Павліченко Олександр Анатолійович: український дипломат і голова Держекспортконтролю
Павліченко Олександр Анатолійович — волонтери звинувачували чиновника в умисному гальмуванні поставок з-за кордону БПЛА для ЗСУ
Біографія
Олександр Анатолійович Павліченко народився 13 червня 1975 року.
Освіта
У Павліченка є диплом спеціаліста з міжнародного права, референта-перекладача з англійської мови. У 1997 році він закінчив факультет міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченко.
Сім’я
Олександр одружений другим шлюбом на Людмилі Павліченко. У подружжя є спільна дитина: син Ярослав. У першому шлюбі в Олександра народився син Данило і дочка Катерина. Також Павліченко виховує пасинка Володимира Яцубу
Кар'єра
Відразу після закінчення ІМВ КНУ Олександр став державним службовцем. Першим місцем роботи стало нині вже ліквідоване Міністерство зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України. Протягом трьох років Павліченко займався у відомстві міжнародно-правовими аспектами торговельного та інвестиційного права.
У 2000 році Олександр став дипломатом. Протягом тринадцяти років (2000-2008 і 2010-2015) він займав різні посади в центральному апараті зовнішньополітичного відомства, представляв Україну в дипломатичних місіях в США та ООН. Два роки (2008-2010) Павліченко був співробітником президентської адміністрації Віктора Ющенка.
У 2014 році, під час анексії Криму та агресії РФ на Донбасі, Олександр був у складі української делегації на Генеральній Асамблеї та в Раді Безпеки ООН.
Павліченко входив до складу експертної групи друзів України в ООН. У рамках цієї групи розроблено проєкт резолюції Генасамблеї ООН "Територіальна цілісність України", який отримав рекордну підтримку серед держав-членів Організації.
У ході 69-ї сесії Генеральної Асамблеї український дипломат обирався заступником голови Спецкомітету зі Статуту ООН та посилення ролі організації.
Після повернення в Україну в 2015 році Олександр залишив дипломатичну службу і зосередився на приватній юридичній практиці.
Павліченко входить до складу Міжнародної команди юристів, що представляла інтереси України у справах проти Російської Федерації, який розглядає Міжнародним Судом ООН і міжнародним арбітражем, створеним в рамках Конвенції ООН з міжнародного морського права. Олександр заснував громадську організацію "Партнерство національної єдності".
Навесні 2020 року Павліченко повернувся на держслужбу, очоливши Державну службу експортного контролю України.
Компромат
У 2021 році голова ТОВ "Авіаремонтне підприємство УРАРП" Анатолій Льовін заявив, що Державна служба експортного контролю України — виконавець іноземного замовлення, який має на меті знищення української авіації.
Наприкінці 2022 року відома волонтерка Марія Берлінська звинуватила Олександра Павліченка в умисному гальмуванні завезення в Україну безпілотників для українських захисників. За її словами, на кордоні з Польщею місцеві митники влаштували перевірку партії дронів DJI Mavic 3 через те, що за українським законодавством вони вважалися товарами подвійного призначення.
З цієї причини, щоб привести необхідні військовим безпілотники, волонтерам потрібні додаткові папери та купа часу. А поки вони змушені бігати по кабінетах чиновників на фронті гинуть сотні українських захисників.
Берлінська вимагала від Держекспортконтролю перестати визнавати БПЛА товаром подвійного призначення (як це в Євросоюзі та США), щоб полегшити роботу волонтерів, вимушених витрачати час на отримання гарантійних листів від військових частин. Також вона зажадала дати оцінку діям людини, яка місяцями уповільнювала процес передачі дронів на фронт.
Після того як Марія написала допис про цей свідомий саботаж з боку Павліченко, їй почали приходити погрози й образи.
А на сайті Держслужби Павліченко написав виправдувальний текст, в якому підтвердив, що Mavic 3 — це дрон подвійного призначення. І зізнався, що в Держслужбі цю проблему змогли розглянути тільки на 11-му місяці війни.
Декларація
У січні 2024 року Олександр Павліченко подав електронну декларацію про свої доходи за 2022 рік. У чиновника у власності дві земельні ділянки в селі Копилів (1776 кв.м) на Київщині та в місті Бершадь Вінницької області (1000 кв. м). У дружини в Дніпрі є квартира (53,9 кв.м). У Києві Олександр живе в орендованій квартирі (65,7 кв.м).
З грудня 2014 року Павліченко їздить на Mercedes ML350 2010 року випуску. Автомобіль обійшовся йому в 427,6 тисячі. Також він за дорученням їздить на Mercedes GLA 2015 року випуску, який належить його тестю.
У 2022 році в Держекспортконтролі Павліченко заробив 983 тисячі гривень. Ще 162 тисячі Олександр отримав в якості матеріальної допомоги. Єдиним джерелом доходів Людмили були соціальні виплати — 345,6 тисячі гривень.
У банках Олександр зберігає 109 тисяч гривень, Людмила — 198 тисяч. Готівковими коштами Павліченко задекларував 37 тисяч доларів. Ще 30 тисяч доларів він позичив третім особам.