Федина Софія Романівна: нардеп IX скликання ВР від «Євросолідарності», співачка та волонтер АТО/ОСС
Федина Софія Романівна — «прославилася» завдяки відео, на якому, як вважали правоохоронці, загрожувала вбивством президенту та закликала до повалення державної влади.
Біографія
Софія Романівна Федина народилася 18 лютого 1984 року у місті Львів. Нардеп належить до етнографічної української народності лемків.
З юних років Федина почала відвідувати гуртки зі співу, танців, естетичного виховання та малювання. У 3 роки відбувся її дебют на сцені Львівської опери.
Майбутня політик зі шкільної лави вивчала англійську, французьку, німецьку та японські мови. Вже будучи дорослою, вона також освоїла польський.
Освіта
Крім звичайної школи, Федина навчалася також у музичній по класу фортепіано.
У 2000 році Софія закінчила 53-у середню школу та вступила до Львівського національному університеті імені Івана Франка. Через п'ять років вона отримала диплом політолога-міжнародника, перекладача. На останніх курсах львівського вишу Федина навчалася також у Міжнародній літній школі при університеті Відня.
З 2005 по 2008 роки була аспіранткою Львівського національного університету імені Івана Франка. Протягом 2008 року вона навчалася у Центрі східноєвропейських досліджень при Варшавському університеті.
У 2010 році захистила тут дисертацію на тему: «Концепції світу в міжнародних відносинах і їх реалізація». Федина — кандидат політичних наук.
Сім'я
Батьки Софії — історики-мистецтвознавці. За словами народної обраниці, її мама брала участь в археологічних розкопках трипільської культури, давньогрецького міста Ольвія (село Парутине, Миколаївської області). Мати і батько Федини були співробітниками львівського етнографічного музею.
Софія незаміжня. Дітей немає.
Кар'єра
«Політика — органічна частина мене», — заявила Федина в інтерв'ю «Голосу України» у жовтні 2000 року. Вона зазначає, що батьки завжди брали її на мітинги, акції та віча.
Ставши студенткою Львівського університету, Софія активно почала займатися громадською діяльністю. Була членом громадської організації «Молода дипломатія», була заступником голови львівського осередку Європейського молодіжного парламенту. У 2004 році вона підтримувала Помаранчеву революцію. Уже в аспірантурі Софія приєдналася до Міжнародної асоціації молодих вчених політологів.
У 2010 році Федина прийшла на роботу на Львівське телебачення. Тут вона вела політико-аналітичну передачу «Погляд з Високого замку». У 2013 році Софія стала ведучою львівського Євромайдану. У березні наступного року стала волонтером АТО.
На громадських засадах вона була радницею голови Львівської області Олега Синютки та помічницею народного депутата VIII скликання, члена фракції «Народний фронт» Ігоря Васюника. Софія викладає на кафедрі міжнародних зв'язків та дипломатичної служби Львівського національного університету імені Івана Франка.
У 2019 році Федина вже сама стала парламентарем. На позачергових парламентських виборах Софія балотувалася під 5-м номером у списку «Європейської солідарності». У IX скликанні Верховної Ради вона входить в однойменну фракцію та комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики. Також нардеп — член міжфракційних об'єднань «КУБАНЬ», «Львівщина», «Українці в світі».
Софія входить до складу політради «Європейської солідарності» та до президії громадської організації «Всесвітня федерація українських лемківських об'єднань». Крім політики Федина займається творчістю. Вона випустила кілька музичних альбомів, один з яких присвячений українським захисникам. Бере участь в пісенних концертах і фестивалях.
Інцидент з ДТП
У березні 2016 року у Львові Софію збив автомобіль, коли вона з мамою і собакою поверталися зі спортивного майданчика. За словами Федини, все обійшлося тільки забоями, розтягненнями та гематомами.
Компромат
Громадськість засумнівалася в компетенції Федини, як політолога після її виступу на передачі «Право на владу». В ефірі політичного ток-шоу обговорювалося питання про можливість очільника МЗС Павла Клімкіна відповідати на російську ноту щодо полонених українських моряків в обхід президента Зеленського.
За словами Софії, керівник зовнішньополітичного відомства — самостійний представник української влади і може за особистим вибором формувати зовнішню політику держави. Ці слова обурили і навіть шокували Дмитра Разумкова та Володимира Гройсмана, які також були присутні на програмі.
Під час передвиборної кампанії 2019 року представниця ЄС відзначилася різкою, аж до особистих образ, критикою політичних опонентів. Так, Євгенія Мураєва вона назвала «нечистю».
Однак найбільше Софія «прославилася» наприкінці жовтня 2019 року. Разом з волонтером Марусею Звіробій Федина записала відео, в якому вони у вкрай різкій формі з використанням ненормативної лексики, обговорювали візит Володимира Зеленського у місто Золоте на Луганщині.
«Там випадково може вибухнути граната, там бувають обстріли, наприклад», «президент думає, що він безсмертний», — звернулася нардеп до президента.
У правоохоронних органах ці слова сприйняли як погрозу вбивством президентові та заклики до повалення державної влади. Держбюро розслідувань викликало на допит та вручило народній обраниці підозру.
У «Європейської Солідарності» заявили про політичні репресії, а сама Федина назвала свої слова не погрозами, а правдою. «Ви знаєте, що мої слова — це правда. Це навіть не погрози, не попередження і не застереження — це реальність ... За реальність не карають».
Громадський рух «Чесно» зафіксував кілька випадків гречкосійства з боку нардепа від ЄС.
Влітку 2019 року вона вручала медалі та грошові подарунки кращим учням трьох шкіл Яворівського району Львівської області. У травні наступного року Софія Федина та Ірина Фриз розносили продуктові набори жителям і засоби захисту медичним установам Харківської області під час пандемії коронавірусу.
Декларація
У березні 2021 року Софія Федина опублікувала електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Народний депутат володіє квартирою (35,7 кв.м.) у Львові та ділянкою землі (574 кв.м.) в селі Відники Львівської області. У Києві Софія орендує дві квартири (55 та 76,1 кв.м.). Цінного рухомого майна, в тому числі автомобілів, у неї немає.
За 2020 рік сукупний дохід народної обраниці склав 1,3 мільйона гривень. На банківських рахунках у Софії зберігається 742 євро та 170,8 тисячі гривень. Готівковими коштами вона задекларувала 21 тисячу доларів та 75 тисяч доларів.