Олександр Тупицький
  • Дата народження
    28 січня 1963
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олександр Тупицький
5468

Олександр Тупицький

Тупицький Олександр Миколайович: голова Конституційного суду України

Олександр Тупицький - Фото 1

Тупицький Олександр Миколайович — український суддя, голова КСУ, якого президент Володимир Зеленський двічі відсторонював від посади. 

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація
  7. Відео

Біографія

Олександр Тупицький народився 28 січня 1963 року в селі Білозір’я на Черкащині.

Сім'я

Одружений, має двох дітей (сина Олександра та дочку Марію). Дружина Ольга є співвласницею компанії VEGA FINANCIAL. 

Освіта

У 1988 році закінчив юридичний факультет Харківського юридичного інституту ім. Ф. Е. Дзержинського.

Кар'єра

До університету працював фрезерувальником на заводах у м. Сміли та Черкаси. Після закінчення ВНЗ стажувався в прокуратурі міста Донецьк, де за 5 років став старшим слідчим.

З 1993 до 2010 року працював суддею Куйбишевського районного суду м. Донецька. 

У той самий час протягом 7 років очолював цей суд. Крім того, входив в кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури та в Раду суддів Донецької області. 

Також у 2006 році стажувався в США. У 2009-му отримав ступінь кандидата наук з державного управління.

З 2010 до 2013 року працював в апеляційних господарських судах Донецька, Дніпропетровська та Львова. Останні два очолював.  

У травні 2013 року був призначений тодішнім президентом Віктором Януковичем суддею Конституційного Суду України. У березні 2018-го обраний заступником голови КСУ.

Тупицький — голова КСУ

У вересні 2019 року Олександра Тупицького на пленарному засіданні КСУ призначили головою Конституційного суду України на три роки. 

Відсторонення та поновлення

Згодом під головуванням Тупицького КСУ визнав низку антикорупційних законів неконституційними, що викликало значний резонанс серед експертів, журналістів та громадськості. Президент України Володимир Зеленський заявив, що Олександр Тупицький має піти у відставку. Спершу указом президента Тупицького відсторонили від посади на два місяці. У лютому 2021 року суддю повторно відсторонили від посади. 

Згодом суд скасував указ Володимира Зеленського про звільнення Олександра Тупицького. Його поновили на посаді. Однак у серпні 2021 року в Офісі президента знову звернулися в суд, щоб оскаржити поновлення голови КСУ на посаді. 

Олександр Тупицький - Фото 2

Компромат

Справа Сергія Салова

Олександр Тупицький відомий тим, що у свій час вів скандальну справу адвоката Сергія Салова, якого затримали у день виборів 1999 року. У той час Янукович обіймав посаду губернатора Донецької області, а Тупицький був суддею Куйбишевського райсуду.

За даними ЗМІ, тоді правоохоронці виявили в сумці Салова 5 фальшивих примірників газети "Голос України", в якій говорилося, що Кучма помер, а президентом є його двійник. Адвокату пред'явили звинувачення у наклепі, хоча він запевняв, що ці газети знайшов у своїй поштовій скриньці.

Тупицький вирок не виніс, а відправив справу на дорозслідування. Так рішення дуже не сподобалося Леонідові Кучмі, який по телефону вимагав від Януковича суворого покарати як адвоката, так і суддю.

Після цієї розмови, Сергій Салов був засуджений до 5 років позбавлення волі, однак вже через 8 місяців вийшов на волю за рішенням Європейського суду з прав людини.

Тупицький — глава КСУ і скандали, пов’язані з цим

Після того, як КСУ на чолі з Тупицьким скасував деякі антикорупційні закони, суддю почали жорстко критикувати аж до того, що Зеленський підписав указ про відсторонення Тупицького з посади. Власне, такий указ президент підписував не раз. Однак коли питання про відсторонення Тупицького мали розглядати на засіданні, його не пустили в будівлю суду, тому засідання не відбулося (березень 2021 року). У тому ж місяці Зеленський своїми указами скасував укази колишнього президента Віктора Януковича, якими він призначив суддями КСУ Тупицького та Касмініна. Тупицького позбавили повноважень, а разом із тим він втратив статус судді. 

Однак згодом група народних депутатів (із 49 чоловік) оскаржила указ Зеленського, яким він позбавив Тупицького повноважень. Згодом Верховний суд дійсно скасував указ Зеленського, але в ОП таке рішення знову оскаржують.

У липні 2021 року Тупицький судився з КСУ, оскільки хотів добитися виплати зарплатні в період з 18 квітня по 28 серпня 2020 року (близько 900 тисяч гривень).

Олександр Тупицький - Фото 3

Шахрайство та отримання хабарів

У грудні 2020 року у програмі “Схеми” розповіли про шахрайство та хабарі, які брав Тупицький. Було опубліковано запис розмови, який цю інформацію підтверджував. Крім цього, суддю звинуватили в тому, що в 2018 році він придбав землю у Криму, однак не повідомив про це у своїй декларації. Землю купував за законами Росії. Сам суддя пояснив, чому не задекларував землю, тим, що “не знав, як це зробити”, оскільки Крим знаходиться в тимчасовій окупації. 

Кримінальна справа проти Тупицького

У березні 2021 року ДБР порушило проти Тупицького кримінальну справу. Справу порушили за фактом вчинення самоправства головою КСУ — самовільне присвоєння владних повноважень. Через кілька місяців у ДБР заявили, що перевіряють факт причетності Тупицького до ще двох кримінальних правопорушень. 

Декларація

За даними декларації, яку Олександр Тупицький подав у 2021 році, він володіє житловим будинком у Криму, три земельні ділянки (дві в Криму, одну в Василькові Київської області). Ще два будинки у Києві і квартиру Тупицький декларує на праві користування. У Донецьку у судді є гараж.

Дружина Тупицького теж має нерухомість: квартиру в Донецьку (у спільній власності) та земельну ділянку. 

Їздить суддя на авто BMW X6 (має право користування). 

Річний дохід Олександра Тупицького склав 3 мільйони 725 тисяч 360 гривень. Також він має заощадження: 431 тисячу 84 гривні, 57 тисяч 457 доларів та 15 євро. 

Відео

Згадки про персону