Марін Санна: експрем'єр-міністерка Фінляндії
Марін Санна — очолювала фінський уряд з грудня 2019 по червень 2023 року, була однією з наймолодших керівників європейських країн
Біографія
Санна Марін народилася 16 листопада 1985 року в місті Гельсінкі, Фінляндія. Дитинство провела в громаді Піркалла і місті Еспоо.
Освіта
Отримавши атестат зрілості в одній зі шкіл Піркалли, Санна перебралася в місто Тампере, де вступила до місцевого університету. Тут вона вивчала муніципальне та регіональне управління.
Сім’я
Коли Санна була дитиною її батьки розлучилися через те, що батько сильно зловживав спиртним. Пізніше мама майбутнього політика зійшлася з іншою жінкою. Марін в юності дуже соромилася, що росла в "райдужній сім'ї".
У вісімнадцятирічному віці Санна познайомилася з консультантом з комунікацій Маркусом Ряйккьоненом. На початку 2018 року Марін народила від нього дочку Емму. Цікаво, що в декретну відпустку пішла не Санна, а її коханий. Через два з половиною роки Санна і Маркус одружилися.
Кар'єра
Бувши з бідної сім'ї Марін дуже рано почала заробляти на життя. Ще в школі вона підробляла в пекарні та магазині. У віці двадцяти років Санна зацікавилася політикою, ставши членкинею молодіжної організації соціал-демократичної партії. З 2010 по 2012 рік вона була президенткою "молодіжки" соціал-демократів.
У 2008 році Марін вперше балотується на виборах до міської ради Тампере. Однак перший млинець виявився для Санни грудкою. Вибори вона програла. Проте наступні чотири роки працює в адміністрації міської ради, а у 2012 році Санна все-таки стає депутаткою.
На початку наступного року вона обирається головою міської ради Тампере. Марін також був членкинею Повітової ради Пірканмаа у 2013-2016 роках.
У 2014 році Марін стала одним із заступників голови Соціал-демократичної партії, а у 2015 році вона була обрана в Едускунт (фінський парламент). Марін була членкинею кількох депутатських комітетів: юридичного, довкілля, фінансового, адміністративного. У 2019 році переобрана до парламенту.
Влітку 2019 року Санну призначили головою Міністерства транспорту і комунікації, а в кінці того ж року вона очолила Кабінет Міністрів. У 34 років Марін стала однією з наймолодших очільників уряду в Європі. Вона третя в історії Фінляндії жінка, яка обіймала посаду Прем'єр-міністерки. Влітку 2020 року Санна також стала головою фінських соціал-демократів.
Світові засоби масової інформації неодноразово включали Марін в сотню найвпливовіших жінок планети, а німецький журнал Bild назвав фінську Прем'єрку "найкрутішим лідером країни у 2022 році".
Наступного дня після повномасштабного вторгнення в Україну офіційний представник МЗС Росії пригрозив Фінляндії та Швеції «військовими та політичними наслідками», якщо ці країни вирішать стати членами НАТО. Але погрози прийняли зворотний ефект. Якщо до початку 2022 року Стокгольм і Гельсінкі не збиралися вступати в Альянс, то після вони прийняли рішення приєднатися до НАТО.
15 травня Марін разом з фінським Президентом Саулі Нііністе оголосила, що Фінляндія подасть заявку на членство в НАТО, а 17 травня фінський парламент схвалив цю пропозицію 188 голосами проти 8. Санна заявила, що не проти розміщення ядерної зброї та баз Альянсу на фінській території.
Фінляндія активно допомагає Україні. У 2022 році уряд Марін витратив близько 300 мільйонів євро на підтримку Києва, у тому числі близько 190 мільйонів євро на оборонну техніку. За словами очільниці фінського уряду, її країна готова роками допомагати Україні в боротьбі за її незалежність.
Наприкінці 2022 року разом з польським колегою Матеушем Моравецьким запропонувала заморожені російські активи в європейських банках передати Україні.
Після поразки на парламентських виборах у квітні 2023 року Санна пішла у відставку. З червня до вересня того ж року вона очолювала парламентський комітет з питань зовнішньополітичних відносин.
Восени 2023 року Марін склала і депутатський мандат і стала стратегічним радником Інституту глобальних змін Тоні Блера. Колишній прем'єр-міністр консультує політичних лідерів. Марин не виключила, що візьме участь у майбутніх виборах або подасть заявку на найвищі посади в Європі.
Компромат
В кінці 2019 року глава МВС Естонії журився, що Фінляндію очолила "продавчиня". Марін відповіла, що пишається тим, що змогла досягти найвищої посади в країні. Також вона заявила, що цінує кожного працівника, фахівця і підприємця.
Восени 2020 року Санна дала інтерв'ю фінському жіночому журналу про моду. Стаття ілюструвалася знімком: на ньому Прем'єр-міністерка в блейзері, під яким більше не було одягу. Це викликало багато суспільних суперечок: її звинуватили в несмаку і приниженні посади очільника уряду.
Кілька разів Марін потрапила в скандали через вечірки. Наприкінці 2021 року вона пішла до клубу після того, як контактувала з людиною, яка хворіла на коронавірус.
Влітку 2022 року в Мережу просочилося відео з її вечірки з друзями. Чиновницю розкритикували за те, що вона багато часу проводить в клубах, а не займається своїми обов'язками глави уряду. Опозиційні депутати навіть зажадали від неї пройти тест на наркотики. Санна зробила тест, який показавши, що Прем'єрка заборонених препаратів не приймала.
Декларація
Марін живе в офіційній резиденції голови Кабінету Міністрів — Кесяранта ("Літній пляж") в столиці Фінляндії. До цього вона проживала з чоловіком в будинку в місті Тампере.