Сігеру Ісіба
Сігеру Ісіба
1037

Сігеру Ісіба

Ісіба Cигеру: лідер Ліберально-демократичної партії Японії та прем'єр-міністр з жовтня 2024 року

Сігеру Ісіба - Фото 1

Ісіба Сігеру — виступив з ініціативою створення азійського аналога НАТО у відповідь на зростаючу загрозу регіону з боку Китаю

Біографія

Cигеру Ісіба народився 4 лютого 1957 року в токійському районі Тіда, але його зареєстрованим місцем проживання було рідне місто батька в районі Ядзу префектури Тотторі, Японія.

Освіта

Після закінчення середньої школи при університеті Тотторі він переїхав до середньої школи Кейо, а потім вивчав право в університеті Кейо в Токіо.

Сім'я

Сігеру з'явився на світ в родині чиновника і вчительки. Його батько Дзіро Ісіба з 1958 по 1974 рік був губернатором префектури Тотторі. Пізніше він був обраний до Палати радників і обіймав посаду міністра внутрішніх справ з 1980 по 1981 рік.

Ісіба познайомився зі своєю дружиною Йосіко Накамурою, коли вони були студентами університету Кейо. Пара одружилася в 1983 році. У них дві дочки. Йосіко раніше працювала в корпорації Marubeni.

Сігеру Ісіба - Фото 2

Кар'єра

Після закінчення університету в 1979 році Сигеру влаштувався в банк Mitsui. Через два роки помер його батько. Друг батька і колишній прем'єр Японії Какуей Танака запропонував юному Сігеру продовжити справу батька в політиці.

У банку Ісіба пропрацював до 1983 року. Потім він почав працювати в секретаріаті Thursday Club, фракції Какуея Танаки в Ліберально-демократичній партії. На виборах у липні 1986 року Ісіба балотувався як кандидат від ЛДП в окрузі Тотторі та був обраний до Палати представників. У віці 29 років він був наймолодшим членом Палати на той час.

Спочатку в парламенті Сигеру спеціалізувався на сільськогосподарській політиці, але війна в Перській затоці в 1990 році та візит до Північної Кореї в 1992 році підштовхнули його інтерес до оборонної політики. 

Він обіймав посаду парламентського віцеміністра сільського господарства. У 1993 році він вирішив перейти з ЛДП до Партії оновлення Японії. Коли остання об'єдналася з кількома іншими партіями, Ісіба став членом Партії нових кордонів. Але через приватні внутрішньопартійні конфлікти він покинув партію в 1996 році й наступного року повернувся до ЛДП.

Сігеру Ісіба - Фото 3

Влітку 2000 року Сигеру знову зайняв крісло парламентського віцеміністра сільського господарства, а через пів року він став заступником генерального директора Агентства оборони. У вересні 2012 року Ісіба очолив це Агентство і займав цей пост рівно два роки. З вересня 2007 по серпень 2008 року він був міністром оборони.

У вересні 2008 року Сігеру взяв участь у виборах голови Ліберально-демократичної партії, але посів останнє, п'яте місце. Натомість новий керівник партії та прем'єр Японії Таро Асо призначив його міністром сільського господарства, лісового господарства та рибальства.

Хоча ЛДП зазнала поразки на виборах у 2009 році, Ісіба зберіг місце на виборах до Палати представників. Після зміни лідера партії Сигеру обійняв посаду голови ради з політичних досліджень. 

У вересні 2012 року Ісіба знову балотувався в президенти ЛДП і був переможений колишнім прем'єр-міністром Сіндзо Абе. Сігеру дістався пост генерального секретаря партії.

Сігеру Ісіба - Фото 4

У 2018 і 2020 роки він ще два рази боровся на партійних виборах за лідерство в ЛДП, але обидва рази програв. Лише у вересні 2024 року Ісіба нарешті був обраний головою японських ліберальних демократів. Через кілька днів, 1 жовтня, Сігеру зайняв крісло прем'єр-міністра Японії. Він став 102-м прем'єр-міністром в історії Японії. 

Ісіба оголосив про плани розпустити Палату представників 9 жовтня і закликав провести позачергові загальні вибори 27 жовтня. Це рішення викликало критику з боку опозиційних партій, оскільки не давало часу для дебатів на засіданні бюджетного комітету до розпуску палати. Попри цей опір, нижня палата проголосувала за закриття позачергової сесії парламенту 9 жовтня.

На виборах ЛДП хоч і перемогла, але втратила 67 місць у парламенті. Через це 11 листопада знадобилося цілих два тури, щоб Сігеру був переобраний на пост прем'єр-міністра. 

Сігеру Ісіба - Фото 5

За нього проголосувало 221 депутат як у першому, так і в другому турі. Його опонент Йосіхіко Ноду з конституційно-демократичної партії у другому турі набрав лише 160 голосів.

Переобрання Ісіби стало першим випадком за 30 років, коли японському прем'єр-міністру знадобився другий тур голосування. Цікаво, що під час процедури голосування в парламенті Сігеру заснув.

Сігеру Ісіба - Фото 6

Політик зазначав, що причина, по якій США не захистили Україну належним чином, полягає в тому, що Київ не є частиною колективної системи самооборони, такої як НАТО. 

Ісіба зазначив, що війна в Україні змінила глобальне середовище безпеки. За відсутності такої колективної системи самооборони в Азії, як НАТО війни можуть спалахувати й в цьому регіоні, оскільки немає жодних зобов'язань щодо взаємної оборони. Тому він заявив, що азійський альянс колективної безпеки необхідний для стримування, в першу чергу, Китаю.

Сігеру — прихильник зміцнення зв'язків з США і запропонував створити аналог НАТО в Азії. У контексті відносин з Китаєм і Росією він акцентував на необхідності дипломатичного підходу замість військового тиску, при цьому підкреслюючи важливість посилення військового потенціалу Японії як відповідь на зростаючі загрози з боку Китаю і Північної Кореї.

Згадки про персону