Марк Фейгін
  • Дата народження
    3 червня 1971
  • Країна
    Росія

Фейгін Марк Захарович: російський громадський діяч, блогер і ексадвокат

Марк Фейгін - Фото 1

Фейгін Марк Захарович — відомий завдяки захисту в суді "Pussy Riot", Аркадія Бабченка, Надії Савченко

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат

Біографія

Марк Захарович Фейгін народився 3 червня 1971 року в нинішньому російському місті Самара (тоді Куйбишев).

Освіта

У 1995 році Марк отримав диплом юриста в Самарському держуніверситеті. Крім того, він навчався в Інституті бізнесу та ділового адміністрування при Академії народного господарства та Дипломатичній академії.

Має звання кандидата юридичних наук. Написав понад два десятки наукових праць.

Сім’я

Марк Фейгін розлучений з Наталією Харитоновою. У них є спільна дитина. За словами самого Марка, він доводиться далеким родичем засновнику радянського комсомолу Герасиму Фейгіну.

Марк Фейгін - Фото 2

Кар'єра

Після закінчення школи Марк влаштувався на залізницю. Протягом року Фейгін був робітником дистанції цивільних споруд.

Марк зі студентської лави почав брати участь у суспільно-політичному житті рідного міста. З 1989 по 1991 роки був членом "Демократичного союзу". 

На початку 1990-х років він очолив редакцію незалежного засобу масової інформації — "Третя сила", був одним з керівників обласного осередку "Демократична Росія". Потім очолив самарське відділення Народно-трудового Союзу російських солідаристів, партії правого спрямування.

У 1993 році Фейгін під час парламентських виборів опинився під другим номером у регіональному списку блоку "Вибір Росії", який підтримував політику президента Єльцина.

Марк Фейгін - Фото 3

Спочатку блок і Фейгін не проходили в Держдуму. Але завдяки тому, що кілька депутатів позбулися мандатів, Марк зайняв місце одного з них в російському парламенті. 

У віці 23 років він став наймолодшим представником Держдуми. Депутатом Фейгін залишався до 1995 року. В цьому ж час на Першій чеченській війні став учасником гуманітарних місій, які займалися визволенням полонених російської армії.

У 1995 році Марк повторно балотувався до парламенту. Але цього разу депутатський мандат не отримав. Протягом 1996-1997 років був головним редактором видання "Числа". 

Водночас на виборах самарського міського голови переміг друг Фейгіна — Георгій Лиманський. Він запропонував Марку посаду заступника мера, яку Фейгін займав цілих десять років (1997-2007). Але майже весь цей час Марк жив не в рідному місті, а в столиці, оскільки керував самарським представництвом в Москві. 

Після самарської адміністрації Фейгін був соратником Михайла Касьянова, збирався стати його довіреною особою на президентських виборах 2008 року, але експрем'єра не допустили до реєстрації. Марк також входив до політичної ради руху "Солідарність". На радіо RLN.FM вів авторську передачу з 2011 по 2012 рік.

Марк Фейгін - Фото 4

Фейгін отримав адвокатську ліцензію ще в 1990-х роках, але популярність як захисник інтересів в суді він отримав у 2010-х роках. Серед його підзахисних були учасниці групи "Pussy Riot", які в храмі Василя Блаженного заспівали "Богородиця, Путіна забери", українські журналісти Аркадій Бабченко і Роман Сущенко, льотчиця Надія Савченко, татарський політик Мустафа Джемілєв та інші.

Марк Фейгін - Фото 5

Навесні 2018 року Фейгін висловлював думку про бажання створити російський аналог українського сайту "Миротворець". Тоді ж представляв у Вашингтоні список російських чиновників, щодо яких пропонував ввести американській владі санкції.

З 2018 по 2020 рік у литовській столиці Марк входив до складу постійного комітету форуму вільної Росії. Влітку 2022 року кремлівська влада внесла Фейгіна до списку "іноземних агентів", а у 2023 році оголосила в розшук.

У 2009 році Марк завів власний YouTube-канал. За майже 15 років випустив на ньому понад півтори тисячі відео і зібрав два мільйони підписників. Також Фейгін веде телеграм-канал, де висвітлює політичні теми.

Марк Фейгін - Фото 6

Компромат

У 1993 році Фейгін брав участь у бойових діях як снайпер на боці сербів у боснійській війні. Командиром Марка тоді був військовий злочинець Ратко Младич, якого Міжнародний кримінальний суд пізніше звинуватив у різанині боснійських мусульман Сребрениці.

Марк Фейгін - Фото 7

Влітку 2017 року адвокат заявив, що є докази педофілії Анатолія Шарія. Відомий проросійський блогер подав на Фейгіна до російського суду за наклеп і в підсумку виграв процес. Суд зобов'язав Марка публічно спростувати свої слова про педофілію Шарія і заплатити 66 тисяч рублів судових витрат. 

У квітні наступного року Фейгін позбувся права займатися адвокатською діяльністю, а Шарій організував кампанію його цькування як в інтернеті, так і "офлайн".

Протягом шестисот днів війни Фейгін часто вів ютуб-стрім з радником глави Офісу Президента Олексієм Арестовичем, де розбирав поточні події на фронті, в Україні та світі. Але наприкінці літа 2023 року спікери посварилися і припинили співпрацю.

Марк Фейгін - Фото 8
Згадки про персону