Олександр Божко
  • Дата народження
    10 листопада 1988
  • Країна
    Україна
Олександр Божко
1611

Олександр Божко

Божко Олександр Сергійович: перший заступник начальника Тернопільської обласної прокуратури

Олександр Божко - Фото 1

Божко Олександр Сергійович — здобув популярність завдяки тому, що хотів посадити та позбавити адвокатської ліцензії Андрія Портнова

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Олександр Сергійович Божко народився 10 листопада 1988 року в місті Баштанка Миколаївської області, Україна.

Освіта

Вищу освіту Олександр здобув у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. У 2011 році закінчив тут юридичний факультет.

Сім’я

Олександр одружений, виховує сина.

Кар'єра

У 2012 році Божко прийшов на роботу в органи прокуратури. Починав на посаді помічника прокурора Радомишльського району Житомирської області, потім був прокурором у міському та обласному управліннях Житомирщини.

З 2016 року Олександр працював у Генеральній прокуратурі України. Обіймав посаду прокурора відділу процесуального керівництва в особливо важливих кримінальних провадженнях Департаменту організації та процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів поліції та фіскальної служби та у кримінальних провадженнях щодо організованої злочинності Офісу Генерального прокурора.

З 15 квітня 2020 року він виконував обов'язки заступника прокурора Тернопільської області. Через кілька місяців Олександра перевели спочатку на посаду заступника обласного прокурора, а потім першого заступника.

Олександр здобув популярність завдяки конфлікту з Андрієм Портновим. Божко під час роботи в Генеральній прокуратурі займався справою ексзаступника Адміністрації президента Януковича за підозрою у привласненні коштів столичних вишів. Намагався позбавити його адвокатської ліцензії.

Прокурор просив співробітників Служби безпеки оголосити підозру колишньому посадовцю, але замість цього провадження було закрито. Портнов публічно погрожував прокурору "виховними" заходами та навіть фізичною розправою.

Олександр Божко - Фото 2

У результаті прокурора Божка перевели в Тернопільську область, а справу проти топчиновника часів Януковича закрили. Сам законник своє призначення на Тернопільщину "засланням" або "відкупним" за мовчання не вважає. В інтерв'ю він відзначив, що якби в Офісі Генерального прокурора від нього хотіли позбутися, то просто звільнили б. 

Головний редактор видання “Цензор.Нет" Юрій Бутусов характеризував Божка, як принципового і сміливого прокурора.

У 2021 році Олександр брав участь у конкурсі на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Кандидатуру Божка підтримували міжнародні експерти, а ось народні депутати Євген Соболь (Слуга народу) та Катерина Коваль (За майбутнє) ні. Тому Олександр був знятий з конкурсу.

На початку 2022 року прокурор подав позов проти Портнова до Європейського суду з прав людини.

Компромат

У листопаді 2021 року повідомлялось, що керівництво обласної прокуратури Тернопільщини, в тому числі й Олександр Божко, нібито замішане в масовій роздачі службового житла.

За інформацією блогера Сергія Наумовича, квартири приватизують прокурори, які не проживають в Тернополі або вже мають власну житлоплощу.

Начальник обласного управління Андрій Миколайчук, а також два його заступники — Олександр Божко та Юрій Табака керували комісією з приватизації житла. Як зауважив блогер, в комісію вводили лояльних до себе прокурорів, які під загрозою звільнення голосували як було потрібно керівникам обласної прокуратури.

Такими колегіальними рішеннями квартири стали масово переходити в приватні руки. Причому нерухомість діставалася не молодим прокурорам з сім'ями та орендованими однушками, а досвідченим співробітникам, упакованими елітними будинками, автомобілями та іншими атрибутами прокурорського життя.

Олександр Божко - Фото 3

Як зазначив Наумович, службове житло — власність громади, яка за законом надається службовцям у тимчасове користування. А їх приватизація тим, хто не має на те право є кримінальним злочином і несе за собою відповідальність.

"Мабуть, прокурор Божко нічим не кращий за інших і вирішив скористатися корочкою для поліпшення власного матеріального становища. Робити це далеко від центру завжди зручніше", — підсумував блогер.

Декларація

У 2020 році зарплата прокурора становила 38 тисяч гривень на місяць. Згідно з довоєнними деклараціями, Олександр не мав ані квартир, ані автомобілів. У Тернополі Божко користується службовою квартирою та автомобілем.

Про поточні декларації прокурора даних немає. З метою захисту даних і протистояння кібератакам з боку Російської Федерації доступ до електронних декларацій з 2022 року тимчасово закритий.

Згадки про персону