Руслан Рябошапка: звільнений генпрокурор, який так і не зробив обіцяні посадки реальністю
Руслан Рябошапка, який більше п'ятнадцяти років працював у сфері боротьби з корупцією та став генпрокурором України, був звільнений з посади. Його звинувачували у відсутності посадок та покриванні так званих "свинарчуків".
Біографія
Руслан Георгійович Рябошапка народився 14 жовтня 1976 року в селищі Зеленогірське Одеської області.
Освіта
За вищою освітою Руслан Рябошапка відправився в столицю. Диплом юриста він отримав в Міжнародному Соломоновому університеті.
Сім'я
Молодша сестра — Людмила Рябошапка. На чотири роки молодша за брата. Як і Руслан, має юридичну освіту. Закінчила у 2004 році Академію адвокатури України.
Майже п'ятнадцять років (2002-2016) Людмила працювала в "Укрзалізниці", а точніше в її філії — на Південно-Західній залізниці, де дійшла до посади керівника юридичного відділу. У 2009 році отримала адвокатське свідоцтво. Заміжня. Чоловік — Олександр Нечваль.
Дружина — Олеся Бартовщук. Також має диплом юриста. Живе в Страсбурзі, де працює у Європейському суді з прав людини.
У Рябошапка і Бартовщук троє синів (Тимур, Марк, Лука), які народилися у Франції. Тому мають громадянство цієї країни.
Кар'єра
Після закінчення університету Руслан Рябошапка протягом трьох років працював на різних посадах в Державному департаменті з питань виконання покарань.
У 2001 році він перейшов на роботу в міністерство юстиції. Протягом дев'яти років Рябошапка займав керівні посади в департаментах відомства.
У 2010 році отримав звання Заслуженого юриста України.
З 2010 до 2013 року Руслан працював у Секретаріаті Кабінету Міністрів, який тоді очолював Микола Азаров. У Секретаріаті він займався питаннями антикорупційної політики, а пізніше юридичним забезпеченням уряду.
Потім півроку, з жовтня 2013 по березень 2014 року він знову займався антикорупційними питаннями. Однак на цей раз в неурядовій організації Transparency International Україна.
Після Євромайдану Рябошапка отримав посаду заступника міністра юстиції Павла Петренка.
У березні 2016 роки він став членом Національного агентства з питань запобігання корупції. Однак через п’ятнадцать місяців, у червні 2017 року він написав заяву про звільнення.
Причиною відходу Руслана з НАЗК була відсутність реакції з боку керівництва на його сигнали про необхідність прийняття кардинальних заходів щодо "реанімації" агентства.
Перед президентськими виборами 2019 року він став членом штабу кандидата Володимира Зеленського в якості радника. Після його перемоги обійняв посаду заступника голови Адміністрації Президента, де буде займатися судовою реформою.
21 травня 2019 року призначений заступником голови Офісу президента України Володимира Зеленського.
Голова Національної ради з питань антикорупційної політики.
29 серпня 2019 року Руслан Рябошапка рішенням Верховної ради України призначений на посаду генерального прокурора України.
Проте не довго він затримався на такій високій посаді, бо вже в березні 2020 року рішенням Ради його було звільнено з посади. Цьому передували довгі обговорення в ЗМІ.
Цитати і заяви
Руслан Рябошапка в антикорупційній сфері пропрацював п'ятнадцять років. Тому він наполягає на тому, щоб органи боротьби з корупцією були незалежними.
На його думку, кардинальна зміна країни можлива при реформуванні суду і правоохоронних органів. У них повинні працювати професіонали, які будуть знати не тільки, як і що робити, а й ті, які можуть сказати "ні" таким олігархам, як Коломойський, Ахметов і Порошенко.
Руслан Рябошапка вважає, що реформувати потрібно і Національне агентство з питань запобігання корупції. Він хоче перезавантажити агентство, в якому сам працював, і зробити з нього не супротивника, а союзника для НАБУ і САП.
У судовій реформі потрібно оновити систему, зокрема, органи, що відповідають за підбір і звільнення суддів. А СБУ має займатися не масками-шоу у підприємців, а національною безпекою, боротьбою з тероризмом, запобіганням тероризму.
Крім того, він виступає за ліквідацію підрозділів по боротьбі з економічною злочинністю в правоохоронних органах, і перехід до аналітичного підходу в боротьбі з фінансовими правопорушеннями.
Руслан Рябошапка вказує на те, що за останні п'ять років в прокуратурі фактично не було ніяких змін. Високі посади займають люди, які опинялись в епіцентрі корупційних скандалів. Більш того, з'явилися нові інститути, які захищають цих чиновників. В результаті прокуратура не захищає права людей, а бере участь в економічних операціях або політичних розбірках.
Відносно Генерального прокурора він дотримується думки, що його необхідно змінити. Очолювати ГПУ має не політик, а професіонал з вищою юридичною освітою і відповідним стажем роботи в правоохоронних органах. На його думку, це відомство найкраще взагалі ліквідувати, а його основну функцію — державне обвинувачення, передати міністерству юстиції.
Після інавгурації Володимира Зеленського, Руслана Рябошапка називали одним з головних претендентів на крісло генерального прокурора. Сам антикорупціонер заявляв, що готовий ділитися своїм досвідом і без призначення на будь-яку посаду. Однак президент призначив його заступником Андрія Богдана у свою Адміністрацію.
Про боротьбу з корупцією
"Антикорупційна інфраструктура будується на трьох китах: виявлення, попередження, покарання. Перш за все необхідно зробити так, щоб чинні антикорупційні органи почали працювати ефективно.
Навколо них крутиться багато конфліктологів, кураторів, комунікаторів і всіх інших. Треба зробити так, щоб цього не було, щоб люди почали думати не про ризики, пов'язані з керівництвом держави, а про роботу. Є певний конфлікт (десь світоглядний, десь особистісний) між керівниками САП і НАБУ.
Змінити спеціалізованого прокурора досить складно, це вимагає змін закону. Часу зараз немає. Якщо можливо налагодити співпрацю між керівництвом САП і керівництвом НАБУ, це буде прекрасно. Вони почнуть відразу ж працювати на країну".
Декларація
Останній раз Руслан Рябошапка подавав електронну декларацію в березні 2018 року. У новообраного заступника глави Адміністрації власної нерухомості немає. У його дружини є земельна ділянка та житловий будинок у французькому Страсбурзі.
На батьківщині Олеся Бартовщук володіє ще однією ділянку землі і житловим будинком, а також квартирою під Києвом в Нових Петрівцях.
У подружжя Руслана Рябошапка є два автомобілі Volvo (марки XC70 і XC90).
Зарплата за рік, яку Рябошапка отримував в Національному агентстві з попередження корупції склала чотириста чотирнадцять тисяч гривень. Зарплата його дружини в Європейському суді в конвертації в національну валюту — майже три мільйони гривень.
Дохід від відчуження рухомого майна приніс Руслану трохи менше чотирьохсот тисяч гривень. Олеся Бартовщук взяла в Страсбурзі кредит на суму в чотириста тридцять тисяч гривень.