Кава Олександр Степанович: заступник Міністра фінансів
Кава Олександр Степанович — вилетів із посади заступника Міністра інфраструктури за проросійські погляди, звинувачував ЗСУ в ударах по мирних об'єктах Луганська
Біографія
Олександр Степанович Кава народився 21 січня 1979 року в місті Тернопіль, Україна.
Освіта
Кава має диплом Києво-Могилянської академії. У 1999 році він став спеціалістом з історії міжнародних відносин та економіки.
Олександр також стажувався за океаном: в нижній палаті канадського парламенту і Школі державного управління ім. Дж. Кеннеді в Гарварді. Крім того, він був слухачем польської Державної школи публічного управління.
Сім’я
Офіційно Олександр Кава не одружений. Дітей не має.
Кар'єра
На початку трудової кар'єри Кава був аналітиком фондового ринку в українській інвестиційній компанії "Проспект Інвестментс". Потім він займався проєктами з інвестиційного аналізу та консультування іноземних портфельних інвесторів у Fozzy Group.
Після Олександр став інвестиційним банкіром, де в його обов'язки входило залучення прямих іноземних інвестицій в українські приватні компанії. У 2006 році Кава виступав як незалежний експерт і заснував Центр економічного і політичного аналізу.
З 2006 по 2008 роки Олександр працював у Швейцарії. Тут протягом двох років він очолював UBS Investment Bank AG. Кава відповідав за питання IPO, M&А, розробку рекомендацій щодо вдосконалення українського інвестиційного клімату.
Олександр координував реформи транспортної галузі в Координаційному центрі з впровадження економічних реформ при Президентові України.
Консультував з транспортних питань столичних мерів Леоніда Черновецького, Олександра Попова, а потім й Віталія Кличка. Останній намагався зробити Каву своїм заступником. Однак депутати Київради проголосували проти його кандидатури.
Наприкінці 2014 року Каву призначили заступником Міністра інфраструктури Андрія Пивоварського. Але вже через кілька місяців він позбувся цієї посади.
Після звільнення Олександр недовгий час був радником голови АТ "Укрзалізниця" Войцеха Балчуна. Наступного року Кава очолив транспортний напрямок в Офісі ефективного регулювання (BRDO).
У 2015 році Олександр балотувався на виборах Київської міської ради. Кава був кандидатом від партії УКРОП. Йшов по 11-му мажоритарному округу, але його кандидатуру виборці не підтримали.
Наприкінці того ж 2015 року він став фізичною особою підприємцем (основний вид діяльності — консультування з питань комерційної діяльності та управління).
Протягом двох років (2018 по 2020 рік) Олександр був головою Офісу підтримки реформ ЄБРР Державного агентства автомобільних доріг України. Влітку 2020 року Кава знову став заступником Міністра. Цього разу у фінансовому відомстві.
Олександр очолює наглядову раду "Державної іпотечної установи" (займається рефінансуванням іпотечних кредитів банків за рахунок коштів, залучених від розміщення облігацій) і входить до складу Наглядової ради "Фонду розвитку інновацій" (державна організація, яка допомагає інноваційним проєктам і технологічним стартапам залучити кошти на ранніх етапах і запустити власні проєкти).
Компромат
У пресі чиновника звинувачували у тому, що він готовий працювати на "хлібній посаді" у будь-якого господаря. Так Кава встиг попрацювати при Януковичі, потім Порошенко і Зеленському, а балотуватися до Київради від партії, пов'язаної з Коломойським.
Посади заступника Міністра інфраструктури він позбувся через проросійські висловлювання. Український чиновник заявив, що Кремль не мав відношення до анексії Кримського півострова та агресії на Донбасі. Збитий у небі над Донеччиною "Боїнг-777" Кава назвав американською провокацією.
В інтерв'ю одному з російських пропагандистських сайтів Олександр заявив, що Путін не був винуватцем української кризи, а хвиля пішла від американських політиків, які відкрито їздили на Майдан. Кава заявив, що Путін не винен, а його "призначили винним".
Крім того, Олександр звинуватив українських військових в умисному обстрілі Луганська, в якому постраждала велика кількість цивільного населення. Вже у 2020 році знову на пропагандистських ЗМІ РФ Кава заявляв про невигідність для України підписання асоціації з Євросоюзом.
Декларація
У грудні 2023 року Олександр Кава подав електронну декларацію про свої доходи за минулий рік. У Києві він має квартиру (51,6 кв.м), а в селі Товстолуг на Тернопільщині дві ділянки землі (3,5 га і 3342 кв. м).
Довгий час Кава їздив на скромній Opel Astra 2008 року випуску. Але в травні 2020 року він придбав Mersedes-Benz GLB 200 2019 року випуску. Автомобіль обійшовся йому в 1,3 мільйона гривень.
У 2022 році єдиним джерелом доходу Олександра стала зарплата в Міністерстві фінансів. Він отримав за рік 872,8 тисячі гривень. У банку Кава зберігає 311 тисяч гривень, а готівкою він задекларував по 73 тисячі доларів і євро.