Сергій Тарута: проти всього людського
«Не можна допустити, щоб до влади знову прийшли популісти і корупціонери з нинішньої злочинної влади», – заявив Сергій Тарута, підприємець і політик. Все сказано добре, от тільки рильце самого Тарути вже під пушком замаскувати неможливо. Очевидно, критикуючи «попередників», він забув, що й сам із їх числа. Олігарх розраховує, що виборці не знають про злочини, які він скоїв проти України і всього людського. Так у чому ж винен лідер партії «Основа»?
1. Біографія
2. Освіта
3. Бізнес
4. Політика
5. Сім'я
6. Компромат і скандали
7. Статок
Біографія
Тарута Сергій Олексійович народився у селі Виноградному Донецької області. Це трапилося 23 червня 1955 року.
Майбутній олігарх народився і ріс у простій родині радянських робітників. Правда, сам Сергій Тарута не любить називати себе олігархом, йому подобається йменуватися магнатом. Власне, чому б і ні? Хоча, з точки зору закону, називати його потрібно не інакше як злочинцем.
Освіта
Сергій Тарута після школи вступив у Жданівський металургійний інститут. Там він вивчився на механіко-металургійному факультеті, отримавши спеціальність інженера-механіка.
Пізніше Сергій Тарута здобув другу вищу освіту за профілем «менеджер зовнішньоекономічної діяльності». Цю професію він освоїв у Донецькій державній академії управління.
Бізнес
Свою кар'єру Сергій Тарута почав у 1979 році на заводі «Азовсталь». Незабаром він очолив відділ зовнішньоекономічних зв'язків.
У 1995 році Тарута став одним із засновників компанії «Азовінтекс», що спеціалізується на зовнішній торгівлі. У тому ж році він виступив як співзасновник, а також виконавчий директор корпорації «Індустріальний Союз Донбасу» ( «ІСД»). Пізніше Сергій Тарута став її головою.
Свій первинний капітал корпорація «ІСД» накопичила завдяки поставкам газу регіональним промисловим підприємствам. Пізніше в сферу її діяльності увійшло виробництво сталі, труб, коксу, а також створення обладнання для коксохімічної промисловості та чорної металургії. Корпорація включає в себе аграрні підприємства. Раніше в її склад також входили телекомунікаційні компанії.
Сергій Тарута також займає пост президента донецького футбольного клубу «Металург».
Політика
У 1998 році підприємець став депутатом Донецької обласної ради.
У 2004 році він дістався до Кабміну, на рік отримавши членство в раді підприємців, яка функціонує при Кабінеті Міністрів України. У цей же період Сергій Тарута зайняв пост співголови Індійсько-української торгово-промислової палати.
У березні 2014 року металургійний бізнесмен отримав посаду губернатора Донецької області. У світлі бойових дій на Донбасі Сергій Тарута наполягав на введенні воєнного стану і скасуванні позачергових парламентських виборів.
10 жовтня того ж року указом президента Сергій Тарута залишив губернаторське крісло. Після цього підприємець висунувся на виборах до Верховної Ради. Цього кандидата підтримало 60% виборців його округу. Так Сергій Тарута став парламентським депутатом VIII скликання.
У 2017 році бізнесмен створив партію «Основа», ставши її неформальним лідером.
Сім'я
Дружина олігарха – Ольга Тарута. У шлюбі народилося дві дочки.
Коли почався збройний конфлікт на Донбасі, сім'я переїхала до столиці. Тепер Сергій Тарута з дружиною і доньками проживають у Солом'янському районі Києва.
Компромат і скандали
Із сільського роботяги в олігархи – історія, схожа на казку. Як правило, те, що схоже на казку, казкою і є.
Сьогоднішній олігарх завжди прагнув отримати статус монополіста. Для цього він здійснює протизаконні та антиморальні вчинки.
Уже будучи співвласником компанії «Індустріальний союз Донбасу», Тарута став атакувати чужі підприємства виробничого комплексу. Присвоїти бажане йому вдалося за допомогою схеми, що полюбилася всім олігархам. Сергій Тарута поміщав своїх жертв у боргову петлю. Створюючи липові борги, він давав кредити підприємствам, а потім вони банкрутували. У кінцевому підсумку Сергій Тарута купував зубожілу компанію за копійки.
Цей самий метод він використовував проти колекціонера старовини, який допоміг йому побудувати вигідні взаємини з Віктором Ющенком, перспективним політиком і майбутнім президентом.
Доленосним виявилося знайомство Сергія Тарути з Сергієм Платоновим, золотошукачем, який у 90-х рр. почав скуповувати цінні археологічні знахідки у незабезпечених науковців. Так у Платонова з'явилася величезна колекція предметів стародавнього мистецтва. Вона зацікавила Віктора Ющенка, який має пристрасть до всього давньоукраїнського, і Сергія Таруту, який обожнює все цінне.
Як пізніше зізнався олігарх, у 2004 році він використовував Сергія Платонова як міст до майбутнього президента Віктора Ющенка.
Варто зазначити, що партнерські відносини між Тарутою і Сергієм Платоновим почалися в 90-х рр. Тоді олігарх позичив колекціонеру гроші на придбання предметів старовини. Усі артефакти, куплені за гроші Тарути позначалися буквою «Т». Таким чином Платонов поступово потрапляв під владу Сергія Тарути.
На початку 2000-х рр. бізнес Платонова пішов на спад. Щоб допомогти своєму давньому партнерові вибратися з проблем, Сергій Тарута запропонував йому зайнятися будівельним бізнесом і почати з реконструкції будинку на вулиці Лютеранській, 32. До речі, цей будинок уже неодноразово горів із невідомих причин.
Сергій Платонов узявся за нову справу і дуже скоро прогорів. Так колекціонер з тельбухами потрапив у чіпкі руки олігарха.
До того моменту Сергій Тарута мав купу компромату на свого історичного знайомого. З'ясувалося, що близько 80% предметів із колекції Сергія Платонова є підробками. Крапку в долі Платонова поставила інавгурація Віктора Ющенка.
На цю знаменну подію його дружина Катерина приколола брошку з колекції Платонова. Це помітили журналісти. Точніше сказати, таку інформацію злила їм довірена людина Сергія Тарути, яка працювала PR-ником у будівельній компанії Сергія Платонова.
Незабаром колекціонер, за порадою все того ж PR-ника, підтвердив журналістам, що брошка виготовлена 2000 років тому, і її місце в музеї. Подальший шквал журналістських повідомлень розірвав дружбу між Віктором Ющенком і Сергієм Платоновим. Це було на руку Сергію Таруті.
Дуже скоро колекціонерові довелося прийти в гості до олігарха. Через дві доби він повернувся додому і помер від інфаркту. Раніше у Платонова не виявляли серцево-судинних захворювань.
Будучи в жалобі, Сергій Тарута оголосив, що колекцію предметів старовини, яка належала йому і Сергію Платонову він передає в «Мистецький арсенал» – улюблений проект Віктора Ющенка. Крім того, олігарх виділив кошти на реконструкцію історичної частини міста Батурина. Завдяки цьому відносини Тарути і Ющенко стали теплішими та вигіднішими.
Так, у 2005 році компанія Сергія Тарути встановила телефонний зв'язок спецпризначення в усіх органах влади. Це замовлення олігарх отримав всупереч відомостями служби безпеки, наданим Віктору Ющенку.
Далі дивним чином Сергій Тарута став дізнаватися про підготовку законопроектів, які перетиналися з інтересами «ІСД». Щоб запобігти їх прийняттю, олігарх пропонував черговий культурологічний проект Віктору Ющенку, після чого фатальні законопроекти не отримували президентської резолюції.
Через деякий час було встановлено, що телефони прослуховуються прослуховується. Крім того, на столі президента і в кабінетах інших політиків були виявлені жучки. Проте Таруті все зійшло з рук.
Але на цьому афери Сергія Тарути не закінчилися. Олігарх також має свої інтереси на кіноринку. Офіційно мережа кінотеатрів «Лінія кіно», а також дистриб'ютори «Синергія» і «Кіноманія» оформлені на Катерину Сергіївну Таруту – старшу дочку олігарха. На папері дівчина стала бізнесвумен ще в студентські роки.
Як виявилося, Сергій Тарута мав намір стати монополістом у сфері кіно. Займаючись дистрибуцією, він маніпулював роботою інших кінотеатрів. Встановлюючи обмежено низьку кількість показів у неприбуткові години, Тарута виводив кінотеатри в банкрутство, а потім загарбував їх.
Примітною частиною кінобізнесу Тарути було піратство. Ще до прем'єрного показу картини, дистрибуцією яких займалися компанії Тарути, виходили на піратських DVD. Так олігархові не доводилося ділитися з правовласниками, забираючи собі весь прибуток.
У 2014 році, будучи губернатором Донецької області, Сергій Тарута підписав контракт, що загрожує екологічною катастрофою. Так, голландська компанія «Shell» розпочала видобуток сланцевого газу в області. За словами представників Сергія Тарути, небезпека такого виробництва нічим не обґрунтована. Американські вчені дотримуються іншої точки зору. Як показали дослідження, у виробничому процесі виділяються хімічні частинки, здатні вплинути на здоров'я дітей регіону. Результатом стає розвиток психічних і неврологічних хвороб хронічного характеру. Економісти відзначають: сланцевий газ не приносить державі фінансових вигод.
У 2017 році в пресі з'явилася інформація про коханку олігарха, яка народила йому дитину. Пасія мільярдера молодша за нього на 25 років. Подейкують, що вона працює в «PinchukArtCentre». Імовірно, майбутні коханці познайомилися у 2016 році.
Як стверджують журналісти, Сергій Тарута подарував новій коханій квартиру на Печерську з видом на Ботанічний сад. Вартість житла становить близько 15 млн USD. Кажуть, що так Сергій відкупився від дитини, хоча пара підтримує колишні стосунки. Коханці разом проводять час за кордоном.
Водночас Сергій Тарута зазначає, що підтримує традиційні сімейні цінності.
У тому ж році інтерв'ю з Сергієм Тарутою стало приводом для гучного скандалу. В ефірі телепрограми «Складна розмова» (канал «UA: Перший») ведуча запитала олігарха про джерела фінансування партії «Основа». Сергій Тарута пояснив, що є ідейним натхненником, а не лідером партії, тому не обізнаний щодо джерел фінансових потоків. Тут же відгукнулася прес-секретар кандидата в президенти – Олена Морозова. Вона заявила, що поставлене питання є некоректним. Вона також попередила: якщо надалі журналісти будуть ставити подібні питання, Сергію Таруті доведеться залишити студію.
Ці коментарі обурили ведучу та всю громадськість. Як відомо, справи політиків повинні бути прозорими, щоб виборці знали, кого ставлять на чолі країни. Якщо вони приховані – значить у шафі Тарути компромату набагато більше, ніж аудиторія може уявити.
Однією з передвиборчих обіцянок Сергія Тарути є визнання офіційними російської та англійської мов. Швидше за все, англійська мова слугує для відводу очей, оскільки в Україні практично немає англомовних національних меншин. Нагадаємо: ще в 2007-му році Сергій Тарута заявив, що Міністерству освіти необхідно змінити свій підхід до російської мови. За словами олігарха, у школах необхідно викладати російську мову на рівні з українською, а не з іноземними. Зараз Тарута підтримує ідею введення подвійного громадянства для українців. На його думку, це вирішить конфлікт з людьми, які окрім українського громадянства також прийняли підданство Угорщини, Румунії, Польщі та інших країн.
Статок
Згідно з даними декларації про прибутки, у 2014 році Сергій Тарута заробив 12 422 943 грн. У 2013 році журнал «Forbes» оцінив капітал підприємця в 597 мільйонів USD.