Сергій Шаптала
  • Дата народження
    5 лютого 1973
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Сергій Шаптала
5844

Сергій Шаптала

Шаптала Сергій Олександрович: начальник Генерального штабу ЗСУ

Сергій Шаптала - Фото 1

Шаптала Сергій Олександрович — Герой України, брав участь в бойових діях на Донбасі. Його бригада останньою покидала Дебельцево. У липні 2021 року очолив Генштаб української армії.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Декларація
  6. Посилання
  7. Відео

Біографія

Сергій Олександрович Шаптала народився 5 лютого 1973 року в селі Костянтинівка Смілянського району Черкаської області.

Освіта

Шаптала — випускник Одеського інституту Сухопутних військ. Також він навчався в Інституті державного військового управління Національного університету оборони.

Сім'я

Сергій одружений на Оксані Шаптала. У подружжя є син Владислав.

Кар'єра

Сергій після військового інституту починав офіцерську службу з посади командира мотострілецького взводу. Пізніше він керував штабом і був заступником командира військової частини в місті Володимир-Волинський Волинської області. На початку 2013 року Шаптала очолив 300-й полк Чернівецького окремого механізованого полку.

Сергій Шаптала - Фото 2

Після його розформування наприкінці того ж року, він став командиром 128-ї окремої гвардійської гірсько-піхотної Закарпатської бригади 13-го армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України з місцем базування в Мукачево.

Навесні 2014 року на чолі бригади Сергій взяв участь в бойових діях на Донбасі. Військовослужбовці 128-ї бригади зайняли позиції в Луганській області, в районі Лисичанська, Сєвєродонецька та Рубіжного.

Також бійці ВСУ під керівництвом Шаптали тривалий час обороняли місто Дебальцеве. У лютому 2015 року, коли в критичній обстановці командування сектора «С» покинуло бойові позиції, Дебальцевське угруповання військ перейшло під командування полковника Шаптали.

При виведенні українських військ з міста Дебальцеве його бійці намагалися до останнього тримати зайняті позиції, виконавши свої завдання в повному обсязі і залишивши Дебальцевський плацдарм в останню чергу. Завдяки комбригу Шаптала звідти вдалося вивести 2475 бійців ВСУ.

За версією українського журналу «Власть Денег» полковник Шаптала став людиною місяця. За мужність, героїзм і високий професіоналізм Сергій був нагороджений званням Героя України з врученням ордена «Золота Зірка». Крім того, в лютому 2015 року Шаптала був нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня.

Сергій Шаптала - Фото 3

За спогадами Шаптали, на Донбасі найважчим був початок бойових дій. Тоді бригада тільки вчилася всьому. Не менш складно його бригаді було під Дебальцевим. Тоді виконувала свої бойові обов'язки з вересня 2014 року в Дебальцеве. Весь цей період обстановка була більш-менш стабільною.

А вже з початку нового року ситуація стала загострюватися. Противник почав активно наступати, із завданням захопити українських військовослужбовців в Дебальцеве і найближчих населених пунктів.

У січні 2015 року, попри мінські переговори на Дебальцевському напрямку перемир'я не було. І протягом ще п'яти днів 128-та бригада виконувала обов'язки по обороні міста. 17 січня Генштаб прийняв рішення про виведення військ з Дебальцевого в Артемівськ.

За словами Шаптала, бригада при виході з міста зазнала мінімальні втрати. Уже після того, як бійці ВСУ відійшли з Дебальцевого, противник зайняв місто. До цього жодна позиція особовим складом бригади не була здана.

Цікаво, що восени 2016 року Слідчий комітет Російської Федерації порушив кримінальну справу стосовно комбрига 128-ї бригади. Шапталю ставилося у провину те, що він виконуючи завідомо злочинні накази Міноборони, відкрив вогонь з артилерії по цивільних об'єктах.

Сергій Шаптала - Фото 4

У результаті нібито обстрілів з української сторони дві людини загинули і ще понад двадцять отримали поранення різної тяжкості. Крім того, пошкодженими виявилися більше сотні житлових будинків та інших об'єктів.

У 2017 році Сергій був призначений на посаду начальника штабу — першого заступника командувача військами оперативного командування «Південь» Сухопутних військ української армії.

Перед днем ​​незалежності в 2018 році Шаптала отримав звання генерал-майора. Через два роки він став командувачем ОК «Захід». У липні 2021 року президент України призначив Шапталу керівником Генштабу української армії.

У Києві на території Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (проспект Повітрофлотський №28) встановлено стелу з ім'ям Героя.

Сергій Шаптала - Фото 5

Декларація

У лютому 2021 року Сергій Шаптала опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

Генерал-майор володіє двома земельними ділянками: в місті Мукачево (954 кв.м.) на Закарпатті та в селі Костянтинівка (2191 кв.м.). На Черкащині у нього також є житловий будинок 89,9 (кв.м.) і квартира (77,4 кв.м.) в Черкасах.

Дружині Сергія належить дві квартири у Володимирі-Волинському (69,1 кв.м.) та Лиманському Одеської області (73 кв.м.) і одну земельну ділянку (624 кв.м.) в місті Берегово на Закарпатті. Цінного рухомого майна, в тому числі автомобілів у Сергія і Оксани Шапталів немає.

У 2020 році сукупний дохід нового глави Генштабу склав 746,5 тисячі гривень. Його дружина поповнила сімейний бюджет на 520 тисяч. Банківських рахунків у подружжя немає. Готівковими коштами Сергій задекларував 200 тисяч гривень, у дружини — 370 тисяч.

Посилання

Facebook

Відео

Згадки про персону