Зурабішвілі Саломе: президент Грузії та колишня французька дипломатка
Зурабішвілі Саломе — більшу частину життя прожила у Франції, у 2004 році очолила МЗС своєї історичної батьківщини, а у 2018 році виграла президентські вибори
Біографія
Саломе Зурабішвілі народилася 18 березня 1952 року в місті Париж, Франція.
Освіта
Саломе навчалася в найпрестижніших вищих навчальних закладах: Паризькому Інституті політичних досліджень і Колумбійському університеті. Працювала над темою революційних і контрреволюційних подій після Першої світової війни.
Крім французької та грузинської, володіє англійською, німецькою та італійськими мовами.
Сім’я
Зубарішвілі народилася в сім'ї грузинських емігрантів, які змушені покинути батьківщину в 1920-х роках після захоплення Грузії більшовиками. Дід Саломе по батьківській лінії був членом грузинського уряду між 1917 і 1921 рр. Батько очолював грузинську асоціацію Франції.
Зубарішвілі двічі була заміжня. Від першого чоловіка Нікола Горестані вона народила дочку Кетеван (журналістка France 24) і сина Теймураза (французький дипломат). Її другим чоловіком в 1993 році став письменник і журналіст Джанрі Качія. У 2012 році Качія помер.
Кар'єра
Протягом тридцяти років Саломе працювала у французькому Міністерстві закордонних справ. Представляла інтереси Франції в Італії, Чаді, а також ООН, НАТО, Європейському Союзі. У різні роки Зурабішвілі працювала в центрі аналізу і прогнозування центрального апарату, займалася питаннями стратегії, безпеки та роззброєння.
На початку 2000-х років Саломе займалася міжнародними питаннями та стратегією на посаді глави Генерального секретаріату національної оборони. У 2003 році вона очолила посольство Франції в Грузії.
У 2004 році Міхеїл Саакашвілі запропонував їй очолити грузинське Міністерство закордонних справ. Зурабішвілі прийняла пропозиції. На своєму посту вона домоглася виведення російських військ з Грузії.
Але вже через рік посварилася з грузинським Президентом Саакашвілі та спікером Ніно Бурджанадзе через те, що їй не підпорядковувалися очільники посольств. Саломе пішла у відставку і заснувала власну політичну партію.
У 2010 році Зурабішвілі заявила, що в країні немає демократії й вона йде з політики. Але вже через кілька років підтримала на президентських виборах опозиційного кандидата від партії "Грузинська мрія". Тоді Саломе заявляла, що тільки ця політична сила здатна повалити Саакашвілі. Кандидатуру самої Зурабішвілі Центральна виборча комісія відхилила через те, що вона мала два паспорти: Франції та Грузії.
У 2016 році від одного з районів Тбілісі вона була обрана депутатом парламенту. Була заступницею голови парламентського комітету з питань діаспори та Кавказу, а також входила до складу Комітету з освіти, науки та культури.
Перед новими виборами президента Саломе відмовилася від французького громадянства. Це дозволило їй в якості незалежного кандидата взяти участь у виборах. За результатами другого туру Зурабішвілі перемогла свого опонента Григола Васадзе і була обрана Президентом Грузії. Її кандидатуру підтримало майже 60% виборців.
Саломе стала п'ятим (і першою жінкою) Президентом в історії незалежної Грузії та останнім, обраним на прямих виборах. Починаючи з 2024 року кандидатів на цей пост обиратиме колегія вибірників.
Керівна партія "Грузинська мрія" підтримала кандидатуру Зурабішвілі на президентських виборах. Але фактично Саломе перебуває в опозиції до парламенту й уряду.
Особливо сильно розбіжності загострилися після початку повномасштабної війни в Україні. Зурабішвілі висловила беззастережну підтримку Києву і звинуватила керівну партію в недостатній підтримці українського народу. У пресі "Грузинську мрію" часто називали проросійською.
Саломе виступила проти закону про іноземних агентів, який ініціювала "Грузинська мрія". Також Зурабішвілі не підтримала відкриття повітряного сполучення з Росією у 2023 році.
Президент Грузії активний прихильник європейської та північноатлантичної інтеграції. Вона виступає проти будь-яких контактів з Російською Федерацією і бачить головним партнером Грузії на міжнародній арені США.
Компромат
Восени 2023 року "Грузинська мрія" спробувала змістити Зурабішвілі шляхом імпічменту. Президента звинуватили в порушенні 52-ї статті Конституції. Відповідно до неї, Президент зобов'язаний погоджувати свої поїздки за кордон з урядом. Зурабішвілі не повідомила про свої візити до Європи. Але депутати парламенту провалили імпічмент, не давши потрібної кількості голосів.
Однак політики з "Грузинської мрії" заявляють, що після закінчення президентських повноважень Зурабішвілі може бути притягнута до кримінальної відповідальності за порушення Основного закону.
Декларація
Згідно з електронною декларацією, в Тбілісі Зурабішвілі має житловий будинок (126,33 кв.м), а в Парижі — квартиру (60 кв. м).
За 2022 рік її зарплата склала 76,5 тисячі грузинських ларі (приблизно, 28,4 тисячі доларів). Сукупний пенсійний дохід Зурабішвілі - 340 тисяч євро.
На депозиті в Банку Грузії у неї було 30 тисяч доларів. Там же на поточному рахунку було 11,6 тисячі євро, 938 фунта стерлінгів і 180 доларів. На поточному рахунку в Société Générale Paris зберігається 27,6 тисячі євро.