Бессараб Сергій Борисович: глава мінветеранів, який був люстрований після Євромайдану
Бессараб Сергій Борисович — люстрований, але повернутий генерал, якого звинувачували у тому, що він заборонив артилеристам відповідати на обстріл сепаратистів, а також у "розпилі" бюджету.
Біографія
Сергій Борисович Бессараб народився 13 листопада 1955 року у селі Старі Кодаки Дніпропетровської області.
Освіта
Після закінчення школи Сергій отримав військову освіту. Ще за радянських часів він проходив навчання у командному училищі (Київ) та у військовій академії (Москва). Вже у 2002 році Бессараб закінчив Національну академію оборони України.
Сім’я
Військовий чиновник перебуває у шлюбі. Дружину звуть Алла.
Кар'єра
Бессараб пов'язав свою кар'єру спочатку з радянською, а потім українською армією. Майбутній міністр командував окремим комендантським взводом, мотострілковими ротою та батальйоном, був ад'ютантом у секретаріаті військового округу. Бессараб має досвід викладацької діяльності. Він читав лекції на військовій кафедрі у сільгоспакадемії.
Пройшовши навчання у московській військовій академії, Сергій служив на командних посадах. Бессараб командував в мотострілкових полку та дивізії, навчальному танковому полку, механізованої дивізії. Займався підготовкою молодших спеціалістів у якості заступником начальника навчального центру.
У 2002 році Бессараб очолив штаб та став першим заступником командувача армійського корпусу Північного оперативного командування. Через три роки йому було доручено командувати Північним територіальним управлінням.
Навесні 2007 року він став командиром 6-го армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України та начальником гарнізону у Дніпропетровську (Дніпрі). Через п'ять років Сергій став першим заступником командувача Сухопутних військ української армії.
Бессараб був одним з перших командувачів антитерористичної операції на Сході країни. У 2017 році він став заступником начальника Штабу ЗСУ. У березні 2020 року він став очільником міністерства у справах ветеранів.
Бессараб має військове звання — генерал-лейтенант.
Компромат
У 2014 році після Євромайдану Бессараб, який тоді був заступником начальника Сухопутних військ, потрапив під закон про люстрацію та був звільнений. Однак вже через рік у закон були внесені зміни, які дозволили президенту Порошенку повернути генерала на службу.
За даними засобів масової інформації, новий міністр у справах ветеранів був замішаний у корупції. Нібито він займався організацією закупівель радіостанцій Motorola, на загальну суму 667 мільйонів гривень за завищеною вартістю.
Крім того, повідомлялося, що дані радіостанції "ніяк не могли використовуватися у якості базових ні для зв'язку на передовій, ні для побудови єдиного ланцюга зв'язку в цілому, так як абсолютно не відповідають ключовим технологічним вимогам".
У травні 2016 року генерал заборонив в Авдіївці українським артилеристам стріляти у відповідь на обстріли з боку сепаратистів. З цієї причини волонтер організації "Повернись живим" Віталій Дейнега звинуватив командувача "у смертях мирних жителів" Донбасу.
Але штабісти АТО заявили, що звинувачення є неправдивими. Сам же генерал Бессараб ніяк не відреагував на звинувачення. До того ж документальних підтверджень, що він віддав такий наказ знайдено не було.
Декларація
У березні 2020 року Сергій Бессараб подав електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Генерал живе у чернігівській квартирі (78 кв.м.), яка належить міністерству оборони. Сергій має земельну ділянку (1000 кв.м.) у селі Крехаїв на Чернігівщині.
Бессараб пересувається на автомобілі Toyota Camry 2007 року випуску, який він придбав за 368 тисяч. Дружині належить Mitsubishi Pajero 2008 року випуску, який обійшовся їй у 228 тисяч.
За попередній рік зарплата військового чиновника склала 887 тисяч гривень. Ще 94,6 тисячі він отримав у якості пенсії. Від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню виплат Бессараб отримав майже 9 тисяч соціальної допомоги. Пенсія дружини за 2019 рік — 19,8 тисячі.
На банківських рахунках новий міністр зберігає 101 тисячу гривень та трохи більше тисячі доларів. Готівковими коштами військовий чиновник задекларував по чотири тисячі євро та доларів. Алла Бессараб, згідно з декларацією чоловіка, фінансових коштів не має.