Тшасковський Рафал: мер Варшави та кандидат у президенти Польщі на виборах 2020 та 2025 років
Тшасковський Рафал — публічно підтримує європейську інтеграцію, запровадження одностатевих шлюбів, екологічну трансформацію та посилення ролі місцевих органів влади
Біографія
Рафал Казімєж Тшасковський народився 17 січня 1972 року в місті Варшава, Польща.
Освіта
Рафал закінчив ліцей імені Миколи Рея у Варшаві, а потім, завдяки стипендії, навчався в американській школі Cranbrook-Kingswood High School в Мічигані. Повернувшись до Польщі, Тшасковський закінчив факультет журналістики та політичних наук Варшавського університету за спеціальністю «міжнародні відносини».
Крім цього, він вивчав англійську філологію і проходив навчання в Європейському коледжі в Натоліні. Також стажувався в Оксфордському університеті та Інституті Європейського Союзу з вивчення безпеки в Парижі. У 2004 році захистив докторську дисертацію, присвячену реформам в ЄС.
Окрім рідної польської мови, Тшасковський володіє п'ятьма іноземними мовами: англійською, французькою, іспанською, італійською та російською.
Сім’я
Рафал народився в сім'ї джазового композитора Анджея Тшасковського і Терези, уродженої Аренс.
У червні 2002 року він одружився з Малгожатою, випускницею економічного університету в Катовіце. Вона працювала в мерії Варшави з 2007 по 2019 роки, займаючись просуванням міста і розвитком його економічного потенціалу.
У подружжя двоє дітей: Олександра (нар. 2004) та Станіслав (нар. 2009).
Кар'єра
У віці 8 років Рафал з'явився в дитячому польському телесеріалі 1980 року «Наш двір». Він мав перспективну кар'єру актора, але вирішив зосередитися на інших сферах.
Тшасковський з середини 1990-х років працював перекладачем і викладачем англійської мови. У 1998 році він став викладачем у Національній школі державного управління, а у 2002 році — у Collegium Civitas.
Його наукові інтереси в першу чергу стосуються європейської інтеграції та міжнародних відносин. З 2002 року він також працював аналітиком Європейського центру в Натоліні.
Ще наприкінці 1980-х років юний Рафал був волонтером виборчого штабу «Солідарності». На початку «нульових» він почав працювати в офісі Комітету з європейської інтеграції.
З 2004 по 2009 рік Тшасковський обіймав посаду радника політичної партії «Громадянська платформа» в Європейському парламенті. У 2009 році він став парламентарем. У Європарламенті Рафал приєднався до Європейської народної партії. У 2010 році Тшасковський очолював передвиборчий штаб кандидатки в мери Варшави Ханни Гронкевич-Вальц.
Восени 2013 року Рафал був призначений міністром адміністрації та цифровізації. Під час свого міністерства Тшасковський створив систему оповіщення центру урядової безпеки, що попереджає громадян про екстремальні метеорологічні явища.
Він відповідав за співпрацю з місцевими органами влади, нагляд за воєводствами та допомогу постраждалим у зв'язку зі стихійними лихами, наприклад, під час повеней у 2014 році, а також за кібербезпеку, доступність контенту в Інтернеті для людей з обмеженими можливостями та захист персональних даних у мережі.
Менш ніж через рік Тшасковський став державним секретарем і заступником міністра закордонних справ. Він відповідав за європейський напрямок.
Влітку 2015 року Рафал став кандидатом у депутати Сейму від праволіберальної партії «Громадянська платформа». За результатами виборів він отримав депутатський мандат.
У парламентській діяльності Тшасковський в основному займався питаннями, пов'язаними з іноземними справами, європейською політикою, обороною, а також політикою в галузі охорони здоров'я, захистом громадянських прав і прав меншин і підтримкою самоврядування.
У жовтні 2018 року Рафал отримав 56% голосів на виборах мера Варшави. У 2024 році він був переобраний.
Під час свого перебування на посаді мера Тшасковський, серед іншого, запровадив програму безкоштовних дитячих садків для дітей польської столиці, здійснив рекордні закупівлі екологічно чистих засобів громадського транспорту. У перші роки його повноважень було введено в експлуатацію шість нових станцій другої лінії метро та розпочато роботу з будівництва третьої лінії метро.
У лютому 2020 року він був обраний заступником голови «Громадянської платформи». Влітку того ж року партія висунула його кандидатуру на президентських виборах. В обох турах Рафал посів друге місце, поступившись Анджею Дуді.
У листопаді 2024 року Тшасковський знову був висунутий «Громадянською платформою» в якості кандидата на посаду президента Польщі. Його підтримало 75% представників партії.
Тшасковський — противник дозволу збивати російські ракети над Україною за допомогою польської ППО. Він також упевнений, що Трамп не залишить Україну без американської допомоги та продовжить брати участь у захисті Європи.
Компромат
Польська праворадикальна щотижнева газета «Gazeta Polska» опублікувала статтю, в якій описувалося передбачуване співробітництво матері Тшасковського з комуністичною таємною поліцією.
Нібито Тереза Тшасковська була інформатором, яка працювала під псевдонімом «Юстина». Вона повідомляла спецслужбам інформацію про американських дипломатів і польських музикантів, особливо джазових. Ці чутки були широко поширені противниками Тшасковського під час президентських перегонів у Польщі у 2020 році. Сам політик ніколи не підтверджував і не спростовував їх.