Петер Пеллегріні
Петер Пеллегріні
702

Петер Пеллегріні

Пеллегріні Петер: президент Словаччини з 2024 року

Петер Пеллегріні - Фото 1

Пеллегріні Петер — перший словацький політик, який обіймав три ключові посади: президента, прем'єр-міністра та спікера парламенту

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Петер Пеллегріні народився 7 жовтня 1975 року в місті Банська-Бистриця, тоді Чехословаччина (нині Словаччина).

Освіта

Петер відвідував у рідному місті університет Матея-Бела, а в місті Кощице — місцевий технічний університет. У цих вишах Пеллегріні вивчав банківську справу, інвестиції та фінанси.

Петер володіє крім рідної словацької, чеською, англійською, німецькою та російською мовами.

Петер Пеллегріні - Фото 2

Сім’я

Пеллегріні має італійське коріння. Його прадід за часів Австро-Угорщини прибув з регіону Трентіно на будівництво залізниці між нині словацькими містами Левіце і Зволен. Тут Леопольдо зустрів місцеву дівчину. Вони одружилися й осіли в околицях містечка Ж'яр-над-Гроном.

Сам Петер неодружений і не має дітей.

Кар'єра

Свою політичну кар'єру Петер почав у 2002 році, коли йому було 26 років. Тоді він вперше балотувався на парламентських виборах від лівоцентристської партії "Курс — соціальна демократія" (Smer). Тоді він йшов під 41-м номером і отримав 1223 голоси виборців. Цього виявилося недостатнім, щоб отримати депутатський мандат.

Того ж року Пеллегріні почав працювати економістом, а згодом помічником депутата Національних зборів та заступника голови комітету з економіки, приватизації та підприємництва Любомира Важне.

Наступна виборча кампанія виявилася для Петера більш успішною. Він отримав 21-й партійний номер і його кандидатуру підтримали вже 2 665 виборців, що дозволило йому стати депутатом.

З 2006 по 2010 років він був членом парламентського комітету з охорони здоров'я. Петер також був головою комісії з транспорту, пошти, зв'язку та інформатизації при комітеті економічної політики.

Петер Пеллегріні - Фото 3

У 2010 році Пеллегріні переобрався та увійшов до комітетів з фінансів і бюджету, а також з розгляду рішень управління національної безпеки. Через два роки Петер був обраний втретє на дострокових парламентських виборах.

У другому уряді Роберта Фіцо (2012-2016) Пітер став державним секретарем міністерства фінансів. Влітку 2014 року на позачерговому з'їзді партії СМЕР його обрали заступником голови.

Тоді ж Пеллегріні отримав свій перший міністерський портфель, очоливши відомство, що відповідає за освіту, науку, дослідження і спорт. Але вже в листопаді того ж 2014 року Петер залишив міністерство, щоб стати спікером парламенту. На чолі Національної ради Словаччини він пробув до березня 2016 року.

Після чергових парламентських виборів того ж року, на яких Пеллегріні знову отримав місце в Нацраді, він був призначений віцепрем'єр-міністром. Петер відповідав за напрямок інвестицій та інформатизації.

У березні 2018 року третій уряд Фіцо подав у відставку, а Пеллегріні став новим прем'єр-міністром. На цій посаді він пробув до лютневих виборів 2020 року. На них Петер теж балотувався і знову обраний до парламенту. Щобільше, його кандидатуру підтримало майже півмільйона людей. Більше, ніж інші члени СМЕРу.

Петер Пеллегріні - Фото 4

У квітні Пеллегріні оголосив, що має намір балотуватися на пост голови партії. Він навіть отримав більше голосів, ніж голова партії. Петер закликав Роберта Фіцо покинути посаду очільника СМЕР. Однак в червні Пеллегріні сам оголосив про вихід з партії. 

У вересні 2020 року він зареєстрував і очолив нову політсилу "Голос — соціальна демократія". На дострокових парламентських виборах восени 2023 року його партія змогла отримати місця в Нацраді і увійшла в коаліцію зі СМЕРом. У підсумку в жовтні Пеллегріні вдруге був обраний головою Національної ради.

У 2024 році Петер став кандидатом у президенти Словаччини. У першому турі він посів друге місце, поступившись представнику ліберальної партії "Свобода і солідарність" й ексголові МЗС Івану Корчоку. Однак у другому турі за Пеллегріні проголосувало 53,12% виборців і він став шостим в історії Словаччини президентом.

Петер Пеллегріні - Фото 5

Компромат

Попри відхід зі СМЕРу у 2020 році Пеллегріні у пресі все ще називають союзником прем'єра Роберта Фіцо. Останній відомий своїми проросійськими поглядами й популізмом.

Обидва політики противники надання військової допомоги Україні. Хоча Петер і називає себе "політиком миру", але насправді він є прихильником поразки України у війні з Російською Федерацією. Також нового президента Словаччини називають антизахідним політиком. 

Опозиція всередині країни звинувачує Пеллегріні в тому, що під час його керівництва парламентом, Петер не заважав Фіцо проводити реформу кримінального правосуддя і ліквідацію спеціальної прокуратури. Це відомство займалося розслідуванням великих корупційних та економічних злочинів. Часто в поле зору правоохоронців потрапляли однопартійці Фіцо і Пеллегріні. 

Крім того, спеціальна прокуратура займалася судовим розслідуванням гучного злочину: вбивства журналіста-розслідувача Яна Куцяка і його коханої у 2018 році. Воно потрясло словацьке суспільство і навіть змусило уряд Фіцо піти у відставку.

Петер Пеллегріні - Фото 6

На початку 2020 року Пеллегріні давав інтерв'ю одному з найвідоміших словацьких ЗМІ — "Plus 7 Dní". Журналісти поцікавилися у неодруженого політика чи не має він гомосексуальної орієнтації. Петер відповів, що ні.

Але ще до того, як інтерв'ю вийшло Пеллегріні натиснув на видавців, щоб ті виключили з фінальної версії питання про сексуальну орієнтацію. Цей скандал коштував головному редактору "Plus 7 Dní" посади.

Transparency International зазначила, що президентська кампанія Пеллегріні у 2024 році була найменш прозорою з усіх кандидатів. Петер не вказав жодного донора, а гроші йому пересилалися з партії вже після виборів, що суперечить закону. 

За даними організації, Пеллегріні витратив на передвиборчу кампанію понад 700 тисяч євро, що на двісті тисяч більше, ніж дозволено законом.

Політологи оцінили президентську кампанію як порожню за змістом. Пеллегріні також звинуватили в ухиленні від політичних дебатів з основним опонентом — Іваном Корчком.

Петер Пеллегріні - Фото 7

Декларація

У 2017 році Пітер Пеллегріні придбав квартиру у престижному районі Братислави. Її площа 108 квадратних метрів, з яких 18 метрів — це тераса. Вартість нерухомості 410 тисяч євро. Більшу частину суми політик виплатив зі своїх заощаджень, а ще отримав іпотечний кредит у розмірі 165 тисяч євро.

Він також володіє котеджем із садом у селі Кралікі поруч із рідною Банською Бистрицею, а також великими земельними ділянками в районі міста Зволен, загальною площею менш як 1,2 га. До 2024 року Пеллегріні володів 80-метровою квартирою з гаражем у рідній Банській Бистриці. Однак Петер віддав її батькам.

Бувши спікером парламенту Пеллегріні мав право на державний лімузин під охороною. Однак у 2022 році він сам керував автомобілем. У ньому був Volkswagen Touareg 2019 року та Volvo.

В якості президента Словаччини Петер отримує зарплату в сумі 18,5 тисячі євро на місяць брутто.

Петер Пеллегріні - Фото 8
Згадки про персону