/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F6c5df989-52a6-4830-ab8c-70d5a87485d5.jpeg)
Різник Микола Миколайович: голова Опішнянської об’єднаної територіальної громади
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F020dec77-8cb5-4320-bbcf-193bf8327fcd.jpeg)
Микола Миколайович - фігурант низки корупційних скандалів та кримінальних справ, пов’язаних із звинуваченням у хабарництві та зловживаннях при розподілі коштів ОТГ.
Біографія та політична кар’єра
Микола Різник народився і виріс у селищі Опішня Полтавської області.
Вперше був обраний депутатом Опішнянської сільської ради у 2015 році. На посаду голови Опішнянської ОТГ, яка налічує 10 тисяч жителів, обраний в 2019 році як самовисуванець. Контролює 2/3 депутатського складу ради ОТГ, переважна більшість з яких також обирались поза партійних списків.
Є медійно активним.
В якості голови ОТГ веде власну сторінку
у Facebook
та ТікТок,
його пости мають незвично високі як для
посадовця такого рівня показники
переглядів, через що висловлювалися
припущення, що комунікаціями голови
ОТГ займаються професійні медійники.
Мав блоги у низці популярних видань. На
місцевому рівні часто комунікує через
полтавське інтернет-видання Зміст.
Сім’я
Микола Різник одружений, має трьох дітей. Третя дитина народилась під час дії воєнного стану.
Бізнес
З даних реєстрів та декларацій слідує, що Микола Різник є власником однієї ТОВ, зареєстрованої в Опішні у 2017 році. Загалом на ТОВ оформлено понад 50 КВЕДів, практично на всі види господарської діяльності.
Однак з адреси реєстрації та доступних записів обліку розрахункових операцій слідує, що дана ТОВ – каракое-кафе «Співоча Кнайпа». Також ТОВ має в довгостроковій оренді дві земельні ділянки (14 соток), які належать Опішнянській ОТГ, які розташовані за адресою знаходження згаданого кафе.
Зі звітності ТОВ, яке належить Різнику, слідує, що сукупна виручка не перевищує 140 тис грн на рік, в той час як дохід від підприємницької діяльності його дружини складає понад 1 млн грн на рік, що може свідчити про те, що діяльність кафе здійснюється саме через ФОП дружини.Корупційні скандали
Звинувачення у хабарі за відкриття шиномонтажу
Перебування Миколи Різника на посаді голови ОТГ у 2019 році розпочалося зі звинувачення в отриманні хабаря в 12 тис грн. за надання згоди на відкриття шиномонтажу. Голові ОТГ інкримінували отримання хабаря від підприємця за укладення договору про добровільне відшкодування збитків за фактичне користування земельною ділянкою. Посадовець був затриманий в ході вчинення злочину військовою прокуратурою Полтавського гарнізону спільно з ГУ Нацполіції та Управлінням захисту економіки в Полтавській області ДЗЕ Нацполіції.
"Під час одержання 12 000 гривень хабара від місцевого підприємця було викрито голову Опішнянської селищної об’єднаної територіальної громади, що на Полтавщині", — йдеться у повідомленні військової прокуратури Полтавського гарнізону.
Розгляд
справи досі триває.
Отримання 330 млн грн податків від рітейл-мережі «Аврора»
У 2023 році бюджет Опішнянської ОТГ зріс на понад 340 млн гривень – за рахунок того, що мережа мультимаркетів «Аврора», скориставшись військовими пільгами, перейшла на спрощене оподаткування та перереєструвалася з Полтави до Опішні. Саме Опішня є батьківщиною співвласника «Аврори» Льва Жиденка. Крім того, як зазначали місцеві ЗМІ власники «Аврори» прагнули зробити в Опішні кейс успішного місцевого самоуправління та робили ставку на політичне майбутнє Миколи Різника.
Ситуація спричинила скандал, адже багато хто вбачав несправедливість у тому, що одна громада отримає великі кошти за рахунок інших. Крім того, було незрозуміло, чи керується «Аврора» лише економічними міркуваннями, адже інші рітейл-мережі на спрощену систему оподаткування не переходили.
Лев Жиденко пояснив свій крок тим, що він «не задоволений використанням коштів у бюджеті Полтави» та «вдячний» Опішні як своїй малій батьківщині.
У
свою чергу Микола Різник пообіцяв, що
половину коштів, що надійшли від «Аврори»,
витратить на потреби ЗСУ. Однак, згідно
з повідомленням
ЗМІ, це не відповідає дійсності: насправді
йдеться про менш ніж третину зазначеної
суми.
Розслідування БЕБ по тендерах для фіктивних компаній на 140 млн грн
Опішнянська ОТГ та її голова Микола Різник фігурують у розслідуванні Бюро економічної безпеки. БЕБ підозрює дві компанії - ТОВ «Тоталбуд» та ТОВ «Браво Буд 2024» - в ухиленні від сплати податків та привласненні бюджетних коштів у змові зі службовими особами органів місцевого самоврядування, на безальтернативній основі виграли тендерів в Опішнянській ОТГ на суму 140 млн гривень. Крім того, тендери проводилися на безальтернативній основі, що відрізняє їх від інших ОТГ.
За версією слідства, компанії мають ознаки фіктивності та ухилилися від оподаткування на 6,8 млн грн у тендері на суму понад 61 млн грн. Слідство також підозрює керівників органів місцевого самоврядування у змові із суб’єктами підприємницької діяльності з метою привласнення бюджетних коштів під час виконання інших тендерів.
У документах слідства фігурує прізвище голови Опішнянської ОТГ Миколи Різника. Попри його заяви, що дані ТОВ брали участь у тендерах інших територіальних громад, слідчі БЕБ акцентують на тому, що найбільшим замовником виступала саме Опішнянська ОТГ.
Так, у тендерах ТОВ «Тоталбуд» у 2022-2024 роках на суму 140 млн грн Опішня має 71 млн грн, або 51% від загальної суми всіх тендерів. З другої половини 2023 року «Тоталбуд» вигравав усі тендери винятково в Опішні, причому як єдиний учасник. Щодо ТОВ «Браво Буд 2024», то у 2022-2024 рока компанія виграла тендерів на суму 142 млн грн, з яких Опішня – 77 млн грн, або 55% від загальної суми всіх тендерів.
У розслідуванні йдеться, що формальним власником ТОВ «Тоталбуд» та ТОВ «Браво Буд 2024» є компанія з Маршалових островів STELLAR STAR LTD, а представником громадянин Румунії Андрій Жосу, який значиться в українських реєстрах як власник понад сотні інших підприємств, частина з яких є активними учасниками тендерів для ОТГ.
Закупівлі дронів за завищеними цінами
Як зазначає голова громадської спілки «Останній бастіон» Геннадій Сікалов, Опішнянська об'єднана територіальна громада (ОТГ) спрямувала менше третини додаткових бюджетних надходжень за 2023 рік на потреби Збройних Сил України, хоча голова громади Микола Різник обіцяв виділити половину цих коштів. Також ОТГ провела власні закупівлі дронів та оптичного обладнання. Тендери проводилися непрозоро: у рамках безконкурентної процедури з одним учасником, деталі торгів не розголошувалися, постачальниками виступали маловідомі компанії або ФОПи.
Зокрема, ТОВ «НВО Захід» отримало замовлення на FPV-дрони вартістю 10,8 млн грн, хоча інформація про цю компанію як виробника дронів відсутня у відкритих джерелах. Інший підприємець, ФОП Олександр Бондаренко, постачав оптичні прилади та квадрокоптери на суму понад 9 млн грн за умов закритої документації. Ціни закупівель дронів у півтора-два рази перевищували середні ціни, по яким закуповують фпв-дрони провідні волонтерьскі організації – фонди Сергія Притули та «Повернись живим».
Завищення цін на ремонт доріг в Опішні
Прокуратура Полтавської області відкрила кримінальну справу по факту розтрати коштів ОТГ. Так, правоохоронці розслідують можливу змову очільників Опішнянської селищної ради з ТОВ «Будівельна компанія Гранд-Строй» у тендері на понад 16 млн грн на ремонт дорожнього покриття в Опішні. На думку слідства, вартість окремих будматеріалів у тендері могла бути завищена на понад 30%.
За даними системи Prozorro, ТОВ отримало підряд без конкуренції, бо на відкриті торги більше ніхто не прийшов. Економія на торгах склала 0,003%, бо компанія зменшила ціну лише на 506 грн.
ТОВ «Будівельна компанія Гранд-Строй» належить Віктору Кондратенку, який є двоюрідним братом чинного депутата Полтавської облради Олексія Матюшенка, представника партії «За Майбутнє».
Зв’язки з полтавським медійником Олексієм Сердюковим
ЗМІ висловлювали припущення, що організатором нехарактерної для голови сільради медійної активності є полтавський медіа-менеджер, власник видання «Зміст» Олексій Сердюков, який у липні 2019 року спричинив смертельну ДТП, згодом отримавши за це умовне покарання. Зокрема, велике «антикризове» інтерв’ю голови ОТГ після скандалу 2019 року, пов’язаного зі звинувачуваннями Різника у хабарництві вийшло у виданні Сердюкова «Зміст».
ЗМІ пов’язували цю медійну розкрутку як втілення стратегії власників рітейл-мережі «Аврора» з перетворення Миколи Різника на місцевого політичного лідера, а його ОТГ – на зразково-показовий кейс.
Проте після відкриття низки кримінальних справ проти Різника джерела у ЗМІ повідомляли, що власники «Аврори» розчарувалися у його постаті і сконцентрувалися на розгляді підтримки загальнонаціональних політичних проектів. Зокрема, партії, яку пов’язують з волонтером Сергієм Притулою – «Справедлива платформа», до керівництва якої увійшов Олексій Сердюков.
«Туалетний» скандал з керівником Опішнянського КП
У лютому 2025 році ЗМІ оприлюднили відео, в якому директор СКП "Благоустрій-Опішня" Роман Зінченко, перебуваючи у нетверезому стані, вдерся до жіночого туалету на території сільради та напав на жінок, які перебували там.
Чиновник заявляв, що вбиральня у закладі є його власністю, і жінки не мають права там знаходитися. Цей випадок не отримав жодної публічної реакції з боку голови ОТГ Миколи Різника – начальник КП продовжує виконувати свої службові обов’язки.