Василина Сергій Олександрович: керівник Луганської обласної прокуратури
Василина Сергій Олександрович — за інформацією ЗМІ, чинив тиск на підприємців Чернігівщини, "зливав" корупційні справи чиновників і просував бізнес дружини
Біографія
Сергій Олександрович Василина народився 24 листопада 1980 року в місті Харцизьк Донецької області, Україна.
Освіта
Сергій — випускник Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого в Харкові. У 2003 році закінчив тут Інститут підготовки кадрів органів прокуратури.
Сім’я
Дружину Василини звуть Ольга. Вона за освітою вчителька української мови, але займається бізнесом. Ольга є бенефіціаром двох компаній: ТОВ "Архітектурно-конструкторське бюро" "Півден буд" та ТОВ" Кіфа-буд". У подружжя є дві дочки: Софія і Марія.
Кар'єра
Після закінчення юридичної академії Сергій повернувся до рідного Харцизька. Протягом чотирьох років він працював у міському управлінні прокуратури на посадах слідчого та помічника прокурора.
Влітку 2007 року Василина перейшов на роботу в обласну прокуратуру. Три роки він обіймав посади прокурора, старшого прокурора, заступника начальника відділу нагляду за додержанням законів правоохоронними органами. З червня 2010 року по січень 2013 року Василина займав крісло заступника прокурора одного з районів Макіївки.
Потім майже три роки Сергій був співробітником Кіровоградської обласної прокуратури. Керував управлінням нагляду за правоохоронними органами, займав пост старшого прокурора відділу організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді.
На початку 2016 року Василина залишив службу в прокуратурі. Півтора року він працював у Запорізькій обласній державній адміністрації. Спочатку був заступником губернатора, а пізніше очолював відділ адміністрації, який здійснював взаємодію з правоохоронцями.
У березні 2017 року Сергій знову надів синій мундир прокурора. Спочатку в Запорізькій обласній прокуратурі працював у відділі процесуального керівництва у кримінальних провадженнях, а з липня 2017 по вересень 2020 року був заступником начальника управління підтримання державного обвинувачення в суді та нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень.
З Вересня 2020 по січень 2023 року Василина керував Чернігівським обласним управлінням. Потім у березні 2023 року Сергій зайняв аналогічну посаду в Луганській області.
Компромат
Під час роботи на чолі Чернігівської прокуратури Сергій потрапив у кілька скандалів.
У пресі його обвинуватили у тиску на торфозаводи за допомогою кримінальних справ. При цьому, як писали засоби масової інформації, у силовиків не було навіть нормальної доказової бази.
Також, згідно з громадською думкою, головний прокурор Чернігівської області здійснив необґрунтований запуск кримінального провадження стосовно одного з небажаних керівників районних рад, яке останній успішно оскаржив у суді.
У ЗМІ припускали, що Василина навмисно гальмував корупційні справи щодо чиновників, які були затримані при отриманні хабарів.
Журналісти звернули увагу і на підприємницьку діяльність дружини прокурора. Її задекларовані доходи обчислюються мільйонами.
З 2019 року два її підприємства перемогли в більш ніж сотні тендерів на закупівлю товарів і послуг. З бюджету Запорізької області в ці фірми перекочувала сума у двадцять п'ять мільйонів гривень. При цьому деякі підряди фірма Ольги Василини отримували й зовсім без конкурсів.
Якраз в той час Сергій трудився в обласній прокуратурі. Представники преси поставити собі риторичним питання: чи збіг те, що обидві фірми дружини Василини пачками вигравали тендери, що проводяться органами влади та комунальними закладами.
З приходом Сергія на пост чернігівського прокурора в місті почалася серйозна пісочна криза.
За словами міського голови Владислава Атрошенка, силові структури та бізнес "щось не поділили". В результаті компанії, що видобували раніше пісок для міста, через рішення силовиків позбулися необхідного пакету документів і перестали працювати. Самі підприємці скаржилися, що прокуратура їх нібито почала незаконно "кошмарити" з метою видавити з цього ринку.
У мера виникло припущення, що "пісочна криза" в підконтрольному йому місті виникла не просто так. Не виключено, що Василина в ньому був зацікавлений. Адже обидві фірми його дружини спеціалізуються на будівництві. Могли вони займатися і виробництвом бетону, який створюється з піску.
Декларація
Згідно з декларацією за 2019 рік Василина не мав ніякого майна і навіть грошових коштів. У Запоріжжі разом з дружиною він безплатно жив у квартирі (107 кв.м), яка належала третім особам. Ольга володіла двома автомобілями Kia Sportage вартістю в 600 тисяч і Mini Cooper за 369 тисяч.
У 2019 році підприємницька діяльність принесла дружині прокурора 1,4 мільйона гривень. Дохід самого Сергія Василини був набагато скромніше — 562 тисячі. Готівкою у його дружини було 15 тисяч доларів і 10 тисяч євро.
Про поточні декларації прокурора даних немає. З метою захисту даних і протистояння кібератакам з боку Російської Федерації доступ до електронних декларацій з 2022 року тимчасово закритий.