Патріарх Філарет (Михайло Денисенко)
  • Дата народження
    23 січня 1929
  • Країна
    Україна
Патріарх Філарет (Михайло Денисенко)
5553

Патріарх Філарет (Михайло Денисенко)

Український православний церковний діяч, архієрей. Третій предстоятель Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), Патріарх Київський і всієї Руси-України з 1995 року. 

  1. Біографія
  2. Кар'єра
  3. Досягнення
  4. Чутки та скандали
  5. Особисте життя і сім'я
  6. Фото і відео

Біографія

Ім'я, дане при народженні - Михайло Антонович Денисенко. Був народжений у січні 1929 року. Виріс в одному з Донецьких селищ (с. Благодатне). Закінчив там школу і потім у віці 17 років став учнем духовної семінарії в Одесі, в якій навчався на "відмінно". За семінарією слідувало навчання в Московській духовній академії, де Михайло в 1952 р отримав ступінь богослова. Ще під час навчання, на початку 1950 року, прийняв чернечий сан і нове ім'я - Філарет.

Кар'єра

Практично відразу після прийняття чернечого постригу Філарета призначили ієродияконом, а через рік - ієромонахом.

З 1953 по 1960 року обіймав різні посади:

  • викладав у Московській духовній академії Москви;
  • інспектував в духовній семінарії в Саратові;
  • контролював діяльність Київської духовної семінарії, а потім став редактором там (тоді ж отримав сан архімандрита);
  • керував Українським Екзархатом і Київським Свято-Владімірскоім кафедральним собором.

З 1961-го протягом 2-х років був настоятелем РПЦ Олександрійського патріархату в ОАР. Потім призначений керівником єпархії в Ризі. В 1962 році Філарет зайняв пост в.о. Екзарха Середньої Європи. Коли в Австрії утворилася єпархія РПЦ, він став єпископом у Відні та Австрії. У 1964 року служив в Московській єпархії, а через 2 роки став архієпископом Київським і Галицьким. Удостоєний постійного членства в Священному Синоді.

Після того, як в 1990 році Філарет сів на престолі Московського Патріархату (був обраний шляхом анонімного голосування), він подав пропозицію про те, щоб дозволити УПЦ бути відокремленою і незалежною. Пропозиція була прийнята, а митрополита Філарета негайно призначили настоятелем церкви і титуловали Патріархом Київським і всієї України.

Досягнення

Патріарх Філарет є почесним членом 2-х духовних академій (в Москві та Ленінграді). Має ступінь доктора богослов'я, а також багато вищих нагород від РПЦ і держави. Нагороджений кількома орденами, в тому числі і Орденом Свободи, Орденом Ярослава Мудрого (неодноразово) та іншими.

Чутки та скандали

Патріарх Філарет є предметом багатьох суперечок і дискусій до цього дня. У 1991 році звинувачувався Олександром Ніжним (автором статті у виданні «Вогник») в порушенні обітниці, в тиранії і подібних діях.

Крім того, Філарет звинувачувався в тому, що був таємним інформатором КДБ при Союзі, однак це так і не було доведено.

Павло Проценко, радянський журналіст, в тому ж журналі "Вогник" критикував Філарета за те, що той служив лідерам правлячих кіл, щоб самому мати владу і гроші. Сам же патріарх в Weekly.ua спростував всі звинувачення, пов'язані з чернечим постригом, і роз'яснив ситуацію на рахунок КДБ. Філарет відкрито сказав, що пов'язаний з Держслужбою безпеки, як і "всі без винятку" архієреї, оскільки за радянських часів ніхто не міг зайняти таку посаду без згоди КДБ. "В радянській тоталітарній державі все було під контролем", - заявив патріарх.

У 1992 році духовенством Архієрейського Собору (російською церквою) був підданий анафемі і відлучений за зарозумілість і жорстокість по відношенню до представників духовенства, шантаж, порушення клятви, публічний наклеп на Собор, дії, спрямовані на розкол Церкви і т.п. Сам же Філарет не прийняв таке рішення Собору, звинувативши його в незаконності та обмані.

Особисте життя і сім'я

Неодружений. Дітей не має.

Фото і відео

Згадки про персону