• Країна
    Азербайджан
  • Соцмережі
627

Насібов Парвіз: український борець греко-римського стилю і призер Олімпіади-2020

Насібов Парвіз - Фото 1

Насібов Парвіз — чемпіон Європи серед юніорів 2017 року, призер чемпіонатів світу серед кадетів і юніорів. На своїх перших Олімпійських іграх дістався до фіналу в категорії до 67 кг і завоював срібні нагороди.

Біографія

Парвіз Паша огли Насібов народився 18 серпня 1998 року в селі Муганлі Акстафінского району, Азербайджан. З шести років жив у Миколаїв, а в 2015 році переїхав до Запоріжжя.

Освіта

Парвіз закінчив обласну школу-інтернат спортивного профілю в місті Запоріжжя. Має звання майстра спорту міжнародного класу.

Сім'я

Брати Парвіза також займаються греко-римською боротьбою. Старший Табріз персональний тренер, майстер спорту з боротьби і сумо. Молодший Ібрагім робить перші успіхи в юніорських змаганнях.

Кар'єра

Боротьбою Парвіз зайнявся ще в рідному селі. Але так як там не було секції класичної боротьби, Насібов займався вільною. Уже в ДЮСШ №7 міста Миколаїв Парвіз перейшов в греко-римську боротьбу. Тренувався у Миколи Салєєва.

Насібов Парвіз - Фото 2

У 2014 році 16-річний Насібов завоював одразу дві престижні нагороди на міжнародних змаганнях. На континентальній першості серед кадетів у ваговій категорії до 60 кг він посів третє місце, а на кадетському чемпіонаті світу у ваговій категорії до 58 кг Парвіз завоював срібло.

У наступному році він двічі був другим на чемпіонатах Європи серед кадетів (до 63 кг) і серед юніорів (до 60 кг), а на чемпіонаті України серед кадетів Насібову не було рівних. Також в 2015 році бронзову нагороду азербайджанський українець привіз зі світової першості у ваговій категорії до 63 кг серед кадетів.

У 2017 році Парвізу нарешті підкорилася континентальна першість серед юніорів. З того ж року молодий борець почав виступати і на «дорослому» арені.

Насібов Парвіз - Фото 3

Насібов в складі збірної України взяв участь на Кубку світу в Ірані. Українські спортсмени виступили невдало, посівши лише шосте місце. Але зате Парвіз переміг у всіх своїх сутичках. На «дорослому» чемпіонаті світу у ваговій категорії до 71 кг зайняв 29 місце, а на континентальній першості у ваговій категорії до 66 кг — 18 місце.

У 2018 році Насібов знову став третім на юніорському чемпіонаті світу. У тому ж світовому турнірі вже серед дорослих у ваговій категорії до 72 кг Парвіз був двадцятим.

У 2019 році на чемпіонаті Старого Світу у ваговій категорії до 67 кг він посів восьме місце. У тому ж році Насібов переміг на турнірі Топ Мастерс (до 72 кг) і був третім на Гран-прі Іспанії.

На початку 2021 року на Гран-прі Загреба український спортсмен завоював золото, а на олімпійських кваліфікаційних змаганнях в Болгарії він був другим. Таким чином українець отримав путівку на головну спортивну подію чотириріччя.

На шляху до срібної нагороди молодий борець переміг бронзового призера Олімпійських ігор і чемпіона світу азербайджанця Расула Чунаєва. Пізніше Насібов зізнавався, що Чунаєв був для нього кумиром, з якого він завжди брав приклад.

Насібов Парвіз - Фото 4

У півфіналі українцеві протистояв ще один ексчемпіон світу Юкі Такахаші. За словами Парвіза, з японцем боротися було складно психологічно. Але в той же час, він розумів, що на кону стоїть дуже багато і упускати такий шанс не можна. У підсумку переможцем із сутички вийшов український борець.

Попереду був фінал. Але тренери Насібова порадили йому не виходити на вирішальну сутичку, щоб не розкривати свої «фішки» перед Олімпійськими іграми. Тому Парвіз задовольнився сріблом.

Як виявилося пізніше, він не дарма вирішив зберегти інтригу на передолімпійському турнірі. На своїй першій Олімпіаді Насібов виступав у ваговій категорії до 67 кг і дістався до фіналу. У першій сутичці він здолав данця Фредріка Бьєррехуса — 5: 1. У чвертьфіналі азербайджанський українець переміг дворазового чемпіона Європи, чемпіона і призера чемпіонатів світу Артема Суркова.

Насібов Парвіз - Фото 5

У півфіналі Насібову протистояв дворазовий чемпіон світу серед спортсменів до 23 років Мохамед Ібрагім Ель-Сайед з Єгипту. Парвіз по ходу сутички поступався 0:6, але на останніх секундах переламав зустріч на свою користь і переміг 7:6.

У фінальному поєдинку український спортсмен все ж поступився іранцю Мохаммад Резі Гераї та отримав срібну нагороду, яка стала другою для України на Олімпіаді.

«Це боротьба, буває все. Не знаю що сказати. Звичайно, важко, тому що я хотів більшого. Вихід у фінал — це радість», — розповів Насібов після фіналу.