Руслан Шостак
  • Дата народження
    20 березня 1973
  • Країна
    Україна
Руслан Шостак
5958

Руслан Шостак

Руслан Шостак: співвласник роздрібних мереж "Eva" і "Varus", який мало не збанкрутував через борги

Руслан Шостак - Фото 1

Руслан Шостак є співвласником популярної в Україні мережі парфумерно-косметичних магазинів "Eva", а також мережі продовольчих магазинів "Varus". Заборгувавши банкам понад 270 мільйонів гривень, він оголосив себе банкрутом і домігся перегляду умов виплати кредитів. Його магазинам оголошували бойкот, але доходи підприємця стабільно ростуть.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів

Біографія

Шостак Руслан Станіславович народився 20 березня 1973 року в м. Дніпропетровськ (нині Дніпро). Там він має будинок і живе зі своєю сім'єю. Щотижня приїжджає до Києва вирішувати справи по бізнесу. У вільний час любить ходити на полювання і подорожувати (часто літає в США).

Сім'я

Про сім'ю Руслана Шостака практично нічого не відомо. У деяких інтернет-джерелах вказується, що бізнесмен одружений.

Освіта

Підприємець навчався в Придніпровській держакадемії будівництва і архітектури на економіста.

Кар'єра

Руслан Шостак робив спроби власного бізнесу і почав заробляти гроші задовго до того, як став мільйонером.

Бувши школярем, він разом зі своїм другом Артемом Атаманчуком в 1986 році накупив у працівників чехословацького луна-парку жувальної гумки і продавав товар учням школи з накруткою 200%. Так він заробив свої перші 50 рублів, на які купив другу партію жуйок.

Бізнес-діяльність настільки захопила юного Руслана, що він і його товариш розширили асортимент за рахунок косметичної продукції польської торгової марки "Пані Валевська", яку купували у тих же чехів. Через рік молоді підприємці знайшли спосіб купувати ту ж косметику дешевше - працювали зі спекулянтами із Західної України. Перший бізнес приносив Шостаку по 100-150 рублів на місяць.

У шкільні роки Руслан засвоїв один важливий урок, який допоміг йому побудувати серйозну роздрібну мережу і стати мільйонером: дефіцит - це відмінна можливість заробити.

Однак побути бізнесменами школярам вдалося недовго: їх заарештувала міліція за спекуляцію. Оскільки юнаки були неповнолітніми, їх насварили, налякали, але згодом відпустили.

Після розвалу СРСР Шостак відновив свою підприємницьку діяльність. Він накупив у Польщі продукцію марки "Пані Валевська" і продавав її через комісійні магазини або знайомих. За словами самого Руслана, на спекуляції польської косметики йому вдавалося заробляти по кілька сотень доларів. Цих грошей вистачало і для життя, і для розвитку бізнесу.

У 1993 році Шостак Руслан разом зі своїм партнером заснував фірму "Геснер" для оптової торгівлі. Замість жіночої косметики підприємці почали продавати будматеріали. Хоча справи йшли добре, Шостак шукав свою нішу.

Нову ідею підкинули московські друзі, які порадили бізнесменові поставляти з-за кордону дитяче харчування, яке на той час було у великому дефіциті. Шостак послухав їх і почав працювати в цьому напрямку. Так у 1992 році з'явилося підприємство "Асоціація дитячого харчування".

З 2000 по 2003 рік Руслан став співзасновником і керівником підприємства ТОВ "Негоціант", яке володіло мережею супермаркетів "Пік".

2002 рік став для бізнесмена поворотним: Шостак став співвласником і гендиректором компанії "РУШ", яка займалася роздрібною торгівлею косметикою та товарами для дому через свою мережу магазинів "Єва". Крім цього, він виступив співзасновником компанії "Омега", якій належала мережа супермаркетів і магазинів "Варус".

Руслан Шостак - Фото 2

 

На той час в Дніпропетровську працювати в сфері роздрібної торгівлі було непросто. Поруч з одним магазином Varus знаходилося чотири маркети "АТБ". Щоб конкурувати з більш сильними гравцями ринку, бізнесмен зробив ставку на низькі ціни. Правильно обрана стратегія і грамотне управління бізнесом привели до того, що навіть в умовах жорсткої конкуренції магазини Шостака приносили хороші доходи.

Налагодивши роботу в рідному Дніпропетровську (нині Дніпрі), Руслан Шостак у 2006 році вирішив розширювати свій бізнес шляхом відкриття нових магазинів мережі EVA в Києві. Число клієнтів в столиці росло, але очікуваних фінансових результатів не було - в більшій мірі через високі витрати (на оренду, рекламу і т.д.). Сьогодні ж в Києві працює більше 50-ти магазинів EVA, в розвиток яких бізнесмен вклав понад 5 мільйонів доларів.

Під час кризи в 2008 році справи пішли на спад, і Шостак з Кіптиком влізли в борги. Заборгувавши банкам кілька сотень мільйонів гривень, бізнесмени оголосили про банкрутство, що допомогло їм змінити умови виплати кредитів.

У нинішній час Руслан Шостака разом зі своїм давнім другом Валерієм Кіптиком вельми процвітає в роздрібній торгівлі. Вони успішно розвивають власну мережу парфумерно-косметичних магазинів EVA, а також мережу продуктових маркетів Varus. У 2016 році EVA принесла бізнесменам 2,74 мільярда гривень річного доходу, ставши лідером ринку, а Varus був названий одним з 5-ти найбільш швидкорозвиваючихся продуктових ритейлерів - повідомляє "Форбс".

Чутки і компромат

Мільйонна заборгованість Шостака і оголошення про банкрутство

Бурхливі зміни на ринку в 2006-2008 роках стали для багатьох рітейлерів справжнім випробуванням. Велика кількість підприємців влізли в борги, які не могли погасити. Ця ж проблема торкнулася і Руслана Шостака, компанії якого заборгували банкам 273 мільйонів гривень.

Попри величезні борги, бізнесмен розраховував їх оплатити, тільки ось в терміни не вписувався. Більшу частину кредитів треба було покрити до кінця 2009 року, якраз тоді, коли в Україні вибухнула економічна криза.

Він попросив усіх своїх кредиторів (а гроші він був винен 14 банкам) відтягнути термін виплати кредитів з усіма відсотками на наступні 3 роки. На такі умови погодилися всі банки, і лише двоє з них почали вимагати повернути позику в строк.

Оскільки після кризи грошей на погашення боргів у Шостака не було, навесні 2009 року він оголосив про банкрутство своїх компаній і запустив процес санації. Цей прийом спрацював, і банкіри погодилися на умови бізнесмена.

Таким чином Руслану Шостаку і Валерію Кіптику вдалося вибратися з боргової ями після кризи (вже в 2010-му мережа магазинів "Eva" потроїла доходи і продовжувала набирати обороти).

Руслан Шостак - Фото 3

Поширення неправдивої інформації про власників "Єви" і "VARUS"

Кілька років тому в мережі розійшлася неправдива новина, яка ганьбила репутацію "Єви" і "Варус". Багато інтернет-видань розмістили у себе інформацію про те, що "співвласник магазинів EVA і супермаркетів VARUS (Олександр Кофман) стріляв з Пореченковим по українським воїнам".

Те, що нібито один з власників відомих ритейл-мереж стріляв по своїх, кинуло тінь на Шостака і Кіптика, які насправді були єдиними співвласниками зазначених підприємств і ніяким чином не були причетні до описаної події.

Можливо, багато українців продовжували б вірити неправдивій інформації, поширення якої хтось чи то через незнання, чи то зі злим наміром запустив в мережі, та тільки в справу втрутилися більш авторитетні ЗМІ. Так, в листопаді 2014 року журналісти ТСН розмістили на своєму сайті новину про те, що вказана скандальна інформація не відповідає дійсності.

Вони повідомили, що Олександр Кофман, який разом з російським актором Михайлом Пореченковим був помічений в стрільбі в Донецькому аеропорту, ніколи не займав керівних посад в компаніях, які володіють VARUS і EVA. За словами кореспондентів, в ТОВ "РУШ" дійсно працював якийсь Кофман, тільки був він рядовим менеджером з розвитку мережі, а не співвласником, та й пропрацював в компанії всього кілька місяців (з листопада 2013 року до травня 2014-го), після чого був звільнений. Єдиними власниками "Єви" і "Варус" є Шостак Руслан Станіславович і Кіптик Валерій Антонович - зазначили журналісти.

Вони також заявили, що неправдива інформація виходила від недобросовісних конкурентів, які таким чином вирішили зганьбити репутацію бізнесменів і їх підприємств.

Крім цього, кореспонденти запевнили, що супермаркети мережі VARUS більше не працюють в Донецьку. Магазин Шостака був розграбований там в ніч з 22-го на 23-тє липня донецькими бойовиками, які напали на маркет і вивезли захоплені ними товари й обладнання, вартість якого становила близько 10 мільйонів гривень.

Як повідомлялося в статті, в Донецьку як і раніше працювали магазини "Єва" під керівництвом компанії ТОВ "РУШ", яка здійснювала свою діяльність за законами України.

Війна з донецькими підприємцями

Після захоплення східних регіонів України одні компанії припинили свою роботу там, а інші "перевзулися" і, підкорившись законам так званих "ЛНР" і "ДНР", продовжили свою діяльність на окупованих територіях.

У 2015 році в ЗМІ вибухнули суперечки про те, чи працюють на Донбасі магазини Руслана Шостака. Бойовики заявляли, що на захоплених ними територіях, як і раніше працюють деякі великі торгові мережі, в тому числі і "Eva", за що націоналісти оголосили магазинам бойкот.

Сам же власник "Єви" спростував цю інформацію. Він розповів журналістам, що закрив всі 30 своїх магазинів в Донецьку, Горлівці та Макіївці ще в кінці 2014 року. Відомим усім брендом скористалися несумлінні торговці, які стали продавати свою продукцію під вивіскою "Єва".

Наприклад, підприємниця Тетяна Чехоліна, яка заїхала в приміщення, де раніше був магазин "Єва", вивіску знімати відмовилася, виправдовуючись тим, що це дорого, та й вивіска привертає більше людей.

Оскільки вплинути на горе-підприємців на непідконтрольній Україні території Руслан Шостак не міг, він їм дзвонив, просив познімати вивіски, але вони відмовлялися. У підсумку, він подав до суду, щоб хоч якось вплинути на ситуацію. Однак на донецьких бізнесменів, очевидно, знайшлася інша управа. Так, магазин тієї ж Чехоліной по повній почала перевіряти місцева податкова, причому перевіряти як "Єву". Тоді-то жінка і пошкодувала, що не зняла вивіску.

Статки і джерела доходів

Руслан Шостак - Фото 4

Руслан Шостак дотримується агресивної стратегії розвитку, продовжуючи відкривати під брендами Varus і EVA нові магазини. У 2015 році йому вдалося заробити близько 10 мільярдів гривень, що вдвічі перевищувало доходи за 2014 рік.

У 2013 році бізнесмен увійшов у 20-ку найбагатших жителів Дніпропетровська ( нині Дніпра) за версією видання "Форбс", фахівці якого оцінили його капітал в 42 мільйони доларів.

У 2017 році матеріальні статки Шостака були оцінені в 75 мільйонів доларів, що поставило його на 61 місце в сотні найбагатших людей України.

На початку 2019 року "Форбс" оцінив статок підприємця у 60 мільйонів доларів.

Згадки про персону