Олександр Шавлак
  • Дата народження
    6 листопада 1972
  • Країна
    Україна
Олександр Шавлак
5791

Олександр Шавлак

Шавлак Олександр В'ячеславович: митник та улюбленець Макса Нефьодова, який обіцяв красти менше за інших

Олександр Шавлак - Фото 1

Шавлак Олександр В'ячеславович: керував Чернігівською та Волинською митницею, відзначився кількома корупційними скандалами.

1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація
7. Відео

Біографія

Олександр В'ячеславович Шавлак народився 6 листопада 1972 року у місті Чернігів.

Освіта

Олександр Шавлак має дві вищі освіти. Він закінчив Чернігівський державний педагогічний інститут (1995) та Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого (2004).

Сім'я

Шавлак одружений. Дружину звуть Леся (1973 року народження). Вона володіє акціями ЗАТ "Чернігівоблбуд". Олександр - батько трьох дітей.

Кар'єра

У вересні 1998 року Олександр Шавлак став співробітником митних органів. Обіймав посади інспектора складу пунктів пропуску, начальника митного поста "Нові Яриловичі", був першим заступником керівника Чернігівської митниці. Шавлак очолював відділ організації митного контролю та роботи митних посередників Чернігівської митниці.

Олександр Шавлак - Фото 2

У 2011 році Олександр залишив на деякий час державну службу та пішов у бізнес. У серпні того ж року він почав працювати у ЗАТ "Чернігівоблбуд". Обіймав посаду першого заступника керуючого з комерційних питань.

У квітні 2014 року Олександра повертається на держслужбу. Тоді він влаштовується в апарат місцевої обласної державної адміністрації. Тут він очолює відділ попередження, виявлення корупції та взаємодії з правоохоронними органами. На цій посаді чиновник пробув до грудня того ж року.

Влітку 2015 року Шавлак очолив Чернігівську митницю. З березня по вересень 2016 року він обіймав посаду виконуючого обов'язки керівника митниці на Волині. Потім повернувся на Чернігівщину.

У 2019 році чиновник на деякий час знову прибув на Волинь у якості виконуючого обов'язки голови місцевої митниці. В кінці осені Шавлак повернувся у рідну область.

Має 9 ранг державного службовця. Кінцевий бенефіціар благодійної організації "Сіверська земля".

Компромат

Олександр Шавлак відзначився не одним скандалом. Причому, на кожному місці, де він встиг попрацювати.

Так, наприклад, протягом майже трьох років він був заступником очільника ЗАТ "Чернігівоблбуд". Компанія, яка повинна була будувати квартири, за даними представників преси, займалася "відбиранням у жителів міста їх власних квартир у вже побудованих будинках".

Як відзначають в ЗМІ, "власник «Чернігівоблбуду» Віктор Демшевський за допомогою підкупу суддів виселяв звичайних людей з їхніх помешкань, мотивуючи це незаконно проведеною приватизацією". Але піком цинізму «Чернігівоблбуду» журналісти називають спробу "відсудити на користь підставних осіб землю, виділену міськрадою сім'ям загиблих в АТО чернігівських військових". Не гребував Олександр Шавлак "брати активну участь у цих та подібних схемах".

Олександр Шавлак - Фото 3

Повернувшись після 2014 року на митницю, Шавлак став активним учасником "у найбільш резонансному «розпилі» останнього часу - незаконному видобутку та продажу бурштину".

Саме через Чернігівську митницю бурштин потихеньку відпливав в Білорусь, а далі розходився по всій Європі. Потоки контрабанди поступово виросли та досягали вже сотень кілограмів та навіть тонн. При цьому, "переправлення бурштину за кордон є справою «правильних» митників". Але налагоджена схема одного разу дала збій.

У лютому 2016 року через митний пост "Нові Яриловичі" на Чернігівщині українські прикордонники пропустили понад 800 кілограмів бурштину на загальну суму приблизно три мільйони гривень. Але якщо через український кордон контрабанда пройшла без проблем, то білоруські митники виявили незаконний вантаж.

Щодо цього інциденту почалося розслідування. На Чернігівщині пройшли протести з вимогами зняти Шавлака з займаної посади. Але замість того, щоб бути звільненим, вже у березні чиновник був переведений на Волинську митницю.

Олександр Шавлак - Фото 4

Зустріли нового начальника на Волині непривітно. Навіть підлеглі виступили проти нього та підняли справжній бунт. Адже Шавлак з Чернігова привіз свою команду, а місцевих митників збирався звільнити, оголосивши про скорочення штату. Проти нього виступили та волинські активісти. Під стінами будівлі митниці ДФС неодноразово проходило мітинги.

Тодішній керівник Волинської області також виступив проти головного митника. Губернатор зазначив, що за час керівництва Шавлак митницею, область недоотримала 200 мільйонів надходжень.

Олександр Шавлак - Фото 5

Керівник Волинської ОДА розповів про це прем'єру Гройсману та Шавлака в тому ж місяці звільнили. Незабаром чиновник знову опинився в рідній Чернігівської митниці.

У 2019 році почалася реформа Державної митної служби. За нею митниця буде виділена зі складу Державної Фіскальної служби. Керувати новим відомством буде Максим Нефьодов. А ось на Волинь він поставив поки ще виконуючим обов'язки глави все того ж Олександра Шавлака.

Олександр Шавлак - Фото 6

30 жовтня на засіданні фінансового комітету Верховної Ради народні депутати Олександр Дубинський та Ігор Палиця поцікавилися у "Нефьодова чому незважаючи на офіційні заяви з очищення митниці та заповнення її новими кадрами - він призначає на посади старих митників, які мають сумнівну репутацію".

Піднялося питання і про призначення Шавлак. Нефьодов відповів, що якщо у когось є докази корупції з боку цього чиновника, то нехай йому їх нададуть. Сам же глава Держмитниці задоволений його роботою.

За словами Дубинського чернігівський чиновник "фігурував у скандалі в передачі Гройсману майже 1 мільйона доларів". Палиця про перший "волинському вояж" Шавлака висловився, що той "почав брати хабарі та скаржився, що спочатку йому сказали возити панові Насирову мільйон на місяць, а потім сказали два".

"Я розповів пану Нефьодову, що це злодій та його не можна ставити. На що пан Нефьодов мені та пану Дубинському сказав: "Так він злодій. Я знаю. Але він сказав, що багато красти не буде - тому що інші крадуть багато", - підкреслив Ігор Палиця.

Після цього у міністерстві фінансів не затвердили кандидатуру Шавлака на Волині. Тоді Нефьодов "попросив" керівника ДФС Гутенко повернути Шавлака до Чернігова. Причому, як зазначає журналіст Євген Плінський, "зробили це незаконним наказом".

Олександр Шавлак - Фото 7

Декларація

У березні 2019 року Олександр Шавлак опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

Чиновник володіє двома земельними ділянками (2800 та 2500 кв.м.) у селі Узруй та одним гаражем (32,4 кв.м.) у Чернігові. Його дружина - власниця семи земельних ділянок, двох житлових будинків (447,8 та 346,1 кв.м.) та будівлі складу (498,2 кв.м.) у Чернігівській області.

Олександр Шавлак своєї машини не має. Їздить він на Mitsubishi Pajero Wagon 2013 року, яка оформлена на його батька - В'ячеслава Яковича.

Олександр Шавлак - Фото 8

Леся Шавлак пересувається на автомобілі ВАЗ 21113 2002 випуску. Ще однією машиною - Subaru Tribeca 2008 року - вона користується за дорученням.

За минулий рік зарплата на митниці у Олександра становила 271 тисячу гривень. Його дружина отримала 33,6 тисячі гривень. Власних грошових активів Шавлак не вказав. Його дружина готівковими коштами має 37 тисяч доларів.

Відео

Згадки про персону