Мая Санду

Санду Мая: Президентка Молдови

Мая Санду - Фото 1

Санду Мая — економістка, колишня співробітниця Світового банку та ексміністерка освіти, у 2019 році очолювала Кабінет Міністрів. Відома своєю проєвропейською позицією

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Мая Санду народилася 24 травня 1972 року в містечку Рисіпень, Молдова. Крім паспорта Молдови, у Маї є румунське громадянство.

Освіта

Санду — економістка за освітою. 1994 році отримала диплом Молдавської економічної академії в Кишиневі. Крім того, вона вивчала міжнародні відносини та політику як у себе на батьківщині, так і за океаном в Гарварді.

Сім’я

Мая з'явилася на світ в родині батька-ветеринара і матері-вчительки. Саме батьки обрали економічну освіту для доньки.

Санду незаміжня і не має дітей.

Мая Санду - Фото 2

Кар'єра

Після закінчення академії Мая за розподілом потрапила на роботу в Міністерство економіки. За чотири роки пройшла шлях від консультантки до заступниці начальника одного з управлінь відомства. У березні 1998 року Санду стала співробітницею молдавського офісу Світового банку. Тут вона працювала на посаді консультантки та економістки до літа 2005 року.

Потім Мая повернулася до економічного Міністерства. Майже рік Санду керувала управлінням з макроекономічної політики. З червня 2006 по 2009 рік вона займалася консультуванням з управління.

На початку 2010-х Мая переїхала до США. Крім навчання в Гарварді вона працювала радницею виконавчого директора Світового банку.

Влітку 2012 року Санду повернулася на батьківщину після того, як отримала запрошення очолити Міністерство освіти. Відомством вона керувала протягом трьох років.

Мая Санду - Фото 3

Навесні 2016 року Мая створила політичну партію "Дія та солідарність". Того ж року вона стала кандидатом від опозиції на президентських виборах. Санду змогла вийти у другий тур голосування, але програла проросійському кандидату ігор Додону.

Взимку 2019 року вона стала депутаткою молдавського парламенту, а через пів року отримала посаду Прем'єр-міністерки. У липні 2019 року Мая здійснила візит в Україну. На зустрічі з Президентом Зеленським свою промову вона розпочала українською мовою. 

При її кабінеті країна почала робити кроки в бік Євросоюзу, оскільки Санду має проєвропейську позицію. Вона запропонувала відзначати Європейський день пам'яті жертв сталінізму і нацизму, оголошений Європарламентом 23 серпня. Однак проросійський Президент відкинув цю ідею. 

На чолі уряду Санду пробула всього кілька місяців. У листопаді депутати висловили їй вотум недовіри та Санду пішла у відставку. Натомість у листопаді 2020 року Мая взяла реванш в Ігоря Додона на президентських виборах. Як і чотири роки тому вони обидва пройшли до другого туру. Але цього разу більшість голосів отримала Санду. Вона перша жінка-президентка Молдови.

Мая Санду - Фото 4

У липні 2021 року партія "Дія і солідарність", якою номінально керувала Санду, перемогла на парламентських виборах, отримавши 63 зі 101 місця.

Тоді ж вона взяла участь у саміті Молдова-Україна-Грузія в Батумі. На зустрічі з українським та грузинською колегами Санду підписала декларацію про поглиблення співпраці країн з ЄС у рамках програми "Східне партнерство" та про прагнення в майбутньому приєднатися до Європейського союзу.

Після російського вторгнення в Україну глава Молдови закрила повітряний простір в країні та оголосила надзвичайний стан. Молдова стала одним з головних пунктів прийняття українських біженців. 

На тлі війни й можливого загострення конфлікту в Придністров'ї Санду подала заяву на вступу Молдови до Євросоюзу, а також закликала Путіна вивести війська з невизнаної республіки. 

Мая Санду - Фото 5

Влітку вона заборонила мовлення в країні пропагандистське російське телебачення. Від війни в Україні постраждала і молдавська територія. Кілька ракет впали в прикордонних з Україною районах.  

З осені 2022 року в Молдові активізувалися проросійські політики, які намагаються дестабілізувати ситуацію всередині країни. На вулицях Кишинева час від часу проходять проплачені мітинги партії "Шор" з вимогою відставки Президентки.

Також залишається напруженим питання з Придністров'ям. Звідки російський диктатор може спробувати вдертися як в Молдову, так і в Україну.

Компромат

У 2016 році єврейська громада розкритикувала Санду за слова про румунського диктатора Іона Антонеску. За її словами, про союзника Гітлера можна говорити і погане, і хороше. 

Під час перебування Маї на посаді глави Міносвіти її звинуватили в закупівлях камер для відеоспостереження під час іспитів за завищеними цінами. За словами столичного прокурора, тендери кілька разів відкладалися, щоб їх виграв потрібний чиновниці підрядник. Попри звинувачення справу було закрито.

Мая Санду - Фото 6

До парламентських виборів 2019 року Мая заявляла, що не буде входити в коаліцію з соціалістами, демократами та партією Шор. Однак влітку того ж року вона порушила своє слово, очоливши коаліційний з соціалістами уряд.

Декларація

Санду володіє двокімнатною квартирою (74 кв.м) в столиці Молдови та має автомобіль Toyota RAV4. У 2021 році її місячна зарплата становила майже 19 тисяч леїв (менше тисячі євро).

На банківському рахунку тоді у неї було 2384 долари та 18 893 леї.

Мая Санду - Фото 7
Згадки про персону