Присяжнюк Микола Володимирович: кум Януковича, бізнес-партнер Юри Єнакієвського і міністр-втікач
Присяжнюк Микола Володимирович був близький до Сім'ї Януковича, обіймав посаду міністра АПК, а після Євромайдану втік з країни, залишивши за собою шлейф кримінальних справ.
1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація
7. Посилання
8. Відео
Біографія
Присяжнюк Микола Володимирович народився 13 січня 1960 року в селі Ксаверів Житомирської області.
Освіта
Микола Присяжнюк після закінчення школи, переїхав до Києва, де закінчив професійне технічне училище. Отримав спеціальність огранщика алмазів.
В кінці 1970-початку 1980-х років служив у лавах радянської армії. Брав участь в радянсько-афганській війні.
Присяжнюк отримав два дипломи про вищу освіту досить пізно. У сорок років він закінчив Донбаський гірничо-металургійний інститут в Алчевську, а через три роки - Національну академію державного управління при Президентові України.
Є кандидатом технічних наук.
Сім'я
Батько майбутнього міністра АПК був агрономом, а мати - викладала у школі українську та іноземні мови.
Присяжнюк був одружений двічі. Перша дружина померла від раку крові.
Другу дружину експолітика звуть Тетяна Олександрівна (1968 року народження). У Миколи Присяжнюка четверо дітей. Сини Роман і Микола народилися у 1981 і 2006 роках відповідно, дочки Христина та Аліна - 1988 і 1998 роках.
Первістка Присяжнюка хрестив Віктор Янукович. Пізніше Роман Присяжнюк також став політиком (був депутатом в Житомирській обласній раді) та підприємцем (володів заводом "МДФ" в місті Коростені на Житомирщині).
Кар'єра
Першим місцем роботи після закінчення училища у Миколи Присяжнюка став завод "Кристал" у столиці України. Тут він займався огранюванням алмазів. Після демобілізації Микола переїхав до Єнакієвого, звідки родом була його перша дружина. Тут він влаштувався монтажником у тресті "Єнакієвометалургбуд".
На шахті "Ольховатська" Присяжнюк пройшов шлях від простого робітника до заступника керівника. В середині-кінці 1980-х роках обіймав посаду головного технолога капбудівництва на виробничому об'єднанні "Орджонікідзевугілля". Тут Микола Присяжнюк познайомився з директором автобази об'єднання, якого звали Віктор Янукович.
Під час "перебудови" і відразу після розвалу Радянського Союзу Микола Присяжнюк зайнявся кооперативним рухом, був засновником і керівником декількох компаній, главою міжнародних компаній.
У 1990-ті роки Микола Присяжнюк познайомився із представниками кримінального світу Донбасу - Юрієм Іваницьким (Юрою Єнакіївським) і Юрієм Шумаковим (Шумок). Разом з Іваницьким Присяжнюк створив кілька бізнес-проєктів, які ще довго приносили їм прибуток.
У 1998 році він заснував і протягом чотирьох років був головою правління Міжнародного благодійного фонду «Від щирого серця». Водночас жив в Угорщині, де лікував першу дружину від онкології.
У 2002 році Микола Присяжнюк стає державним службовцем. Він відправляється в рідну йому Житомирську область, де обіймає посаду першого заступника голови обласної адміністрації. У 2003 році став головою обласної організації Партії регіонів.
З вересня 2005 року він отримав посаду голови Національної асоціації виробників м'яса та м'ясопродуктів.
Наступного року він вперше стає народним депутатом. У Верховну Раду він пройшов під дев'яносто дев'ятим номером у списку Партії регіонів.
За час роботи в парламенті п'ятого скликання взяв участь в створенні дев'яти законопроєктів. Входив до складу комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, був членом груп з міжпарламентських зв'язків з Кореєю, Францією, Японією, Китаєм і Росією.
У 2007 році на позачергових парламентських виборах він знову вирішив балотувався як кандидат-"списочник" від Партії регіонів. На цей раз його прізвище значилося на сто тринадцятому місці. Крім того Микола Присяжнюк був главою передвиборчого штабу Партії регіонів в Житомирській області.
У новому скликанні Присяжнюк очолив аграрний комітет. Крім того, він був членом груп з міжпарламентських зв'язків з Грецією ОАЕ, Угорщиною, Бразилією, Францією, Новою Зеландією та США.
Народний обранець став автором (співавтором) вісімдесяти трьох законопроєктів, зробив один депутатський запит.
Микола Присяжнюк і вдруге не зміг відпрацювати у парламенті п'ятирічного терміну. Однак на цей раз причиною стала не політична криза, як у 2007 році. Його кум став президентом, а сам Присяжнюк був призначений на посаду аграрного міністра в уряді Миколи Азарова (2010-2014).
Після Євромайдану Микола Присяжнюк втратив свій міністерський портфель.
Компромат
Як повідомляє журнал "Фокус" до 2008 року Присяжнюк володів часткою в компанії "Моноліт Інвест". Потім продав її австрійській фірмі Wellmind Invest. Після цього офіційно він підприємництвом нібито не займався, оскільки перебував на держслужбі.
Однак з ним і далі пов'язували велика кількість підприємств та компаній. Так, Присяжнюку належало єнакіївське ЗАТ "Юнкерс", яке займалося виробництвом ковбас.
Володів Присяжнюк, за повідомленнями преси, і серйозною часткою бізнесу на Житомирщині. Він контролював видобуток у регіоні корисних копалин і напівкоштовних каменів. Міністр АПК володів страховими, консалтинговими, торговими та іншими компаніями. Підприємства, які пов'язували з ним, отримували контракти без конкурсів на виготовлення комплектуючих для автомобілів, армії, навчальних закладів.
Майже відразу після повалення режиму Віктора Януковича, правоохоронці зайнялися його топчиновниками. Серед них був і Микола Присяжнюк.
Так, вже у лютому 2014 року Швейцарія заморозила банківські рахунки багатьох соратників четвертого президента України, в тому числі і колишнього аграрного міністра.
У березні в результаті обшуків у Присяжнюка вилучили понад пів мільйона гривень і майже триста тисяч доларів, а також кілька дорогих брендових наручних годинників. Обшуки проходили в рамках кримінального розслідування. Чиновника підозрювали в заволодінні сумою у пів мільярда гривень з Аграрного фонду. Ексчиновник часів Януковича залишив країну навесні 2014 року, коли був оголошений в розшук.
В інтерв'ю "Українській правді" колишній колега Присяжнюка по уряду Азарова, ексглава міністерства енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький стверджував, що за його інформацією, Присяжнюк живе в Росії.
Через два роки після втечі він через соціальні мережі нагадав про себе. У Фейсбук з'явився акаунт нібито від імені міністра АПК в 2010-2014 роках. Чиновник-утікач заявляв, що у країні склалася така ситуація, яка не дозволяє йому і його родині відчувати себе у безпеці. Тому він переїхав до Угорщини і прийняв громадянство цієї країни.
Крім того, Присяжнюк повідомив, що всі кримінальні справи стосовно нього закриті. Колишній український політик пообіцяв, що повернеться на батьківщину і відкритий для діалогу з новою владою.
В кінці 2016 року стало відомо, що чиновник часів Януковича розшукується також і Інтерполом. Присяжнюк у перший раз опинився у базі розшукуваних ще в 2014 році. Потім, майже відразу його прізвище зникло з бази. У серпні того ж року генеральний секретаріат Інтерполу заблокував інформацію про міжнародний розшук Присяжнюка. Тільки через два роки після втечі з України, Інтерпол оголосив його у розшук знову.
А на початку наступного року Генеральна прокуратура повідомила Присяжнюку про нову підозру.
На цей раз його підозрювали в тому, що він незаконно продав приміщення, що належало міністерству, яке очолював Присяжнюк. Нерухомість, площею у п'ятсот шістнадцять квадратних метрів знаходилась за адресою: Київ, Хрещатик, 24.
Пізніше суд заарештував рахунки в українських банках ексчиновника на суму в п'ять з половиною мільйонів доларів. У той самий час знайти рахунків Присяжнюка за кордоном правоохоронцям не вдалося.
Зате їх виявила Швейцарія. Як зазначає "Агропортал", в банку Credit Suisse були заарештовані двадцять сім з половиною мільйонів швейцарських франків офшорної компанії з пропискою у Белізі. Кінцевим бенефіціарним власником белізькою компанією була Леся Софієнко, яку називали близькою людиною до Миколи Присяжнюка.
Декларація
В останній раз Микола Присяжнюк подавав електронну декларацію за 2012 рік. Тоді його річний дохід становив двісті двадцять чотири тисячі гривень. В той час як члени його сім'ї заробили майже шість мільйонів гривень.
У ексміністра АПК була одна земельна ділянка і чотири квартири. Члени сім'ї володіли двома квартирами і трьома нежитловими приміщеннями.
Микола Присяжнюк мав два автомобілі: Mercedes-Benz R350 2010 року випуску і Maserati Quattroporte 2008 року випуску. У членів сім'ї також було дві машини: Mercedes-Benz R350 2008 року випуску і Cadillac Escalade 2007 року випуску. У банку міністр-втікач у 2012 році зберігав суму в сорок мільйонів гривень.
Крім того, журналісти "знаходили" і не задеклароване майно чиновника. Так, у пресі з'явилася інформація, що у Присяжнюка є величезний маєток у селі Гурівщина Київської області. Бувши першим заступником житомирського губернатора, він отримав відомчу квартиру. Але після зміни місця роботи Присяжнюк нібито нерухомість залишив за собою.
На початку 2010-х років українські засоби масової інформації включали Миколу Присяжнюка у число ста найбагатших українців. Його стан оцінювали в сорок вісім мільйонів доларів.