Нгозі Оконджо-Івеала
Нгозі Оконджо-Івеала
4481

Нгозі Оконджо-Івеала

Оконджо-Івеала Нгозі: голова Світової організації торгівлі з лютого 2021 року

Нгозі Оконджо-Івеала - Фото 1

Оконджо-Івеала Нгозі — кілька разів обіймала посаду міністерки фінансів Нігерії

Біографія

Нгозі Оконджо-Івеала народилася 13 червня 1954 року в місті Огваші-Укву, штат Дельта, Нігерія.

Освіта

Нгозі почала свою освіту в Нігерії, відвідуючи Queen's School в Енгугу, а потім St. Anne's School в Молеті, штат Ойо. 

Пізніше вона продовжила навчання в міжнародній школі в Ібадані. У 1973 році Оконджо-Івеала переїхала до США, щоб вступити до Гарвардського університету, який закінчила в 1976 році з відзнакою здобувши ступінь бакалавра з економіки. 

Її академічний шлях продовжився в Массачусетському технологічному інституті (MIT), де Нгозі в 1978 році здобула ступінь магістра з міського планування, а в 1981 році захистила докторську дисертацію з регіональної економіки та розвитку. 

Темою її дисертації стала кредитна політика, сільські фінансові ринки та розвиток сільського господарства Нігерії. Під час навчання в MIT вона отримала міжнародну стипендію від Американської асоціації університетських жінок (AAUW).

Нгозі Оконджо-Івеала - Фото 2

Сім'я

Нгозі Оконджо-Івеала народилася в сім'ї професора Чуквукі Оконджо, який був не тільки академіком, але і носив титул Обі (короля) королівської сім'ї Обахай в Огваші-Укву. Її мати також була професоркою.

Вона одружена з Ікембою Івеалою, нейрохірургом з Умуахії, штат Абія, Нігерія. У пари четверо дітей, серед яких письменник Узодинма Івеала. 

У 2019 році Нгозі отримала громадянство США.

Кар'єра

Нгозі розпочала свою професійну подорож у 1982 році у Світовому банку у Вашингтоні, де вона пропрацювала 25 років економістом розвитку. 

З часом вона піднялася на посаду керуючого директора з операцій (2007-2011), контролюючи портфель проєктів на суму 81 мільярд доларів в Африці, Південній Азії, Європі та Центральній Азії. 

Нгозі очолювала ініціативи з підтримки країн з низьким рівнем доходу під час продовольчої та фінансової кризи 2008-2009 років. У 2010 році вона керувала процесом поповнення фонду IDA, зібравши 49,3 мільярда доларів у вигляді грантів і пільгових кредитів для найбідніших країн світу.

У 2003 році Нгозі вперше зайняла крісло міністерки фінансів Нігерії при президенті Олусегуні Обасанджо, ставши першою жінкою на цій посаді. 

Вона провела переговори з Паризьким клубом, домігшись списання 30 мільярдів доларів боргу Нігерії, включаючи повне анулювання 18 мільярдів. 

Нгозі Оконджо-Івеала - Фото 3

Впровадила фіскальне правило, засноване на ціні нафти, що дозволило стабілізувати економіку, створивши спеціальний рахунок для надлишкових доходів. 

У 2006 році Нгозі на два місяці обійняла посаду міністерки закордонних справ, після чого повернулася до Світового банку. У 2011 році вона знову стала міністеркою фінансів при президенті Гудлаку Джонатані, одночасно координуючи економічну політику. 

Її реформи включали впровадження систем управління фінансами і персоналом, що дозволило усунути майже 62 тисяч «примарних» працівників і заощадити 1,25 мільярда доларів.

Вона також сприяла створенню Нігерійської корпорації рефінансування іпотеки і перерахунку ВВП, завдяки чому Нігерія стала найбільшою економікою Африки.

З березня 2021 року Нгозі обіймає посаду генеральної директорки Світової організації торгівлі (СОТ), ставши першою жінкою та першим представником Африки на цій посаді. 

Її обрання пройшло через складний процес: у 2020 році вона обійшла конкурентку Ю Мен Хі з Південної Кореї, отримавши підтримку ЄС і більшості членів СОТ, попри початковий опір США при Дональді Трампі. 

Нгозі Оконджо-Івеала - Фото 4

Адміністрація Джо Байдена пізніше підтримала її кандидатуру, що забезпечило одноголосне призначення. У 2024 році Нгозі була переобрана на другий термін.

Вона також працювала головою ради GAVI (2016-2020), була спецпосланцем Африканського союзу COVID-19 і працювала в численних міжнародних комісіях, включаючи G20 та ЮНЕСКО.

Компромат

У 2011 році, після її другого призначення міністеркою фінансів Нігерії, WikiLeaks опублікував матеріали, стверджуючи, що в 2004 році вона нібито незаконно передала контракт на 50 мільйонів доларів своєму братові на ім'я Джон-Джон. Нгозі категорично спростувала ці звинувачення, заявивши, що у неї немає брата з таким ім'ям, і назвала інформацію неправдивою. 

У 2012 році, під час боротьби з корупцією у сфері паливних субсидій, вона отримала погрози смерті, а її 83-річна мати була викрадена з метою змусити Нгозі піти у відставку. Мати зуміла втекти, але інцидент підкреслив ризики, з якими стикалася Нгозі. 

Деякі критики, включаючи експерта з антикорупції Сару Чейз, відзначали, що, попри реформи прозорості, при її керівництві з бюджету Нігерії щомісяця зникали значні суми — до мільярда доларів.

Нгозі Оконджо-Івеала - Фото 5
Згадки про персону