Михайло Весельський
  • Країна
    Україна
Михайло Весельський
1972

Михайло Весельський

Михайло Весельський: житомирський бізнесмен і меценат, який відкрив в рідному селі "школу майбутнього"

Уродженець села Радовель на Житомирщині, Михайло Весельський прославився тим, що за свої гроші відкрив у рідному селищі перший в Україні біотехнологічний ліцей, який задав високу планку іншим навчальним закладам. Мільйонний статок бізнесмен заробив на роздрібній торгівлі: до недавнього часу він володів групою компаній "Євротек", яку в результаті продав іноземним інвесторам.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Новини та чутки
6. Статки і джерела доходів

Біографія

Михайло Миколайович Весельський народився в 1969 році на Житомирщині (село Радовель).

Сім'я

Бізнесмен одружений, має сина і дочку.

Освіта

Після школи навчався на юридичному факультеті в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка. Трохи пізніше закінчив аспірантуру і захистив кандидатську дисертацію.

Кар'єра

Початок підприємницької діяльності

Відразу після університету Михайло Весельський зайнявся власним бізнесом. У 1995 році він заснував підприємство "Євротек", через яке продавав зерно, насіння соняшнику, а також нафтопродукти.

З 2003 року компанія зайнялася виробництвом соняшникової олії. Справи йшли добре, тому вже через 3 роки "Євротек" забезпечував своєю продукцією 15% українського ринку, отримуючи за рік близько 95 мільйонів доларів.

У 2006 році підприємство Весельского різко змінило напрямок. Олігарх продав бізнес з виробництва соняшникової олії холдингу "Кернел", а виручені кошти вклав в новий проект - роздрібну мережу "Фреш".

У другій половині 2008 року компанія "Євротек" Михайла Весельського отримала 30 мільйонів доларів інвестицій на розвиток мережі магазинів "Фреш" від Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та інвестиційної компанії Horizon Capital.

Оренда бізнесу двох збанкрутілих мереж

На початку 2009 року ЗМІ поширили новину про те, що група "Євротек" викупила за борги дві роздрібні мережі: "Інтермаркет" (Львів) і "Союз" (Чернігів). Обидва бізнеса були на межі банкрутства, а також мали за собою чималі борги, загальна сума яких становила понад 2 мільярди гривень.

Як з'ясувалося пізніше, співвласник "Євротек" зазначені підприємства не купував, а лише придбав їх операційний бізнес, тобто право оренди. В одному з інтерв'ю Михайло Весельський зазначив, що ні він, ні його компанія не є остаточними власниками "Союзу" або "Інтермаркету", а лише викупили товарні залишки магазинів і орендують їх приміщення. Тим більше, що на той час нерухомість цих компаній перебувала в кредитній заставі у банків.

Провівши декілька переговорів з кредиторами та постачальниками, Весельський домігся реструктуризації 800-мільйонного боргу, виплативши постачальникам близько 150 мільйонів гривень.

"Євротек" придбав мережу магазинів Oskar

У листопаді 2012 року в ЗМІ з'явилася інформація про те, що КГ "Євротек" Михайла Весельського, яку вже не раз помічали за скупкою проблемних підприємств на ринку роздрібної торгівлі, орендувала магазини однієї з найбільших в Херсоні торгових мереж Oskar. Бізнесмену довелося поборотися за приміщення мережі з лідером вітчизняного ринку Fozzy Group, які також претендували на вивільнені активи.

На приміщення мережі Oskar у Михайла Весельського були свої плани: розширити роздрібну мережу "Фреш маркет", відкривши нові магазини в Херсоні.

В результаті переговорів група компаній "Євротек" підписала з власниками Oskar попередній договір про оренду десяти приміщень для супермаркетів в Херсоні і області.

Продаж компанії "Євротек"

На початку 2016 року ЗМІ повідомили про те, що групу "Євротек" повністю викупила компанія "ДК Арден плс", заволодівши 100% акцій підприємства.

Після цього Михайло Весельський зайнявся меценатством.

Новини та чутки

"ОТП Банк" помилково озганьбив групу "Євротек" та її власника

У квітня 2013 року "ОТП Банк" висловив на своєму сайті офіційну позицію щодо компанії "Євротек". В опублікованому прес-релізі йшлося про те, що ГК "Євротек" під керівництвом Михайла Весельського робила протизаконні дії "в ході кредитних взаємин з Банком", а саме намагалася незаконно передати в заставу іншому кредитору майно, яке вже перебувало в заставі в "ОТП Банку".

Через кілька днів банкіри опублікували ще одну статтю, в якій звинувачували Михайла Весельського в тому, що він, не маючи наміру погашати кредитну заборгованість, запустив процес контрольованого банкрутства, почавши зі зміни юридичних адрес своїх компаній.

Пізніше представники "ОТП Банку" сильно пошкодували про опубліковані новини. Після з'ясування всіх обставин виявилось, що їх заяви були хибними. Так, на сайті банку знову з'явилася новина, але вже зовсім іншого характеру: в публікації йшлося про те, що Михайло Весельський не здійснював ніяких незаконних дій стосовно ПАТ "ОТП Банк".

Все це говорить про те, що банк, не розібравшись в ситуації, заплямував ім'я бізнесмена і його підприємства.

Додумавшись звернутися до правоохоронних органів, банкіри з'ясували, що підприємства Весельского не змогли вчасно і в повному обсязі виконати кредитні зобов'язання через економічну кризу 2008-2009, яка різко погіршила становище компаній. З огляду на це, "ОТП Банк" відновив ділові відносини з ГК "Євротек", а також домовився з її керівником про порядок погашення заборгованості, що залишилася.

Відкриття "школи майбутнього"

До недавнього часу село Радовель, в якому народився і виріс бізнесмен Михайло Весельський, було місцем, звідки хотілося поїхати. Зараз же туди не тільки хочеться приїхати, але й залишитися. Все тому, що в 2018 році там відкрили сучасний навчальний заклад - біотехнологічний ліцей, побудований бізнесменом Михайлом Весельським.

Ліцей багато в чому відрізняється від інших шкіл. Енергозберігаючі технології, ліфт, який сам виробляє електроенергію, відсутність домашнього завдання, сучасне оснащення, заняття з хореографії, кулінарії і єдиноборств - все це та багато іншого є нормою для школи в Радовелі.

Окрім комфортного простору та інноваційних технологій, ліцей відрізняється впровадженням інклюзивної освіти. З огляду на це, всі 4 поверхи будівлі, а також навчальна програма адаптовані для дітей з особливими потребами.

У школі передбачено академічне навчання з поглибленим вивченням іноземних мов, всебічний фізичний розвиток (включає заняття футболом, баскетболом, спортивними танцями, єдиноборствами), а також трудове виховання (уроки кулінарії, обробки металу або дерева, програмування, гончарної справи, біотехнологій тощо).

1 вересня 2018 року в ліцеї почали навчання 240 учнів, 22 з яких пішли в перший клас. Загалом заклад може прийняти майже вдвічі більше учнів.

Сам же Михайло Весельський, який вклав в проект понад 150 мільйонів гривень, каже, що давно мріяв про відкриття такої школи в рідному Радовелі.

Мільйонні інвестиції з власної кишені пояснює тим, що народився в цьому селі і хоче цим пишатися. Меценат також вірить, що його приклад надихне інших бізнесменів фінансувати подібні проекти у своїх регіонах.

Крім школи, Весельський також заклав основу нового медичного центру, про що написав на своїй сторінці в Фейсбуці.

Статки і джерела доходів

Більш ніж за 20 років своєї діяльності компанія "Євротек" пройшла шлях від постачальника зерна і палива до одного з найбільших гравців на ринку роздрібної торгівлі.

За даними бізнес-видання "Форбс", доходи компанії Весельського за 2014 рік склали 2,5 мільярда гривень.

У наступному році справи підприємства також йшли досить добре: за першу половину 2015 року прибуток фірми налічував 1,4 мільярда гривень.

На той момент компанія контролювала 111 торгових і 7 дистрибуційних точок. Пізніше було викуплено ще одну роздрібну мережу "Барвінок", яка включала 50 торгових точок. За оцінками експертів, сума угоди склала близько 10 мільйонів євро.

Група компаній "Євротек", співвласником якої до недавнього часу був Михайло Весельський, працювала за двома основними напрямками: роздрібна торгівля і девелопмент. Їй належало близько 70 магазинів в 13 містах України.

Згадки про персону