Мілорад Додік
  • Дата народження
    12 березня 1959
  • Країна
    Боснія і Герцеговина
  • Соцмережі
Мілорад Додік
250

Мілорад Додік

Додік Мілорад: президент Республіки Сербської у складі в Боснії та Герцеговині з листопада 2022 року

Мілорад Додік - Фото 1

Додік Мілорад — Transparency International звинувачує його в корупції, управлінні автономним краєм як сімейним бізнесом

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат

Біографія

Мілорад Додік народився 12 березня 1959 року в місті Баня-Лука, Боснія і Герцеговина, що входила на той момент до складу Соціалістичної Федеративної Республіки Югославія.

Освіта

Мілорад провів свої дитячі та юнацькі роки в невеликому містечку Лакташі, де відвідував початкову школу. Там він захопився баскетболом і виступав за місцеву команду в югославській аматорській лізі.

У 1978 році він закінчив сільськогосподарську середню школу в Баня-Луці. Потім він перебрався до югославської столиці, де вступив на факультет політичних наук Белградського університету. У 1983 році Мілорад успішно завершив навчання.

Сім’я

Мілорад Додік одружений на Сніжані Додік, з якою він виховав двох дітей: сина Ігора і дочку Горицю.

Мілорад Додік - Фото 2

Кар'єра

Політичний шлях Мілорада розпочався в 1986 році, коли він став головою виконавчого комітету муніципальної асамблеї Лакташі. Цю посаду Додік обіймав до 1990 року.

Тоді ж на перших багатопартійних виборах в Боснії і Герцеговині він був обраний депутатом Народної скупщини від Союзу реформістських сил Югославії. Під час війни в Боснії Додік став членом Народної скупщини Республіки Сербської, де заснував клуб незалежних депутатів, які виступали проти політики правлячої Сербської демократичної партії.

Мілорад Додік - Фото 3

У 1996 році цей клуб трансформувався в Партію незалежних соціал-демократів, яку очолив Додік. Пізніше партія об'єдналася з іншою соціал-демократичною силою, ставши Союзом незалежних соціал-демократів (СНСД), лідером якого Мілорад залишається донині.

Його перший термін на посаді прем'єр-міністра Республіки Сербської припав на 1998-2001 роки. У цей період він ліквідував республіканське агентство новин СРНА і зіткнувся з конфліктом з президентом Ніколою Поплашеном, який намагався його звільнити, але втручання Верховного представника змінило ситуацію.

З 2006 по 2010 роки Додік знову займав пост прем'єр-міністра автономного краю. У 2010 році Мілорад був обраний президентом Республіки Сербської, набравши 50,52% голосів, і обіймав цю посаду до 2018 року.

У 2006-2014 роках він активно протидіяв вступу Боснії і Герцеговини до НАТО. На виборах 2018 року Додік став сербським членом президії Боснії та Герцеговини, перемігши Младена Іванича. У 2022 році Мілорад повернувся на пост президента Республіки Сербської.

Мілорад Додік - Фото 4

Якщо на ранніх етапах політичної кар'єри Додік відрізнявся підтримкою західних країн, то пізніше він розвернувся на 180 градусів, ставши асоціюватися з націоналістичними і сепаратистськими ідеями.

Компромат

Додік неодноразово опинявся в центрі скандалів і звинувачень. У 2009 році боснійська слідча служба SIPA подала скаргу, звинувачуючи його у створенні злочинної організації. Однак пізніше з'ясувалося, що мова йшла про документ, який не був офіційним звинуваченням. 

У 2012 році німецька прокуратура розпочала розслідування проти Додіка та його сина у справі про корупцію за участю Hypo Alpe-Adria-Bank International.

Їх підозрювали в підробці документів і шахрайстві, але справа упинилася через політичний тиск в Республіці Сербській. Хорватський журналіст Домагой Маргетич стверджував, що Додік пропонував йому хабарі і погрожував, щоб зам'яти цю історію.

Мілорад Додік - Фото 5

У 2017 році США ввели санкції проти Додіка за підрив Дейтонських угод, заморозивши його активи в юрисдикції США. У 2022 році Великобританія також наклала санкції, звинувативши його в дестабілізації Боснії і Герцеговини та розпалюванні міжетнічної напруженості. 

Його висловлювання, що заперечують геноцид в Сребрениці, викликали судові позови від міст Тузла і Сараєво за розпалювання ненависті. 

У лютому 2025 року боснійський суд засудив його до року в'язниці і шестирічної заборони на державні посади за непокору верховному представнику ООН по Боснії і Герцеговині Крістіану Шмідту, хоча Додік назвав рішення незаконним і відмовився його визнавати.

У 2023 році він відвідав Москву, пообіцявши не приєднуватися до антиросійських санкцій.

Transparency International звинувачує його в корупції, стверджуючи, що він керує Республікою Сербською як сімейним бізнесом, розподіляючи монополії серед родичів і друзів.

Мілорад Додік - Фото 6
Згадки про персону