Рефат Чубаров
  • Дата народження
    21 вересня 1957
  • Країна
    Узбекистан
Рефат Чубаров
282

Рефат Чубаров

Чубаров Рефат Абдурахманович: голова Меджлісу кримськотатарського народу

Чубаров Рефат Абдурахманович - кримськотатарський політик, громадський діяч, голова Меджлісу кримських татар, колишній народний депутат України, переслідуваний російською владою.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки
  7. Посилання

Біографія

Рефат Чубаров народився 22 вересня 1957 року в Самарканді (Узбекистан). 

Сім’я

Родина Рефата Чубарова була вислана з Криму (з села Ай-Серез) у 1944 році в рамках депортації кримських татар. Згодом Чубарови повернулися на півострів у 1968 році - разом із Рефатом.

Особисте життя

Рефат Чубаров одружений з Інгрідою Вальстоне. Жінка народилася в 1960 році, за професією - історик-архівіст. Вона навчалася разом із Рефатом в інституті. Інгріда була донькою високопоставленого на той час латвійського чиновника. Подейкують, що саме це відкрило Чубарову двері в політику.

Зараз пара не живе разом, але офіційно вони не розлучені. Подружжя має трьох доньок: Риту, Дінару та Ніяру.

Чубарову приписують роман з Гульнарою Бекіровою. За деякими даними, Рефат та Гульнара мали тісну дружбу, яку особливо й не приховували: постійно йшли разом з роботи, здійснювали спільні поїздки за кордон. Подейкують, що завдяки Чубарову Бекірова стала в Меджлісі офіційним істориком. 

Рефат Чубаров сповідує іслам. У  1999 році він здійснив Хадж – паломництво в Мекку, що вважається для мусульманина однією з найважливіших подій у житті. 

Освіта

Рефат Чубаров має вищу освіту. Спершу він закінчив профтехучилище в Сімферополі. Вищу освіту здобув у Московському історико-архівному інституті в 1983 році. 

Служив у радянській армії (1975-1977 роки) в Молдові.

Кар’єра

Трудовий шлях розпочав муляром військової частини у Тирасполі (Молдова).  Після здобуття вищої освіти переїхав у Ригу (Латвія), де влаштувався архівістом у Центральний архів Жовтневої революції та соціалістичного будівництва, і вже через рік був призначений директором архіву. Там Чубаров працював по 1991 рік.

Політична діяльність

Політикою Рефат Чубаров почав займатися в Латвії. Він був депутатом Рижської міськради, згодом став членом Державної комісії з проблем кримськотатарського народу.

У 1994 році Рефат Чубаров став депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Входив у комісію з національної політики та проблем депортованих громадян, був заступником голови ВР.

Народний депутат України

Народним обранцем Чубаров став у 1998 році (від Народного Руху). Очолював підкомітет з питань депортованих народів. Також займався питаннями національних меншин і жертв політичних репресій. Переобирався депутатом у 2002 та 2006 роках (від блоку “Наша Україна”).

У 2014 році Рефат Чубаров не пройшов у Раду від Блоку Петра Порошенка, але через рік все-таки став знову нардепом, оскільки депутат Степан Барна був призначений очільником Тернопільської ОДА.

Загалом Рефат Чубаров був народним депутатом протягом 1998-2007 та 2015-2019 років.

Кримськотатарський напрям діяльності

Рефат Чубаров у 2009 році очолив Всесвітній конгрес кримських татар. З 2010 року депутатствував у Криму. 

Чубаров – голова Меджлісу кримськотатарського народу з 2013 року. 

Після окупації Криму в 2014 році Рефат Чубаров виступав за повернення Криму Україні, у результаті чого йому заборонили в’їзд на територію Росії,  а згодом розпочали проти Чубарова кримінальне провадження. 

Рефат Абдурахманович не визнавав кримського референдуму 2014 року. Він заявив, що кримські татари не визнають і не будуть визнавати референдуму в умовах окупації. Також він назвав референдум клоунадою і цирком.

Бізнес

Рефат Чубаров разом із росіянином татарського походження Ленуром Іслямовим заснував телекомпанію “Атлант-СВ”. Вона володіла кримськотатарським каналом ATR.

У 2018 році Чубаров мав у компанії “Атлант-СВ” 1.62%, що в грошовому еквіваленті становило 650 мільйонів гривень. 

Згодом Чубаров і Іслямов розвивали дітища компанії: дитячий канал Lale, три інтернет-портали та дві радіостанції.

Компромат

Російські “переслідування”

Голову Меджлісу кримських татар звинувачували у веденні екстреміської діяльності. Так, у 2014 році прокурор Криму Наталія Поклонська винесла попередження Чубарову в його присутності. 

Того ж року Рефату Чубарову заборонили на п’ять років в’їзд в Росію. А через рік Управління Федеральної служби безпеки в Криму й Севастополі розпочало кримінальне провадження проти Чубарова. Його звинувачували в публічних закликах щодо порушення територіальної цілісності Російської Федерації.

В УФСБ заявили, що Рефат Чубаров закликав повернути Крим до складу України. Згодом було ініційовано міжнародний розшук голови Меджлісу, який припинив Інтерпол у листопаді 2015 року. 

У 2018 році російська влада ввела санкції проти Рефата Чубарова. 

Переслідування не припинилися й в 2020 році. У Слідчому комітеті Росії в тимчасово окупованому Криму звинуватили Чубарова в організації масових заворушень і публічних закликах до екстреміської діяльності. Справа знову ж стосувалася заяв Чубарова п’ятирічної давності. 

Людмила Денісова – уповноважена ВР з прав людини – вважає відкриття кримінальної справи проти голови Меджлісу незаконним. 

Статки

За даними декларації 2020 року, Чубаров Рефат Абдурахманович має квартиру в Києві, недобудований будинок та земельну ділянку в Сімферополі. 

З транспортних засобів у політика є автівка TOYOTA CAMRY 2015 року випуску.

Доходи Чубарова за рік склали більш ніж 800 тисяч гривень (заробітна плата, пенсія, кошти, пов'язані з виконанням депутатських повноважень, компенсація вартості проїзду територією України, грант на навчання доньки).

Заощадження Чубарова становлять близько 70 тисяч гривень та 4 тисячі 200 доларів. Крім цього, він має відсоток у  компанії “Атлант-СВ”, що в грошовому вираженні становить 650 мільйонів гривень.

Посилання

Рефат Чубаров у мережі Фейсбук

Згадки про персону