Роберт Фіцо
  • Дата народження
    15 вересня 1964
  • Країна
    Словаччина
  • Соцмережі
Роберт Фіцо
12

Роберт Фіцо

Фіцо Роберт: словацький політик-популіст і проросійський прем'єр-міністр Словаччини

Роберт Фіцо - Фото 1

Фіцо Роберт — словацький троянський кінь Путіна в європейській політиці

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат

Біографія

Роберт Фіцо народився 15 вересня 1964 року в місті Топольчани Нітранського краю, Словаччина (на той момент Чехословаччина).

Освіта

За словами самого Фіцо, в дитинстві він мріяв про кар'єру археолога, спортивного журналіста або політика. У підсумку Роберт зупинився на останньому. Але спочатку він здобув юридичну освіту в братиславському Univerzita Komenského в 1986 році.

Після отримання диплома Фіцо проходив базову військову службу в чехословацькій армії. Був у цей час помічником військового слідчого. Після демобілізації Роберт вступив до аспірантури Інституту держави та права. Він написав дисертацію про смертну кару в Чехословаччині.

Роберт Фіцо - Фото 2

Фіцо на початку 1990-х років пройшов стажування за темою "Права людини та кримінальне право" в США, Великобританії, Фінляндії, Бельгії, Франції. Роберт — випускник академії європейського права в німецькому місті Трір.

Крім рідної словацької, Фіцо володіє чеською, російською та англійською мовами.

Сім’я

Роберт народився в сім'ї оператора навантажувача на виробництві та продавчині взуття. Старший брат має будівельний бізнес, молодша сестра прокурорка.

Під час навчання в університеті Фіцо познайомився з донькою майбутнього віцепрезидента Верховного Суду Світланою Свободовою. Після армії Роберта вони одружилися. У весільну подорож пара поїхала на "капіталістичну" Мальту, що в ті часи могли дозволити собі лише лояльні комуністичному режиму люди.

Роберт Фіцо - Фото 3

Світлана — відома у Словаччині юристка, професорка цивільного права в Univerzita Komenskéhо, була у складі комісії Мін'юсту, що готувала поправки до цивільно-процесуального кодексу.

У Роберта і Світлани є син Міхал (1994 р.н.), випускник братиславського університету економіки. У 2020 році він одружився з дочкою голови ради директорів паперової фабрики Mondi SCP. 

Кар'єра

Під час аспірантури Роберт був співробітником Юридичного інституту при Мін'юсті. У різні роки викладав право в навчальних закладах Словаччини та за кордоном. На початку 2000-х років в братиславській поліцейській академії Фіцо отримав академічне звання доцента в області служб безпеки.

Фіцо зі студентства захоплювався лівими ідеями та у віці 22 років його прийняли в Комуністичну партію. Після падіння комуністичного режиму в Чехословаччині він приєднався до наступниці компартії — Партії демократичних лівих. У 1998 році став заступником голови партії.

З 1992 року він протягом чотирнадцяти років був депутатом словацького парламенту — Народної Ради. Крім того, в 1990-х роках Фіцо був офіційним юридичним представником Словаччини в ЄСПЛ. Правда відзначився нульовим результатом. Роберт брав участь у розгляді 14 справ, але абсолютно все програв.

У 1998 році Фіцо висував свою кандидатуру на посаду Генпрокурора, але ліві демократи не підтримали його, вважаючи, що він надто молодий (на той момент йому було 34 роки).

Роберт Фіцо - Фото 4

Наступного року Роберт покинув демократичних лівих, нібито розчарувавшись у їхній політиці. На той час Фіцо вже був досить популярним політиком, тому вирішив створити власний політичний проєкт: "Smer — sociálna demokracia" (Напрямок — соціальна демократія). Політсила позиціювала себе як команда політиків з "чистими руками", які не були в комуністичній партії або інших скандальних партіях.

Правоцентристська політсила непогано провела виборчу кампанію 2002 року та отримала 25 місць (зі 150) в Народній Раді. Протягом чотирьох років Фіцо був в опозиції, а у 2006 році Smer перемогла на виборах. Роберт вперше обійняв посаду прем'єр-міністра.

Перед виборами 2010 року ЗМІ опублікували аудіозапис, на якому був записаний голос дуже схожий на голос очільника кабінету міністрів. Нібито Фіцо зізнавався, що у нього є мільйони євро для парламентської кампанії 2002 року, які він не вказав декларації.

Також політик закликав створити "паралельну фінансову структуру", яка буде використовуватися для виборчої кампанії. Роберт різко заперечував, що на записі його голос і навіть пішов в атаку на представників преси, звинувативши їх у брехні. 

На виборах Smer знову перемогла, але не змогла набрати достатніх голосів, щоб продовжити повноваження Фіцо на чолі уряду. У 2012 році Smer взяла реванш і навіть отримала абсолютну більшість у Народній Раді. Роберт наступні шість років був прем'єр-міністром.

Роберт Фіцо - Фото 5

У лютому 2018 року у своєму будинку були вбиті журналіст Ян Куцяк і його дівчина. Куцяк до цього розслідував зв'язки італійської мафії зі словацькими політиками. Поліція встановила, що помічниця Фіцо могла мати відношення до мафії. Ці вбивства викликало у Словаччині недовіру до влади. Тому Фіцо вирішив сам піти у відставку, але ще два роки прем'єр-міністром залишався близький до голови Smer Петер Пеллегріні.

Сам Роберт з 2018 по 2023 рік був депутатом Народної Ради, входив до комітету з питань економіки. У жовтні 2023 року після перемоги Smer на виборах Фіцо втретє очолив уряд.

Компромат

Фіцо відомий своєю проросійською політикою, хоча Словаччина і входить до списку "недружніх країн" Росії.

Очоливши у 2023 році Кабінет міністрів, він заявив, що його країна не постачатиме озброєння в Україну для захисту від російської агресії. Водночас політик назвав анексію Криму порушенням міжнародного права. Але заявив, що повернення півострова Україні не вирішить російсько-українську війну.

Через кілька днів після обрання Роберт “поїхав на уклін" до Москви, де заявив, що виступає за зняття санкцій з Росії у зв'язку з нападом на Україну.

Роберт Фіцо - Фото 6

Фіцо назвав український батальйон Азов "явно фашистським полком". А війна на Донбасі почалася у 2014 році, коли "українські нацисти та фашисти почали вбивати російське населення Донбасу".

Словацький прем'єр-міністр збирається перешкоджати вступу України в НАТО і натякнув, що офіційному Києву потрібно піти на "територіальні поступки" Кремлю.

У січні 2024 року політик цинічно заявив, що в Києві немає війни, а життя абсолютно нормальне. Того ж дня окупанти завдали ракетного удару по українській столиці. 22 людини постраждали, одна — у важкому стані. Проте зустрічатися з українським прем'єром Фіцо вирішив не в "спокійному" Києві, а в Ужгороді, куди за майже два роки російські ракети жодного разу не долітали.

У словацького політика не склалися стосунки з журналістками. У 2022 році Фіцо заявляв, що представники преси являють собою "організовану злочинну групу, мета яких руйнування словацької державності". 

Роком раніше Роберт назвав журналістів "корумпованою бандою свиней Сороса, у яких вода вже кипить". Він стверджував, що засоби масової інформації одержимі ним, хочуть знищити його партію і ведуть проти неї джихад.

Роберт Фіцо - Фото 7
Згадки про персону