Олександр Кардаков
  • Дата народження
    5 жовтня 1964
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олександр Кардаков
3016

Олександр Кардаков

Олександр Кардаков: власник відомих ІТ-компаній, які знаходяться під санкціями за корупцію

Засновник двох великих ІТ-компаній "Інком" і "Датагруп" Олександр Кардаков - вельми неоднозначний персонаж. Він отримав звання "Людина року" за активний розвиток сфери ІТ в Україні, при цьому на його підприємства Всесвітній Банк двічі наклав санкції за корупційні дії з попередньою змовою. Попри те, що Кардакова вважають одним з кращих топ-менеджерів у своїй сфері, прямо у нього під носом кілька його управлінців організували підпільний міні-бізнес. Погасивши всі борги, сьогодні олігарх планує заробляти на послугах кібербезпеки.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Новини, чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів

Біографія

Кардаков Олександр Юрійович народився 5 жовтня 1964 року в Світловодську на Кіровоградщині. Працює в сфері ІТ, займаючись власним бізнесом. Заснував підприємства "Інком" та "Датагруп", очолює наглядову раду компанії "Октава Капітал". Багато подорожує. Активно висвітлює свою діяльність у Фейсбуці.

Любов до пригод і екстриму, а також хороші фінансові можливості дозволили олігархові освоїти гірські лижі, екстремальний туризм і дайвінг, побувати в Африці, проїхати на мотоциклі пустелі Австралії, зійти на гори Тибету і зробити ще багато цікавих речей.

Знайомство з іншими країнами також надихнуло Кардакова відкрити промисловий розплідник декоративних рослин Мегаплант, який він розвиває донині.

Сім'я

Попри інформацію в багатьох інтернет-джерелах, що бізнесмен одружений, з недавніх пір Олександр Кардаков розлучений. Має двох синів.

Каже, що причиною розлучення стало нерозуміння з боку дружини, яка не могла змиритися з тим, що Олександр після напруженого робочого дня не хотів спілкуватися.

Тепер же олігарх шукає розумну жінку, яка вміє мовчати.

Освіта

Першу вищу освіту Олександр Кардаков отримав в Київському політехнічному інституті, де вивчав електронну техніку. У 2002 році вступив до київської бізнес-школу "МІМ Київ", де отримав ступінь МВА. У 2013 рік продовжив навчатися бізнесу, закінчивши програму DBA в тій же школі.

Кар'єра

Підприємницька діяльність

На початку своєї кар'єри Кардаков працював за наймом в сфері інновацій і високих технологій.

У 1990 році було засновано підприємство "Інформаційні комп'ютерні системи" (ICS), яке Олександр очолив вже в 1994 році, а ще через 2 роки сів у крісло президента цієї компанії.

Перші роки 2000-х багато в чому стали поворотними для бізнесмена. Так, у 2001-му Кардаков заснував свої перші підприємства "Датасат" і "Датаком", а в наступному році створив і очолив корпорацію "Інком".

Плідний розвиток цих компаній приніс бізнесменові славу успішного управлінця: експерти нагородили його званням "Людина року" за розвиток сфери ІТ, неодноразово включали в список кращих топ-менеджерів України, а також запрошували на телебачення взяти участь в різних бізнес-проектах.

Під кінець 2007 року олігарх через свою компанію "Датагруп" викупив ГК Citius, яка спеціалізувалася на послугах зв'язку, збільшивши таким чином кількість своїх клієнтів удвічі.

У 2008 році Олександр Кардаков поступився посадою президента "Інкому" і "Датагруп" команді топ-менеджерів, залишившись при цьому членом ради директорів цих підприємств. Сам же очолив наглядову раду "Октава Капітал".

Політична діяльність

Попри те, що Олександр Кардаков не є членом будь-якої партії, політика йому не далека.

У 2015 році бізнесмен балотувався в депутати Одеської облради від партії "Солідарність-БПП", а також активно підтримував команду Михайла Саакашвілі.

Суспільна діяльність

Піднявши бізнес в сфері інформаційних технологій (ІТ), Кардаков різними способами лобіює інтереси цього напрямку. Через свій фонд "Освітні Ініціативи" він запустив кілька освітніх програм для талановитих молодих людей і ІТ-фахівців, організував ряд заходів, спрямованих на розвиток бізнес-діяльності і інновацій (в тому числі і конкурс інноваційних проектів "СтратегіЯ").

Крім цього, олігарх очолює Опікунську раду київського ліцею інформаційних технологій №79, спонсоруючи заклад і найбільш успішних студентів.

Не упустив Кардаков також шансу засвітитися в рідному інституті "МІМ-Київ", запустивши там програму "МВА в ІТ".

Новини, чутки і компромат

Зміна керівництва в "Датагруп"

У наприкінці 2015 року в ЗМІ розійшлася новина про те, що "Датагруп" змінила генерального директора. Після звільнення топ-менеджера Максима Смелянца крісло СЕО компанії знову зайняв її засновник Олександр Кардаков, який вже кілька років не займався управлінням підприємства.

Начебто, в події немає нічого примітного, однак, як з'ясувалося пізніше, тоді було звільнено відразу два топ-менеджери нібито за те, що не встежили за фінансовим оборотом.

При цьому ходять чутки, що за спиною Кардакова деякі з його управлінців організували цілий "підпільний" бізнес, використовуючи можливості "Датагруп".

Бізнесмен ситуацію не коментував, а тільки зазначив, що прийшов вдихнути нові ідеї у свій бізнес та утримати підприємство на плаву в кризовий час.

Політичні амбіції

Олександр Кардаков чесно зізнається, що зайнятися політикою зовсім не проти, питання тільки в тому, з ким і куди йти.

Свого часу він робив ставку на Михайла Саакашвілі, активно підтримуючи його діяльність.

Як зазначає бізнесмен, з Саакашвілі він знайомий давно, проте коли той став екс-губернатором Одеської області, Кардаков залишився поза політикою нібито через те, що якщо грати, то по-великому.

У 2016 році олігарх активно спонсорував партію Мустафи Найєма "ДемАльнс". Так, на рахунок партії було перераховано півмільйона гривень. Причини такої щедрості Кардаков не пояснив, а лише сказав, що як громадянин України має право підтримувати ту політсилу, принципи якої йому близькі.

Також не став коментувати бізнесмен і подальші плани на майбутні вибори, заявивши лише, що ніякої вигоди від фінансування партії не має і не збирається отримувати.

Санкції від Світового банку за корупцію

Компанія Олександра Кардакова "Інком" потрапила під санкції Світового банку через хабарі та корупційні дії під час участі в тендерах із закупівлі IT-послуг.

В результаті перевірок з'ясувалося, що підприємство "Інком" відсторонено від участі у фінансованих Світовим банком та його партнерами проектах і тендерах терміном на 22 з половиною роки.

Як повідомляють співробітники банку, в 2010 році компанія Кардакова виграла тендер на 43 мільйони доларів для модернізації системи соціальної підтримки населення, проте була викрита в корупції з попередньою змовою з українською владою.

Це вже не перший раз, коли СБ усуває "Інком" від участі в тендерах. Раніше українській ІТ-компанії було заборонено брати участь у проектах Світового банку терміном на 3 роки за надання недійсних сертифікатів.

У холдингу "Інком", який виграв майже 100 мільйонів доларів на реалізацію програми, вважають це лише некритичною помилкою одного зі своїх співробітників.

Сам же Олександр Кардаков запевняє пресу, що розслідування довело його повну непричетність до інцидентів, в результаті яких він постраждав як акціонер.

Запуск нового бізнесу

Як повідомляють ЗМІ, скандальний бізнесмен Олександр Кардаков, який є засновником двох великих ІТ-компаній "Інком" і "Датагруп", покрив всі свої борги і тепер планує запустити новий бізнес.

Нагадаємо, що компанії Кардакова у кризовий період заборгували кредиторам велику суму грошей. Так, позови на загальну суму в 700 мільйонів гривень виставили підприємствам бізнесмена тільки ВТБ-банк, UniCredit і Промінвестбанк, не враховуючи інших, більш дрібних інвесторів.

Попри серйозні борги, олігархові вдалося їх виплатити до 2017 року. Тепер же він планує реалізувати новий проект в сфері хмарних технологій та кібербезпеки.

За словами Кардакова, спонукала його зайнятися новим напрямком в бізнесі стурбованість тим, що українські приватні та державні підприємства не мають практично ніякого серйозного захисту від кібератак. Для прикладу бізнесмен наводить інцидент стосовно скандального вірусу Petya, який на три дні паралізував роботу близько 80% організацій. В результаті цього держава втратила близько 30 мільярдів гривень, впевнений Олександр.

Олігарх вже зареєстрував нову компанію "Октава Кіберзахист", яка є першим в країні оператором послуг з кіберзахисту під назвою Security Operation Center. Проект орієнтований на середній і великий бізнес, де доцільніше скористатися послугами даного оператора, ніж утримувати свій відділ кібербезпеки.

Свою послугу Олександр Кардаков порівнює з таксі: можна мати власний автомобіль, при цьому багато людей вважають за краще користуватися таксі. Також і тут: можна мати власну команду з кібербезпеки, але більшості вигідніше найняти аутсорс-фахівців.

За оцінками бізнесмена, користувачі українського ринку можуть платити за послуги кіберзахисту сотні мільйонів гривень. І потенціал ринку постійно зростає. При цьому, Кардаков не планує обмежуватися тільки Україною і вже зараз говорить про можливий вихід на закордонний ринок.

Вартість проекту олігарх поки що тримає в таємниці, проте за оцінками експертів його новий напрямок в бізнесі може обійтися йому до 5 мільйонів доларів.

Статки і джерела доходів

У 2011 році журнал "Кореспондент" оцінив капітали Олександра Кардакова в 280 мільйонів доларів, розмістивши його на 44 сходинці у "Золотій сотні".

У наступному році бізнесмен спустився на 47 місце в тому ж рейтингу видання "Кореспондент" з станом в 209 мільйонів доларів. Журнал "Форбс" у тому ж 2012 року оцінив матеріальний стан олігарха в 112 мільйонів доларів, з яким він увійшов до сотні найбагатших людей України.

До початку 2019 року Кардаков неабияк збіднів: його статки були оцінені бізнес-журналом "Форбс" усього в 27 мільйонів доларів.

Згадки про персону