Чубаров Рефат Абдурахманович: голова Меджлісу кримськотатарського народу
Чубаров Рефат Абдурахманович - кримськотатарський політик, громадський діяч, голова Меджлісу кримських татар, колишній народний депутат України, переслідуваний російською владою.
Біографія
Рефат Чубаров народився 22 вересня 1957 року в Самарканді (Узбекистан).
Сім’я
Родина Рефата Чубарова була вислана з Криму (з села Ай-Серез) у 1944 році в рамках депортації кримських татар. Згодом Чубарови повернулися на півострів у 1968 році - разом із Рефатом.
Особисте життя
Рефат Чубаров одружений з Інгрідою Вальстоне. Жінка народилася в 1960 році, за професією - історик-архівіст. Вона навчалася разом із Рефатом в інституті. Інгріда була донькою високопоставленого на той час латвійського чиновника. Подейкують, що саме це відкрило Чубарову двері в політику.
Зараз пара не живе разом, але офіційно вони не розлучені. Подружжя має трьох доньок: Риту, Дінару та Ніяру.
Чубарову приписують роман з Гульнарою Бекіровою. За деякими даними, Рефат та Гульнара мали тісну дружбу, яку особливо й не приховували: постійно йшли разом з роботи, здійснювали спільні поїздки за кордон. Подейкують, що завдяки Чубарову Бекірова стала в Меджлісі офіційним істориком.
Рефат Чубаров сповідує іслам. У 1999 році він здійснив Хадж – паломництво в Мекку, що вважається для мусульманина однією з найважливіших подій у житті.
Освіта
Рефат Чубаров має вищу освіту. Спершу він закінчив профтехучилище в Сімферополі. Вищу освіту здобув у Московському історико-архівному інституті в 1983 році.
Служив у радянській армії (1975-1977 роки) в Молдові.
Кар’єра
Трудовий шлях розпочав муляром військової частини у Тирасполі (Молдова). Після здобуття вищої освіти переїхав у Ригу (Латвія), де влаштувався архівістом у Центральний архів Жовтневої революції та соціалістичного будівництва, і вже через рік був призначений директором архіву. Там Чубаров працював по 1991 рік.
Політична діяльність
Політикою Рефат Чубаров почав займатися в Латвії. Він був депутатом Рижської міськради, згодом став членом Державної комісії з проблем кримськотатарського народу.
У 1994 році Рефат Чубаров став депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Входив у комісію з національної політики та проблем депортованих громадян, був заступником голови ВР.
Народний депутат України
Народним обранцем Чубаров став у 1998 році (від Народного Руху). Очолював підкомітет з питань депортованих народів. Також займався питаннями національних меншин і жертв політичних репресій. Переобирався депутатом у 2002 та 2006 роках (від блоку “Наша Україна”).
У 2014 році Рефат Чубаров не пройшов у Раду від Блоку Петра Порошенка, але через рік все-таки став знову нардепом, оскільки депутат Степан Барна був призначений очільником Тернопільської ОДА.
Загалом Рефат Чубаров був народним депутатом протягом 1998-2007 та 2015-2019 років.
Кримськотатарський напрям діяльності
Рефат Чубаров у 2009 році очолив Всесвітній конгрес кримських татар. З 2010 року депутатствував у Криму.
Чубаров – голова Меджлісу кримськотатарського народу з 2013 року.
Після окупації Криму в 2014 році Рефат Чубаров виступав за повернення Криму Україні, у результаті чого йому заборонили в’їзд на територію Росії, а згодом розпочали проти Чубарова кримінальне провадження.
Бізнес
Рефат Чубаров разом із росіянином татарського походження Ленуром Іслямовим заснував телекомпанію “Атлант-СВ”. Вона володіла кримськотатарським каналом ATR.
У 2018 році Чубаров мав у компанії “Атлант-СВ” 1.62%, що в грошовому еквіваленті становило 650 мільйонів гривень.
Згодом Чубаров і Іслямов розвивали дітища компанії: дитячий канал Lale, три інтернет-портали та дві радіостанції.
Компромат
Російські “переслідування”
Голову Меджлісу кримських татар звинувачували у веденні екстреміської діяльності. Так, у 2014 році прокурор Криму Наталія Поклонська винесла попередження Чубарову в його присутності.
Того ж року Рефату Чубарову заборонили на п’ять років в’їзд в Росію. А через рік Управління Федеральної служби безпеки в Криму й Севастополі розпочало кримінальне провадження проти Чубарова. Його звинувачували в публічних закликах щодо порушення територіальної цілісності Російської Федерації.
В УФСБ заявили, що Рефат Чубаров закликав повернути Крим до складу України. Згодом було ініційовано міжнародний розшук голови Меджлісу, який припинив Інтерпол у листопаді 2015 року.
У 2018 році російська влада ввела санкції проти Рефата Чубарова.
Статки
За даними декларації 2020 року, Чубаров Рефат Абдурахманович має квартиру в Києві, недобудований будинок та земельну ділянку в Сімферополі.
З транспортних засобів у політика є автівка TOYOTA CAMRY 2015 року випуску.
Доходи Чубарова за рік склали більш ніж 800 тисяч гривень (заробітна плата, пенсія, кошти, пов'язані з виконанням депутатських повноважень, компенсація вартості проїзду територією України, грант на навчання доньки).
Заощадження Чубарова становлять близько 70 тисяч гривень та 4 тисячі 200 доларів. Крім цього, він має відсоток у компанії “Атлант-СВ”, що в грошовому вираженні становить 650 мільйонів гривень.