Мария Барабаш
Мария Барабаш
1486

Мария Барабаш

Барабаш Марія Юріївна: українська волонтерка та громадська діячка

Мария Барабаш - Фото 1

Барабаш Марія Юріївна — голова правління антикорупційної громадської організації «СПРОТИВ»

Біографія 

Марія Юріївна Барабаш народилася 25 січня 1985 року в місті Київ, Україна.

Освіта

Марія з 1991 по 2002 рік навчалася в київській гімназії № 86 «Консул» з поглибленим вивченням англійської мови. 

Мария Барабаш - Фото 2

Після закінчення гімназії вона вступила на філософський факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 2008 році Марія отримала диплом бакалавра та магістра філософії з відзнакою.

У 2013 році Барабаш стала студенткою Інституту післядипломної освіти того ж університету. Цього разу вона здобула другу вищу освіту за спеціальністю «Право». 

У 2016 році вона пройшла програму для молодих лідерів «Цінності і суспільство» в Аспен Інституті в Києві. У 2021 році Марія продовжила навчання за кордоном, пройшовши програму «Часи кризи» у Школі державної політики імені Лі Куан Ю при Національному університеті Сінгапуру, а також програму «Школа міністрів» у Київській школі державного управління імені Сергія Нижнього.

Сім'я

Марія з'явилася на світ в родині інженерів. Її мати, Тетяна Дмитрівна Барабаш (1960 року народження) вивчала фізику металів у Київському політехнічному інституті, працювала там же і займалася підприємницькою діяльністю. Вона проживає в Києві. 

Батько, Юрій Вікторович Барабаш (1961-2022), також закінчив Київський політехнічний інститут за спеціальністю «Ливарне виробництво», працював водієм і керівником автотранспортних відділів.

Кар'єра

Професійна діяльність Марії почалася ще під час навчання в університеті. У 2006 році вона влаштувалася до інвестиційної компанії Capital Strategy (пізніше Rain Partners) на посаду помічника керівника.

За три роки вона виросла до молодшого аналітика та координатора корпоративного журналу. У 2008 році Марія перейшла в юридичну сферу, працюючи у фірмах Integrites і AstapovLawyers (нині Eterna Law) спочатку менеджером з розвитку бізнесу, а потім директором з розвитку, займаючись залученням клієнтів по всьому світу.

У 2010 році вона заснувала власну компанію A7 Group, яка до 2018 року займалася інвестиційним консалтингом, організацією понад 100 бізнес-конференцій по всьому світу і креативним брендингом.

Мария Барабаш - Фото 3

Серед значущих проєктів компанії — перший Український інвестиційний форум з оборони і безпеки в 2016 році в Києві, що зібрав понад 150 делегатів з 80 країн, і його другий випуск в 2017 році в партнерстві з Представництвом НАТО в Україні. 

Також під керівництвом Барабаш були організовані форуми «Інвестуй в Україну» в США, Канаді, Великобританії, Німеччині, Сінгапурі, Малайзії та інших країнах.

Соціальна активність Марії почалася в 2011 році, коли вона стала віцепрезидентом Асоціації інвестиційних професіоналів, що просуває програми американського CFA Institute в Україні. 

Після участі в Революції Гідності в 2014 році Барабаш ініціювала створення Спілки українських підприємців (СУП), що об'єднав 18 бізнесменів, включаючи засновників» «Нової Пошти», INTERTOP і Rozetka.ua. 

У 2014-2016 роках Марія очолювала робочу групу з інвестицій в Україну при Українській асоціації венчурного капіталу (UVCA). У 2015-2016 роках консультувала програму просування інтересів України у світі при фонді підтримки реформ.

Мария Барабаш - Фото 4

У 2016 році Марія заснувала першу власну громадську організацію — Actions First Foundation, яка з того часу допомагає Збройним силам України. Ця організація стала першою в країні, яка відкрила в реальному часі всі свої доходи і витрати. 

У 2020 році на запрошення Михайла Саакашвілі вона очолила Офіс простих рішень і результатів, який працював над реформами до жовтня 2021 року. 

У 2023 році Марія ініціювала кампанію «Гроші для ЗСУ», що об'єднала активістів зі 120 міст України для виділення 20% місцевих бюджетів на потреби армії. 

З початку повномасштабного вторгнення Росії вона зібрала понад 3 мільйони гривень на дрони, техніку та обладнання для різних військових підрозділів, а її фонд Actions First Foundation надав допомогу на 29,7 мільйона гривень. У 2024 році Марія очолила організацію «Спротив», що об'єднує 293 активістів з 12 країн для боротьби з корупцією.

На шляху своєї активної громадської та антикорупційної діяльності Марія Барабаш зіткнулася з низкою звинувачень і скандалів. 

У 2023 році її організація «Спротив» викрила сумнівні тендери в Києві: закупівлю овочерізок для бомбосховищ за 1,5 мільйона гривень і 300 шкіряних барабанів за 900 тисяч гривень.

Мария Барабаш - Фото 5

Також вона публічно розкритикувала тендер на 300 мільйонів гривень на реконструкцію тенісних кортів міністерства молоді та спорту, після чого він був скасований. Ще одне розслідування стосувалося тендеру держпідприємства «Ліси України» на 5 мільйонів гривень, пов'язаного з оточенням ексзаступника голови офісу Президента Ростислава Шурми, який також був скасований після розголосу.

У грудні 2024 року Марія подала заяву в поліцію проти блогера Ігоря Лаченкова, звинувативши його в погрозах вбивством після її критики влади в соцмережах. 

Вона також розслідувала діяльність проросійського пропагандиста Романа Кравця, адміністратора Telegram-каналу «Джокер», який заробляє, за її даними, 2 мільйони доларів на місяць. Ці звинувачення супроводжувалися публікацією листування, де Кравець нібито зізнавався у зв'язках з криміналом.

Компромат

Однак найбільший резонанс викликали звинувачення самої Марії в причетності до корупційних схем. Видання «Багнет» стверджувало, що після арешту Михайла Саакашвілі вона нібито намагалася витягти політичні дивіденди з боротьби з корупцією у сфері сертифікації моряків, не ліквідуючи схеми, а перехоплюючи їх. 

Її пов'язували з Христиною Король, яка, бувши главою  «Українського об'єднання моряків», організовувала вивезення чоловіків за кордон за гроші, використовуючи підроблені документи.

Мария Барабаш - Фото 6

Також згадувалися зв'язки з проросійським бізнесменом Андрієм Івановим і його компаніями, що ставило під сумнів щирість антикорупційної позиції Марії. 

Критики стверджували, що її боротьба з корупцією - це ширма для просування особистих інтересів і політичних амбіцій, а співпраця з сумнівними фігурами начебто Богдана Воронцова, пов'язаного з фінансовою пірамідою «Хелікс», тільки посилювало ці підозри.

Згадки про персону