Каріньш Кріш'яніс: Прем'єр-міністр Латвії
Каріньш Кріш'яніс — лінгвіст, який перекваліфікувався спочатку в бізнесмена, а потім в політика. Один з найактивніших європейських політиків, що підтримують Україну
Біографія
Артурс Кріш'яніс Каріньш народився 13 грудня 1964 року в американському місті Вілмінгтон, штат Делавер. У середині 1990-х років переїхав до Латвії.
Освіта
Каріньш попри віддаленість від історичної батьківщини одночасно отримав і американську, і латиську освіту. У віці дев'ятнадцяти років Кріш'яніс навчався в латиській гімназії німецького міста Мюнстер. Цікаво, що там його викладачем був нинішній Президент Латвії Егілс Левітс.
Вищу освіту Каріньш отримав у Штатах. В Університеті Пенсільванії він вивчав мовознавство. У 1990 році приїжджав до Ленінграда, де в місцевому університеті вивчав російську мову.
У середині 1990-х років захистив докторську дисертацію з лінгвістики.
Крім рідних латвійської та англійської, він володіє німецькою, французькою і трохи російською мовами.
Сім’я
Кріш'яніс — емігрант другого покоління. Його предки в довоєнній Латвії були із заможних сімей. Перед радянською окупацією батьків Каріньша перевезли до Швеції. Тут його батько і мати виросли, познайомилися та одружилися. У 1950-х роках вони перебралися за океан. Його батько Улдіс був інженером-будівельником. Він заснував будівельну фірму в штаті Делавер.
У 1996 році Каріньш одружився. Його обраницею стала сімейний лікар Анда Кариня. У цьому шлюбі народилося четверо дітей — Отомар, Карліс, Мара та Анна.
Кар'єра
На історичну батьківщину Каріньш вперше приїхав у віці двадцяти років. З початком в Радянському Союзі "перебудови" Кріш'яніс приїжджав до Латвії щоліта. Коли залізна завіса впала і Латвія стала незалежною молодий вчений став частіше відвідувати Ригу і її околиці, де збирав матеріал для своєї дисертації.
У середині 1990-х він був запрошеним професором Латвійського університету. Трохи згодом Кріш'яніс вирішив залишити кафедру викладача і стати бізнесменом.
Каріньш займався виробництвом і торгівлею заморожених продуктів, був посередником у сфері нерухомості, з батьком керував фірмою з продажу автомобільних лакофарбових матеріалів.
На початку "нульових" Кріш'яніс зайнявся політикою. Він став одним з творців правої партії "Новий час". У листопаді 2002 року політсила отримала чверть місць у парламенті, а Каріньш очолив фракцію.
Через два роки йому було доручено очолити Міністерство економіки в коаліційному уряді. Але навесні 2006 року "Новий час" вийшла з коаліції, а Каріньш залишив крісло Міністра.
У листопаді 2006 року Каріньш вдруге став депутатом Сейму і знову очолив представників "Нового часу" в парламенті. Через рік його обрали головою правління партії.
У 2009 році Кріш'яніс змінив крісло латвійського народного обранця на депутата Європейського парламенту. У 2014 році переобирався повторно вже від партії "Єдність", в яку трьома роками раніше влився "Новий час".
У Брюсселі Каріньш працював у комітетах з питань промисловості, досліджень та енергетики, а потім з економічних та валютних питань. У 2017 році він увійшов до двадцятки найвпливовіших євродепутатів і був найвпливовішим серед балтійських політиків у Європейському парламенті.
Після листопадових виборів до Сейму 2018 року Кріш'яніс став одним із кандидатів у Прем'єр-міністри. У січні наступного року Сейм затвердив його уряд. Через чотири роки "Нова єдність" перемогла на виборах і Каріньш вдруге став главою уряду.
У зовнішній політиці Кріш'яніс дотримується антиросійської та проукраїнської політики. У травні 2022 року латвійський Прем'єр заявив, що для миру і безпеки в Європі в російсько-українській війні переможцем повинен вийти Київ.
На саміті Балтійського моря Каріньш зазначив, що країни, що оточують Балтійське море, повинні звести до мінімуму економічну співпрацю з Росією, особливо в енергетичному секторі. Знесення меморіалу радянських солдатів на кордоні з РФ політик назвав звільненням від незворотних наслідків окупації.
З першого дня повномасштабного російського вторгнення Латвія надає військову та гуманітарну допомогу Україні. Країна прийняла понад 35 тисяч біженців і витратила один відсоток свого ВВП на допомогу Україні.
Компромат
Навесні 2019 року латвійський депутат-популіст Алдіс Гобземс звернувся в правоохоронні органи з проханням розслідувати угоду з майном подружжя Каріньш в Ризі, яку вони здали в оренду громадянами Росії, пов'язаними з Газпромом і Урядом Москви.
Після розслідування представники поліції заявили, що кримінальної справи порушувати не будуть, тому, що ознак протиправних дій не виявили.
Декларація
Латвійські ЗМІ повідомляли, що за 2021 рік зарплата Прем'єра склала понад 73 тисяч євро. У кредитних організаціях Каріньш зберігав 132,9 тисячі євро і 296,6 тисячі доларів.
У AS Swedbank він тримав 72,9 тисячі євро і 34,4 тисячі доларів, в KBC-bank — 59,9 тисячі євро, PNC-bank — 13,6 тисячі доларів, в Charles Schwab — 19,7 тисячі доларів США і Morgan Stanle — 31,7 тисячі доларів.
Кріш'янісу належать акції восьми американських компаній, номінальна вартість яких становить близько 22,8 тисячі доларів.
Він володіє нерухомістю в Ризі та в портовому місті Айнажі. Політик їздить на автомобілі Toyota Yaris Hybrid. У декларації він також вказав мопед Aprilia і весловий човен Terhi 440.