі (Вірменія).
Сім'я
Хачатрян у шлюбі не перебуває. Але у нього є троє дітей: син Аршалуйс та доньки Цовінар та Христина.
Кар'єра
У 1992 році влаштувався працювати на асфальтовий завод. Працював спочатку майстром, а потім став бригадиром. Через вісім років Хачатрян зайнявся будівельним бізнесом, створивши свою фірму. У 2002 році Князь очолив "Березовкаагродорбуд" у місті Березівка Одеської області. Хачатряну належить 82,86% від загального капіталу цього підприємства. Він також співзасновник ТОВ "Газлідер" (основний вид діяльності — будівництво газопроводів).
Князь обирався до районної ради Березівки Одеської області. Він два рази невдало балотувався до Верховної Ради по 138-му мажоритарному округу (Ананьївський, Березівський, Іванівський, Любашівський, Миколаївський, Ширяївський райони, частина Лиманського району Одеської області).
У 2014 році Хачатрян, будучи самовисуванцем, набрав 3.21% голосів та посів шосте місце. Через п'ять років, за кандидата від партії "Опозиційна платформа — За життя" Князя Хачатряна проголосувало 18,4% виборців. З цим результатом він став третім.
У восьмому скликанні парламенту (2014 — 2019) він був помічником народного депутата Миколи Скорика. Свої обов'язки Князь виконував на громадських засадах.
У 2015 році Князь став депутатом в Одеській обласній раді. Хачатрян входить до складу постійної комісії з питань бюджету, фінансово-економічної політики та банківської діяльності. Він також заступник голови міжфракційної депутатської групи "Соціальна справедливість".
Компромат
Одеські журналісти називають Хачатряна "хазяїном" Березівського району". Дві його компанії — з будівництва доріг та по прокладці газових труб — фактично монополісти, отримують "офіційні замовлення завдяки підтримці місцевої влади". Але доріг у Березівці як і раніше практично немає.
Журналісти виявили, що фірма депутата "уклала два однакових договори на реконструкцію одного й того ж спортивного майданчика. В одному місці, в один і той же час". Мова йде про спортивний майданчик в селищі Раухівка. Ціна в двох договорах відрізняється всього на 80 копійок.
Представники преси припустили, що можливо була просто помилка. Але помітили, що за рік до цього мала місце подібна "помилка". "Тоді договір на об'єкт, який повинен був ремонтувати ТОВ “Березівкаагрошляхбуд” теж “продублювали”. Оплата була одна”.
За даними преси, за кілька років депутат і підприємець "став власником з десятка активів в селі Крижанівка". Причому, оформляє ці наділи Князь не на себе, а на свою "людину" — Артака Юзбашана. Через нього народний обранець "відібрав у жителів цього села, частину найголовнішого активу цієї громади, а саме частину узбережжя села".
Зроблено це нібито було через перемогу 3 тендері з берегоукріплення Крижанівки. При цьому, "пропозиції Хачатряна було на 5,5 мільйона гривень більше ніж його конкурента". Для цього Юзбашан отримав в оренду шматок узбережжя села.
У ЗМІ зазначається, що на цій ділянці вже було проведено берегоукріплення за рахунок бюджету. "Артак Юзбашан природно ніяких робіт і не думав проводити. Як ви бачите неозброєним оком видно чистісіньку аферу, за змовою осіб".
У березні 2016 року проєкт "Наші гроші" повідомляв, що четверта частина депутатів Одеської облради приховали свій бізнес у деклараціях за 2014 рік. Серед них опинився й Князь Хачатрян, який “забув” вказати в податковому звіт дві свої фірми.
В обласній раді Князь кілька разів попадався на кнопкодавстві. Так, як зазначає "Ізбірком" у 2017 році, "під час відсутності на своєму місці голови фракції Вадима Шкаровського 16 червня, за нього голосував сидячий поруч колега Князь Хачатрян". Через кілька місяців він голосував "за Владислава Фініка, який не встиг дійти до свого місця".
У вересні 2019 року робота фірми Хачатряна "Березовкаагродорстрой" зацікавила правоохоронців. Один з одеських судів надавав "слідчим тимчасовий доступ до реєстраційних документів по підприємству". "Березовкаагродорстрой" підозрювали в несплаті податків на суму майже в 4,5 мільйона гривень.
Повідомлялося, що власники фірми, "діючи умисно, використовуючи підприємства з ознаками фіктивності, шляхом створення первинних бухгалтерських документів, перерахування безготівкових коштів на банківські рахунки ФСПД з подальшим їх переведенням у готівку, створили і втілили в життя схеми по ухиленню від сплати податків, розкрадання бюджетних коштів, легалізацію (відмивання) грошових коштів отриманих злочинним шляхом ".
Як відзначають "Наші гроші", з судового реєстру відомо, що фірма Хачатряна мала фінансово-господарські взаємовідносини з ТОВ "Ліа Ексім" та ТОВ "Тельєза", які фігурують у кримінальному провадженні прокуратури Одеської області як учасники конвертаційного центру.
"Тереза", за даними справи, для ухилення від податків проводила безтоварні фінансові операції з "Березівкаагрошляхбуд". Фірми підробляли бухгалтерську звітність, якою "Березівкаагрошляхбуд" обґрунтовував незаконно сформований податковий кредит.
Крім того, в рамках іншої справи заступник директора фірми "Березівкаагрошляхбуд" В'ячеслав Борисов "визнав вину в ухиленні від сплати податків і був звільнений від кримінальної відповідальності, заплативши їх разом з сумою відшкодування загальним розміром 809 тис грн".
Декларація
У березні 2020 року Князь Хачатрян опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Депутат обласної ради володіє двома квартирами (91,8 та 48,7 кв.м.) у місті Одеса. На сина Князя записані земельна ділянка (1000 кв.м.) та житловий будинок (223,9 кв.м.) у селі Фонтанка Одеської області. Хачатрян володіє вісьмома вантажними автомобілями та чотирма причепами.
За 2019 рік зарплата Князя в "Березовкаагродорбуд" склала 467 тисяч гривень. Підприємницька діяльність принесла йому ще 791 тисячу. Своєму синові у якості подарунка в грошовій формі він передав 1,6 мільйона.
Готівковими коштами одеський депутат задекларував 623 тисячі гривень та 150 тисяч доларів.