Мрочко Роман Миколайович: голова Херсонської ВЦА та військовий прокурор
Мрочко Роман Миколайович — хрещеник ексголовного військового прокурора Матіоса
Біографія
Роман Миколайович Мрочко народився 8 квітня 1989 року в місті Байконур, Казахстан.
Освіта
У Романа дві вищі освіти: юридична та економічна. У 2011 році він закінчив у Харкові Національну юридичну академію, а через шість років Тернопільський національний економічний університет.
У 2018 році в Дніпровському університеті внутрішніх справ Мрочко захистив дисертацію на тему: "Виявлення і розслідування сутенерства, вчиненого організованою групою" і став кандидатом юридичних наук.
Сім’я
Батько Романа — генерал Микола Мрочко обіймав посаду заступника начальника Управління адміністративно-господарського забезпечення в концерні "Укроборонпром" і був начальником центральне автомобільне управління української армії. Його хрещений батько — колишній головний військовий прокурор Анатолій Матіос.
Офіційно Роман Мрочко не одружений. Але у нього є син Микола.
Кар'єра
Після закінчення юридичної академії Роман три роки працював у Львівській прокуратурі. З серпня 2011 по вересень 2014 року він змінив посади від слідчого до старшого прокурора з нагляду за дотриманням законів у військовій сфері Західного регіону.
Потім до кінця 2014 року Мрочко був заступником військового прокурора Чернігівського гарнізону Центрального регіону України. Наступні пів року він провів на аналогічній посаді, але вже у Вінницькому гарнізоні. Влітку 2015 року виконував обов'язки прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчого відділу Військової прокуратури сил антитерористичної операції.
Півтора року Мрочко керував прокуратурою Луганського гарнізону сил АТО. У травні-липні 2017 року нетривалий час працював у столиці. Потім Романа призначили заступником військового прокурора Південного регіону.
У березні 2021 року Мрочко отримав адвокатське свідоцтво. Проте вже через кілька днів подав заяву про призупинення права на заняття адвокатською діяльністю. У серпні того ж року Роман подав до суду позов з проханням відновити дію свідоцтва.
Перші пів року повномасштабного вторгнення російських військ в Україну Мрочко був начальником групи проведення службових розслідувань вінницького зонального відділу військової служби правопорядку. З серпня 2022 року на службі в українській армії. У березні 2023 року Президент Зеленський призначив його керівником Херсонської військової міської адміністрації. На цій посаді він змінив Галину Лугову. Мрочко має звання полковника.
У квітні 2023 року Роман завів телеграм-канал, на який підписано майже 9 тисяч підписників. Мрочко інформує про ситуацію в Херсоні, а також про обстріли міста окупантами. Також голова Херсонської ВЦА має офіційні акаунти в фейсбук (23 тисячі підписників) і Instagram (146 підписників).
На окупованій території Донецької області "суд" терористичної організації "Донецька народна республіка" заочно засудив українського військового прокурора на шість років в'язниці. Крім того, рашистський слідком відкрив проти Мрочка справу за те, що він був причетний до провадження проти російських військових, які у 2018 році захопили українські кораблі в Керченській протоці.
Компромат
Громадсько-патріотичний рух "Відсіч" наприкінці 2019 року писав, що Мрочко чоловік тодішнього головного військового прокурора Віктора Чумака і "стриже бабло в Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Миколаєві та Херсоні".
При зарплаті в 800 доларів Роман їздить на Toyota Land Cruiser 200, Porsche Cayenne, Audi А8, BMW 528i та BMW X6. Все, тому що військовий прокурор кришував рейдерів, кримінал, суддів і поліцейських хабарників, займався замовним кримінальним переслідуванням, а також грабує рядових бізнесменів.
У 2020 році одеські ЗМІ писали, що у Мрочка вкрали тільки придбаний позашляховик, який він оформив на співмешканку. Повернув машину Роман чи ні, журналісти так і не з'ясували. Натомість виявили, що цей автомобіль та співмешканку військовий прокурор у декларації "забув" вказати.
Декларація
У листопаді 2023 року Роман Мрочко опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Полковник вказав два об'єкти нерухомості. З 2019 року в Дніпрі на підставі реєстрації місця проживання Роман проживав в якомусь адміністративному будинку. А в Києві орендував квартиру (36,7 кв.м). Цінного рухомого майна, в тому числі автомобілів у Мрочко не було.
У ЗСУ його річний оклад склав 202 тисячі гривень, у військову прокуратуру отримав майже 40 тисяч. Трохи менше ніж 88 тисяч Роману нарахували як військовослужбовцю Вінницького зонального відділу військової служби правопорядку.
У банках голова Херсонської ВЦА грошей не мав. Готівкою він задекларував 93 тисячі доларів і 25 тисяч гривень.