"Трунар" агропромислового комплексу. Український підприємець і політик, міністр аграрної політики і продовольства України.
Претензії до Олексія Павленка мали місце, ще коли він працював у компанії «Фокстрот». Масштабні махінації, пов’язані з продажем побутової техніки, він прокручував не поодинці. А чим займався він, будучи міністром? Про це повідомляє Політека.
Біографія
Олексій Михайлович Павленко народився 2 січня 1977 року. Дитинство пройшло в Умані Черкаської області – місті, відомому Софіївським парком та світломузичним фонтаном «Перлина кохання».
Сім’я
Є дружина – Олена Ігорівна. Подружжя виховує двох дітей: син – Ігор Олексійович, донька – Ірина Олексіївна.
Освіта
Вищу освіту здобув у Національному університеті «Києво-Могилянська академія». Навчався на економічному факультеті. Закінчив у 21 рік, отримав ступінь бакалавра.
Потім – ступінь магістра з менеджменту зовнішньоекономічної діяльностів Академії Міжнародної торгівлі при Міністерстві економіки України.
Через три роки навчався в Нідерландах. Протягом року отримував освіту в МВА Школи бізнесу Університету Нінроде.
Кар’єра та громадська діяльність
Відразу після навчання надавав послуги з аудиту. Його робота на посаді члена Комітету з аудиту, пов’язана з бізнес-консалтингом, давалася йому непогано. Він недовго затримався в Damen Shipyards Group – пропрацював над розвитком бізнесу команди тут лише рік.
Наступні три роки його трудова діяльність пов’язана з підвищенням – він став президентом, генеральним директором групи компаній «Райз». Керував і контролював роботу трьох із половиною тисяч працівників у дванадцяти організаціях групи. Крім цього, займався питаннями загального управління та інвестування в Росії, Молдові, Україні та Білорусі.
Далі також сміливо крокує кар’єрними сходами вгору: і в 29 років уже управляє дванадцятьма тисячами співробітників. Олексій Михайлович Павленко стає виконавчим директором Групи «Фокстрот». Відповідає за загальне управління та інвестиції триста тридцяти двох магазинів побутової техніки в Молдові та Україні.
Гендиректора концерну «Фокстрот» помітили в махінаціях. Про це свого часу писав: “Антикор”. Обіг мережі «Фокстрот» обчислювався мільярдами гривень.
За фінансові потоки відповідала інша людина – Шульмейстер, разом з яким Павленко прокручував махінації зі страховками, а також вів торги продукції «наліво».
Частина їхніх тіньових схем – страхова компанія «Добробут та Захист». Саме через неї було переведено в готівку доходи від сірого імпорту. Напевно, саме через корупційні дії йому разом із Шульмейстером довелося піти з «Фокстроту» в 2009 році.
Після цієї історії він два роки ніде не працював. Чи міг дозволити собі не працювати. А в 34 роки (через два роки після попередньої історії) стає членом Наглядової ради різних ТОВ.
Міністр аграрної політики та продовольства України за квотою «Самопомочі» з 2014 року.
Наступного року був членом наглядової ради НУБіП.
У 39 років – директор Програми «Аграрно-індустріальний розвиток» Українського інституту майбутнього.
Після того, як соратники з «Самопомочі» відкликали Павленка зі складу Кабміну, а він подав у відставку, але потім відкликав заяву (ці події відбувалися в 2016 році), Павленко більше не представляє це об’єднання.
Із 2017 року є Головою Українсько-Нідерландського ділової ради.
Декларація
Згідно з декларацією за 2014 рік, міністр аграрної політики вказує майже двадцять п’ять із половиною тисяч сукупного доходу. Дохід членів сім’ї – вісімсот сімдесят шість тисяч п’ятсот тридцять п’ять гривень. Його заробітна плата – двадцять одна тисяча триста тринадцять. Членів сім’ї – п’ятдесят дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні.
Дивіденди, проценти декларанта – трохи більше ніж чотири, члени сім’ї мали прибуток розміром більше ніж сімдесят п’ять тисяч гривень. Дохід від передачі майна в оренду ледь не мільйон – сімсот сорок вісім тисяч чотириста тридцять вісім гривень.
У нього є чотири земельні ділянки. Найменша – сто тридцять чотири квадрати. Найбільша – півтори тисячі. Два житлових будинки: перший площею майже чотириста двадцять, другий більш скромний – сімдесят п’ять. Є квартира на дев’яносто сім квадратів.
Майно у власності його сім’ї:
- Дві квартири майже однаковою площею – по сто дев’яносто сім із половиною квадратів.
- Три гаражі: п’ятнадцять, двадцять один, двадцять шість квадратних метрів.
Він задекларував шість транспортних засобів:
- Авто «Лексус» LX 570 2010 р. в.
- Авто «Хюндай» i30, 2011 р. в.
- Водний катер «Сільвер Шарк» Cabin, 2003 р. в.
- Водний Шторм (гумовий човен) 450, 2009 р. в.
- Причіп Boat для перевезення човнів.
- ПГМФ 8915 – причіп для перевезення човнів, 2004 р. в.
У членів сім’ї:
- Toyota RAV, 2008 р. в.
- Lexus RX 350, 2009 р. в.
- KIA Sorento, 2009 р. в.
У банках зберігав трохи більше ніж триста дев’ять тисяч. У членів родини – майже тридцять п’ять тисяч гривень.
Наступного року сукупний дохід Павленко – сто тисяч чотириста вісімдесят одна гривня. Членів сім’ї – майже два мільйони. Заробітна плата декларанта – трохи більше ніж сімдесят п’ять тисяч, членів сім’ї – сорок п’ять із половиною тисяч. У графі «Інше нерухоме майно» з’являється об’єкт площею буквально сімсот п’ятдесят вісім квадратів (одна четверта власності).
У 2016 році Павленко Олексій декларує три квартири на Полтавщині:
- П’ятдесят шість і дев’ять квадратів.
- Тридцять п’ять і вісім.
- Тридцять три і шість (власність дружини).
Заробітна плата декларанта, отримана за основним місцем роботи – сто п’ятнадцять тисяч сто вісімдесят чотири гривні. Зазначено кредит у розмірі двадцять шість тисяч двадцять гривень.
З об’єктів нерухомості сім’ї належать сім земельних ділянок, три житлових будинки, чотири квартири, три гаражі.
Та нежитлове приміщення більше ніж на сімсот квадратів – 25% власності подружжя. Усього в сім’ї дев’ять транспортних засобів, включно з водними.
На банківських рахунках Павленко Олексій зберігав у 2016 році:
- Одинадцять тисяч шістдесят доларів.
- Дев’ять тисяч сто тринадцять гривень.
- Вісімсот шістдесят тисяч гривень.
- П’ятдесят тисяч доларів.
У дружини на рахунках також пристойні суми грошей:
- Шістдесят тисяч доларів.
- Сімсот п’ятдесят тисяч гривень.
- П’ятдесят дев’ять тисяч двадцять п’ять гривень.
Новини та компромат
Про те, як міністр аграрної політики і продовольства України Олексій Павленко починав роботу з аналізу продуктів харчування на окупованих територіях (Крим і Донбас), писали багато.
У ковбасі було знайдено залишки інших тварин. Якість просто жахала. Звісно, не було жодної відповідності базовим нормам харчування.
Міністр заявляв у 2016 році, що повноцінної посівної регіону в межах Донецького кряжу не буде, бо близько двадцяти тисяч гектарів землі заміновано.
В одному з інтерв’ю, яке стосувалося теми створення сімейних ферм, на питання щодо вимог до таких господарств він почав відповідь із більш загальних положень: «Є розуміння, що в аграрному секторі – сектором, на який спирається наш аграрний бізнес, є малий і середній бізнес, бо зараз в Україні два мільйони чотириста тисяч індивідуальних фермерських господарств, особистих. І майже п’ятдесят шість тисяч малого/середнього бізнесу. Цей сектор виробляє більше ніж половину аграрної продукції.
Я скажу для прикладу: вісімдесят два відсотки молока виробляється, щодо картоплі – дев’яносто вісім відсотків, м’яса – майже половина. Тобто цей сектор є дуже потужним, який, у принципі, годує не тільки Україну, а також формує експортні партії. Ми годуємо зараз сто дев’яносто країн світу».
Щодо сімейних фермерств міністр агрополітики заявив, що вони є елементом, створеним за європейською моделлю. За його словами, створення сімейних ферм – це насамперед спрощена реєстрація самої форми, яка дозволить торгувати. Тобто буде статус юридичної особи іможна буде легально продавати свою продукцію, минаючи посередників.
Він зазначив: «Треба дивитися на закони комплексно. Наприклад, у Польщі на середній/малий бізнес виділяється майже тринадцять мільярдів доларів – це велика цифра. У нас – це копійки. Але, з другого боку, ці копійки дають поштовх для розвитку бізнесу.
Наприклад, Кабмін ухвалив постанову про виділення трьохсот мільйонів гривень на компенсацію банківських відсотків для малого і середнього бізнесу. Минулого року три тисячі шістсот тисяч малих/середніх фермерів отримали компенсацію половину ставки вартості відсотків ».
В іншому інтерв’ю Олексій Павленко сказав, що вся діяльність пов’язана з відчуттям боротьби: «Як співав Висоцький: «И попробуй на вкус настоящей борьбы» – ми спробували, і доволі гідно проходимо цей момент».
Однак є інформація, що не завжди гідно. Йдеться про підприємства, які знецінилися в результаті його дій. Куплені за копійки компаніями, які підконтрольні його соратнику по руху «Самопоміч» Мірошниченко.
Тут варто згадати і вкрадені сім мільйонів доларів, коли в 2012 році Китай дав Україні тримільярдний кредит. Натомість наша країна мала віддавати по чотири мільйони тонн кукурудзи на рік.
Виконуючи обов’язки голови ДПЗК, Валерій Томіленко з тієї-таки «Самопомочі» на «прохання» Павленка підписував із Noble Resources SA (структура Мірошниченка Івана) контракт, який приніс держкомпанії колосальні збитки і який втягнув у міжнародний скандал.
У документі йшлося про придбання великої партії зерна, яка потрібна була для здійснення контрактних умов із Китаєм. Із загальної суми покупки кукурудзи більше ніж сім мільйонів переказали як передоплату.
Суть махінації в тому, що Noble Resources SA не відправила ДПЗК жодних документів, які підтверджували б, що кукурудза належить корпорації.Тобто фактично вийшло, ніби ДПЗК просто передала-подарувала Noble Resources цю велику суму грошей.
Деякі джерела називають Павленка «гробарем» агропромислового комплексу». І поки будуть працювати в українському парламенті махінатори, які прикидаються невинними овечками, поліпшень у країні не буде. Змінюється уряд – з’являються нові злочинні схеми, які продовжують давати покровителям колосальні фінансові кошти.