Жирнов Сергій Олегович: колишній співробітник КДБ і політичний біженець
Жирнов Сергій Олегович — ексрадянський розвідник, який з 2001 року живе у Франції
Біографія
Сергій Олегович Жирнов народився 17 квітня 1961 року в місті Москва, нині Російська Федерація. Дитинство Жирнова пройшло в 40 км від радянської столиці в закритому місті Зеленоград.
Освіта
Жирнов отримав хорошу, як радянського часу, вищу освіту. У 1980-х роках він закінчив МДІМВ і нинішню Академію зовнішньої розвідки, куди потрапив завдяки рекомендації столичного комсомолу.
На початку 1990-х років Сергій навчався в École nationale d'administration — французькій держустанові у сфері вищої післявишівської освіти та підвищення кваліфікації.
Володіє крім російської, англійською, французькою та іспанською мовами.
Кар'єра
Під час московської Олімпіади 1980 року Сергій працював перекладачем на телефонній довідковій службі. Одного разу він розговорився з франкомовним туристом і не помітив як пройшло цілих дві години. Після цього його викликали на допит, який проводив капітан Путін. Так Жирнов познайомився з майбутнім російським диктатором.
Також у студентстві Сергій працював на Центральному телебаченні в передачі "Французький для вас". Був ведучим і позаштатним автором сценарію. Сергій входив до складу редакційної колегії журналу "Крестьянка".
В цілому Жирнов пропрацював на телебаченні 14 років (1982-1996 з перервами). Для своєї передачі він взяв інтерв'ю майже у всіх французьких міністрів, які відвідали Союз.
Ще на третьому курсі МДІМВ Жирнов був завербований радянською спецслужбою. У 1983 році Сергій працював у технічному управлінні радянського Міністерства зовнішньої торгівлі. Через рік він став військовим перекладачем і був відправлений до Алжиру.
Після того як в 1987 році в СРСР дозволено було займатися підприємницькою діяльністю, з дозволу КДБ Жирнов разом з однокурсниками по МДІМВ заснував кооператив.
Паралельно з цим Сергій був співробітником Управління "С" (служба нелегальних агентів) Першого головного управління КДБ. Мав звання старшого лейтенанта та обіймав посаду "допоміжного оперативного елемента"
У серпні 1991 року Сергій повинен був відправитися до Франції в якості шпигуна-нелегала. Але спроба путчу ДКНС і фактичний розвал Союзу завадив реалізації цієї операції. Але до Франції він все-таки поїхав як слухач Національної школи управління.
Через рік після розвалу СРСР Жирнов пішов із зовнішньої розвідки. Отримавши звання полковника, Сергій був занесений в резерв СЗР. У 1990-х роках він працював на телебаченні та в консалтинговій фірмі. У Швейцарії був перекладачем для олігархів, які приїхали лікуватися і вкладати в банки гроші.
З 1991 по 2001 рік Сергій був президентом Товариства франко-російської дружби Зеленоградського району міста Москви. Організовував численні культурні, туристичні, економічні та освітні обміни.
У 1999 році Жирнов подав до суду на Службу зовнішньої розвідки за те, що відомство не видало йому диплом шпигуна після закінчення Академії. У 2001 році Сергій вирішив покинути Росію і влаштуватися в Західній Європі. Тоді ж на батьківщині його запідозрили в розголошенні державної таємниці.
У Франції Сергій отримав статус політичного біженця. Живе в альпійському селі та заробляє на життя тим, що дає як приватні консультації, так і державним органам.
Ексспівробітник КДБ викладав міжнародну торгівлю у вищій школі торгівлі Шамбері та виступає на телебаченні й радіо. У 2009 році він був позаштатним співробітником телеканалу Euronews.
Сергій активно почав з'являтися в медійному просторі після того, як у 2018 році у Великобританії російські спецслужби спробували отруїти ексрозвідника Сергія Скрипаля і його дочку.
Ще на початку 2014 року завів власний канал в ютуб, де публікує інтерв'ю для різних телеканалів або блогерів. На канал підписано 120 тисяч підписників та опубліковано майже тисяча роликів. Сергій має і телеграм-канал з 17 тисячами фоловерів. Жирнов на цих майданчиках обговорює поточні політичні події, зокрема україно-російську війну, активно критикує Путіна.
У березні 2019 року Жирнов опублікував роман "Як на мене полював КДБ". Через рік спільно з ексспівробітником французької розвідки Франсуа Вару написав книгу-порівняння роботи двох спецслужб. Навесні 2022 року вийшла ще одна книга Жирнова "Розвідник", а через кілька місяців — "Механізм", де він аналізує російське повномасштабне вторгнення в Україну.