Демченко Руслан Михайлович — помічник президентів та непотоплюваний дипломат
Демченко Руслан Михайлович — його звинувачували у спробах виправдати перед Заходом репресії Тимошенко та Луценко у період президентства Януковича і називали "дипломатом АнтиМайдану".
Біографія
Руслан Михайлович Демченко народився 15 липня 1965 року у місті Київ.
Освіта
Закінчивши школу, Руслан був призваний до лав радянської армії. Після демобілізації він вступив до Інституту міжнародних відносин Київського державного університету ім. Т. Шевченка. У 1989 році Демченко отримав диплом фахівця-міжнародника та перекладача з англійської мови.
Сім’я
Руслан перебуває у шлюбі. Дружину звуть Олена. Вона займається підприємницькою діяльністю. У подружжя є син — Денис.
Кар'єра
Першим місцем роботи Демченко стало міністерство будівництва УРСР. Протягом року після закінчення ІМО він трудився у міжнародному відділі на посаді економіста.
У 1990 році він вступив на дипломатичну службу. Спочатку Руслан працював у візовому відділі міністерства закордонних справ, а через два роки відправився в своє перше закордонне відрядження. Протягом чотирьох років (1992 — 1996) Руслан був другим секретарем в українському посольстві у Сполучених Штатах Америки.
У 1997 році він влаштувався у протокольну службу Президента України, де пропрацював три роки. У 2000 році у якості генерального консула дипломат був направлений в Стамбул. У 2003 році він очолив українське посольство в Сербії і Чорногорії.
У 2005 році кілька місяців Демченко обіймав посаду заступника голови Головної служби зовнішньої політики Президента України, потім йому було доручено керувати президентською службою Протоколу та Церемоніалу, а у 2006 році — президентським Офісом.
У лютому 2010 року Руслан повернувся до зовнішньополітичного відомства. Спочатку у якості заступника, а у грудні — першого заступника міністра. На цій посаді він пробув до березня 2014 року.
З 23 лютого 2014 по 27 лютого 2014 року Руслан Демченко виконував обов'язки міністра закордонних справ України. Дипломат був радником у двох останніх президентів: Порошенко (з вересня 2014 року) та Зеленського (з липня 2019). У жовтні 2018 року він увійшов у Тристоронню контактну групу із врегулювання ситуації на Донбасі у Мінську (Мінська група).
За даними представників преси, Демченко в офісі Президента Зеленського несе "основний тягар переговорного процесу з Москвою". Крім того, у "Мінській групі" саме він веде всі справи. При цьому з листопада 2018 року дипломат перебуває у російському санкційному списку.
"Все те, що відбувається у Мінську в контактній групі веде Демченко. Кучма там тільки зовнішній представник. А Демченко у темі глибоко та вже багато років". Руслана називали ймовірним наступником Леоніда Кучми у Тристоронній контактній групі, але в листопаді 2018 року цю посаду зайняв Євген Марчук.
У 2020 році радник президента розглядався як кандидат на посаду очільника зовнішньополітичного відомства в уряді Дениса Шмигаля. Проте 4 березня міністерство очолив Дмитро Кулеба.
Компромат
За інформацією засобів масової інформації, дипломат на посаді заступника міністра за часів президента Януковича "особисто координував роботу українських дипломатів з виправдання репресій проти Юлії Тимошенко та Юрія Луценка в очах західної громадськості".
Крім того, Демченко був куратором російського напрямку у міністерстві закордонних справ. "При міністрі Кожарі Демченко називали «сірим кардиналом» українського МЗС".
Крім того, він був одним з учасників засідання уряду Азарова наприкінці 2013 року, коли було вирішено не підписувати Асоціацію з Європейським Союзом. Демченко був у складі української делегації, яка їздила в Росію 19-20 листопада 2013 року напередодні прийняття цього рішення. Після Євромайдану Демченко отримав прізвисько "дипломат АнтиМайдану".
Декларація
У лютому 2020 року Руслан Демченко опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Радник президента володіє трьома земельними ділянками на Київщині та п'ятьма квартирами у Києві. Також він задекларував житловий будинок у селищі Конча-Заспа Київської області, який належить Державному Управлінню Справами. Дружині Демченко належить два гектари у селі Скрипчин, чотири квартири та одне нежитлове приміщення (39,1 кв.м.) в столиці.
З рухомого майна Руслан вказав туристичну плавдачу і автомобіль Suzuki Jimny 2006 року випуску, який належить дружині.
За 2019 рік сукупний дохід Руслана Демченка склав 1,2 мільйона гривень (з них зарплата — 651,7 тисячі, а дохід від надання майна в оренду — 552 тисячі). Дохід від зайняття підприємницькою діяльністю Олени склав 988,5 тисячі.
У банках радник президента зберігає 267 тисяч гривень та 2,4 тисячі доларів. Готівковими коштами Демченко задекларував 94,7 тисячі доларів, 825 тисяч гривень і 10 тисяч євро. У дружини готівкою є 35 тисяч доларів та 20 тисяч євро. Суму в 7,88 мільйона Руслан позичив третім особам.