Олександр Фельдман

Олександр Фельдман: базарний шлях професійного хамелеона

Олександр Фельдман - Фото 1

Найдобріша людина, дотепний оратор та один із найщедріших українців. Саме це розповідають у ЗМІ про Олександра Фельдмана. Таке враження він сам справляє на тих, кому досить поверхового знайомства. Але за образом доброчинності ховається жадібний хамелеон, готовий майже на будь-що заради грошей. Особливо гостро це зрозумів той хлопець, який вбив матір, підпалив свій будинок, а потім застрелився з рушниці. Так свідчить версія міліції, яку не бентежить, що після трагічної події на місці будинку злочинця виник базар Фельдмана.

1. Біографія
2. Освіта
3. Кар'єра
4. Бізнес
5. Благодійність
6. «Feldman Ecopark»
7. Політика
8. ФК «Металіст»
9. Сім'я Олександра Фельдмана
10. Компромат і скандали
11. Статок

Біографія 

Фельдман Олександр Борисович з'явився на світ 6 січня 1960 року. Він народився і ріс у Харкові.

Олександр Фельдман – етнічний єврей. Як стверджує олігарх, він є вихідцем із дуже простої радянської родини. Щоправда, на регулярні морські відпустки скромнягам вистачало.

Мати Олександра – Іда – працювала вихователем у дитячому садку, а пізніше піднялася до посади завідуючої. Батько – Борис – був інженером із хорошими зв'язками у верхівці харківської влади.

Пізніше Борис Фельдман обійняв посаду голови ради засновників «Концерну АВЕК і Ко».

Освіта

Після закінчення школи Олександр ніде не вчився і не працював. Таке явище було дуже дивним для радянських часів. Деякі джерела стверджують, що Олександр Фельдман у той період відвідував водійські курси.

У 1978 році Фельдмана призвали до армії. Там йому пощастило виконувати обов'язки водія. Ця навичка забезпечила Олександру кар'єрний старт, який привів його в олігархічний клан.

Свою першу вищу освіту Олександр Фельдман отримав досить пізно. У 2002 році він закінчив університет за спеціальністю економіка. На той момент він вже був заможним підприємцем і одним із найбагатших мешканців України.

Кар'єра

Свою трудову діяльність Олександр Фельдман почав ще в шкільні роки. Коли йому було 14 років, він влаштувався листоношею на період літніх канікул. У цьому йому допоміг дядько. Пізніше Олександр Фельдман згадував, що робота листоноші є найвиснажливішою професією.

Повернувшись із армії, Олександр Фельдман влаштувався таксистом. Через деякий час його звільнили за прогули. Після цього хлопцю довелося змінити безліч місць роботи. Він був перевізником, сторожем, кочегаром, слюсарем, теслею, а також займався ремонтними роботами. Насправді ніщо з цього йому робити не довелося. Олександр Фельдман вже крутив свій бізнес на стороні...

Бізнес

За документами Олександр Фельдман працював сторожем у саду. Цей папірець допомагав йому прикрити  спекуляцію. Майбутній олігарх разом зі своєю дружиною перепродував яблука і груші, виправдовуючись тим, що збуває продукцію, видану замість зарплати. Через це таксист частенько прогулював робочі дні та возив клієнтів переважно в негоду. Із того часу він міцно засів на базарі. Там він і познайомився з потрібними людьми.

У 1988 році батько Олександра – Борис, користуючись своїми зв'язками, зайнявся підприємництвом. Він відкрив компанію «Монтажник». Через рік Олександр Фельдман зайняв у ній посаду менеджера. Він працював з клієнтами та керував робітниками.

У 1990 році Фельдмани заснували ще одну компанію – автосервіс «Ремонтник». Вона функціонувала в орендованій професійній автомайстерні. Головою правління компанії став Олександр.

Займаючись батьківським бізнесом, Фельдман не забував про базар. У 1990 році на всіх великих речових ринках Харкова функціонували точки Олександра Фельдмана. Але його метою була зовсім не торгівля, а здача торгових площ в оренду та суборенду.

У 1991 році Олександр Фельдман став начальником у батьківській компанії «Сигма».

Того ж року Фельдмани об'єднали всі свої активи в один «Концерн АВЕК і Ко». Олександр став його директором. Утворення цієї компанії слугувало початком шляху Олександра Фельдмана до олігархічного клану. Розвинути бізнес Фельдману допомогли батьківські зв'язки, а зокрема – контакти з Євгеном Кушнарьовим. Він був другим секретарем міськкому, а потім обійняв посаду голови міськради. Так, це той самий діяч, який наполягав на федералізації України. Пізніше його охрестили диверсантом.

У справі Фельдманів також взяв активну участь Олександр Ярославський, нинішній олігарх, колишній кришувальник базарних торговців та кооперативників. До бізнесу Фельдмана долучився його тесть – Олександр Масельський, голова Харківської облради.

Пізніше, скориставшись конфліктом між деякими зі своїх покровителів, Фельдмани змогли проштовхнути проект зі створення ринку біля станції метро «Академіка Барабашова». Так виник Барабашівський ринок, на якому влаштувалися представники криміналітету. Зовсім не дивно, що подальші події навколо базару отримали криваве забарвлення.

Розширюватися ринку не дозволяв навколишній приватний сектор. Тоді до його мешканців почали заходити з пропозиціями про переселення. Натомість за ділянку надавалося близько 25 тис. USD.

Пізніше з'ясовувалося, що гроші отримати неможливо. Замість них призначалися квартири в хрущовках із дешевим ремонтом. До речі, ремонтні роботи проводила одна з компаній Олександра Фельдмана.

Тим, хто не бажав переїжджати, було вкрай скрутно. Вечорами до них заходили спортивні хлопці з кийками. Періодично з візитами навідувалися представники правоохоронних органів. Вони звинувачували місцевих жителів у співпраці зі спекулянтами або у спекуляції.

Показовою стала історія власника будинку, який не реагував на жодні пропозиції та провокації. Однієї ночі він чомусь застрелив із рушниці матір. Потім чоловік підпалив свій будинок та застрелився. Принаймні, так стверджували в міліції. Зовсім скоро на ділянці його спаленого будинку з'явилися нові торгові точки.

Скандальні історії ринку на цьому не закінчуються. На початку 2000-х рр. керівництво метрополітену поскаржилося на Барабашівський ринок. Через його діяльність та масивність сталося просідання ґрунту, що загрожувало безпеці пасажирів і працівників метро. Щоб залагодити ситуацію, Олександр Фельдман та інші зацікавлені особи призначили на посаду глави метрополітену свою людину. Процес супроводжувався замовними мітингами та силовим втручаннями. У результаті керівником метрополітену став Геннадій Броншпак. Після його призначення зникли всі нарікання на ринок.

Варто зазначити, що Олександр Фельдман був співвласником фармацевтичної компанії «Здоров'я». Поки він займався її справами, якість продукції помітно знизилося. Покупці перестали користуватися товарами цього виробника.

Благодійність

У 1997 році підприємець ініціював створення міського благодійного фонду, названого на честь себе. У 2007 році він став міжнародним.

У тому ж 1997 році Олександр Фельдман очолив Єврейський фонд України.

У 1999 році став керівником Асоціації національно-культурних об'єднань України. У 2006 році український підприємець обійняв посаду віце-президента міжнародної ради єврейських парламентарів.

У тому ж році Олександр Фельдман створив Міжнародний центр толерантності. Цей фонд охороняє права людини. Він протидіє ксенофобії, антисемітизму, будь-яким проявам екстремізму та політичного радикалізму.

«Feldman Ecopark»

У 2013 році фонд Олександра Фельдмана створив харківський регіональний ландшафтний екопарк. Його територія складає 140 га. Цікаво, що для створення парку місцева влада пожертвувала лісосмугою, дитячим табором та спортивно-оздоровчим комплексом. Нове місце дозвілля отримало скромну назву «Feldman Ecopark». На його території розташований зоопарк, у якому представлено 2000 тварин. Деякі з них знаходяться в Червоній книзі України та Європи. Флора екопарку також може похвалитися рідкісними представниками.

Політика

У 1998 році бізнесмен став депутатом Харківської міської ради XXIII скликання.

У 2004 році на виборах президента України він став довіреною особою Віктора Януковича. Але у ході Помаранчевої революції Олександр підтримав команду Віктора Ющенка.

На наступних парламентських виборах олігарх балотувався як самовисуванець. Потім він приєднався до фракції «БЮТ», яка незабаром змінила назву на «Батьківщина». За словами Олександра Фельдмана, вибір партії був обумовлений відсутністю вибору. Юлія Тимошенко виявилася єдиним політичним лідером, для якого етнічне походження депутата не мало значення. Це твердження ставлять під сумнів чимало представників громадськості.

Варто зазначити, що Олександр Фельдман був одним із основних інвесторів Юлії Тимошенко. Сам же олігарх розсипався компліментами, говорячи про цю політичну фігуру. У рядах «Батьківщини» Олександр Фельдман брав активну участь у боротьбі з «Партією Регіонів». Це сталося після того, як її ряди поповнили так звані «тітушки». Щоб перешкодити діям «регіоналів», депутати «Батьківщини» брали участь у блокуванні парламенту. Серед них був Олександр Фельдман. Але за іронією долі у 2011 році олігарх перейшов у «Партію Регіонів». Після цього преса охрестила Фельдмана зрадником. Але бізнесмен пояснив, що не він зрадив Тимошенко, а вона його.

Розбрат у партії «Батьківщина» розпочався ще у 2010 році. Тоді Олександр Фельдман займав пост глави харківського осередку партії. Одного разу Леді Ю запросила олігарха на аудієнцію. Вона повідомила, що місцем харківського голови потрібно поступитися Арсену Авакову. Цікаво, що раніше Аваков був опонентом Тимошенко. Він також перетинався з Фельдманом у Барабашівських справах. Щоб не було так прикро, Юлія запропонувала Фельдману очолити інший осередок. Правда, на той момент посада була зайнята. Тож Олександр образився і пішов до конкурента Тимошенко – у «Партію Регіонів». Так пояснював це сам Фельдман. Депутати «Батьківщини» розповідали, що конфлікт Олександра з Леді Ю мав зовсім інші корені. З'ясувалося, що, співпрацюючи з Юлією Тимошенко, Олександр Фельдман також працював із функціонерами «Партії Регіонів».

У 2013 році Олександр Фельдман отримав звання почесного громадянина міста Харкова.

У 2014 році олігарх знову увійшов у Парламент як самовисуванець. Пізніше він приєднався до політичної сили «Наш край».

ФК «Металіст»

У 2001 році Олександр Фельдман придбав футбольний клуб «Металіст» та обійняв посаду його президента. Але через три роки він залишив її.

Подейкують, що Олександр Фельдман не займався розвитком клубу і навіть примудрявся використовувати його у своїх нечистих махінаціях.

Сім'я Олександра Фельдмана

Олександр Фельдман одружений із жінкою, на ім'я Валерія. Зі своєю обраницею він знайомий ще з ранніх років. Закохані одружилися відразу після повернення Олександра з армії. У пари є двоє синів. У 2008 році Олександр став дідусем. У нього народився онук Давид.

Компромат і скандали

З 1996 по 2006 роки сім'я Фельдманів приватизувала 5 га землі харківських Сокольників. Територія призначалася для ведення сільськогосподарських робіт. На ній олігарх збудував особняк. Пізніше Олександр пояснив журналістам, що з його боку порушень немає. Територією гуляють кури, ще там є картопляні грядки. Отже, земля використовується за призначенням.

У 2000 році благодійний фонд Олександра Фельдмана оголосив про збір пожертвувань для придбання слонихи у міський зоопарк. Як повідомляють у ЗМІ, велика кількість людей зробила добровільні внески. Коли тварина була куплена, Фельдман заявив, що слониха подарована компанією «АВЕК».

Аналогічна історія повторилася у 2006 році, коли благодійний фонд Фельдмана оголосив про збір коштів для придбання левеняти для зоопарку.

У 2013 році журналісти застукали Олександра Фельдмана за цікавою справою. Він палив у кулуарах Верховної ради! Цікаво, що раніше олігарх виступав за прийняття закону, який забороняє паління у стінах Парламенту. Подію зняв на відео журналіст руху «Новий громадянин». Фельдман помітив, що його знімають, тому зробив зауваження операторові. Потім народний обранець вибив камеру з рук журналіста.

У 2016 році мер Харкова Геннадій Кернес розпорядився прибрати скульптурну композицію «Скрипаль на даху». Її організатором і творцем став благодійний фонд Олександра Фельдмана. Скандал навколо демонтажу музиканта не вщухав більше року. Бушувати цьому морю обговорень і суперечок допомогли нові факти та розповсюдження брошур із компроматом на Олександра Фельдмана. Багатьом харків'янам та мешканцям міста здалося дивним рішення про знесення скульптури, яка стала однією з привабливих пам'яток Харкова.

Відповіддю на обурення народу виявилося нове рішення мера – повернути скрипаля на місце або створити копію скульптури. Така ситуація не могла залишитися без коментаря Олександра Фельдмана.

Олігарх закликав не драматизувати. Він назвав те, що відбувається, черговою політичною маніпуляцією. Олександр Фельдман висловив співчуття, що «Скрипаль на даху» став заручником мерських примх. Він також зауважив:

«Коли їде дах, можна встановити по скрипалю на кожному харківському даху, вийде цілий оркестр».

Олігарх також повідомив, що демонтажу скульптури передувала директива, що вимагала прибрати всю рекламу Фельдмана. Таке ж розпорядження було в Києві. Олігарх не знає, чому його фонд викликає таке роздратування. Він припускає, що причиною могла послугувати заздрість.

«Був би скрипаль, а привід завжди знайдеться», – прокоментував Олександр Фельдман.

Статок

У 2014 році Олександр Фельдман задекларував дохід у розмірі 30 251 043 грн.

Згадки про персону