Стів Возняк
  • Дата народження
    11 серпня 1950
  • Країна
    Віргінські острови (США)
  • Соцмережі
Стів Возняк
1928

Стів Возняк

Стів Возняк: співзасновник компанії Apple

Стів Возняк - Фото 1

Стів Возняк – комп’ютерний геній, винахідних та один із засновників компанії Apple (разом зі Стівом Джобсом), благодійник етнічного українського походження. 

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки
  7. Посилання
  8. Відео

Біорафія

Стів Возняк (повне ім’я Стівен Гері Возняк) народився 11 серпня 1950 року в місті Сан-Хосе, штат Каліфорнія, США. Стіва Возняка також називають Воз, Великий Воз, «Wizard of Woz» і «iWoz» (каламбури, пов’язані з його роботою в Apple). 

Сім’я

Батько Стіва – Френсіс Якоб – навчався в Калтеху і був інженером ракетної програми Lockheed Martin Corporation. Саме батько почав знайомити Стіва з електронікою, коли тому було близько чотирьох років. Матір Стіва – Маргарет Луїза. Сім’я переїхала у місто Саннівейл в долині Санта-Клара, яка нині більш відома як Кремнієва долина.

Особисте життя

Стів Возняк одружений із бізнес-леді Дженет Гіл. Разом вони живуть в особняку, який знаходиться в місті Лос-Гатос. Однак це далеко не перші стосунки відомого винахідника.

Уперше Стів Возняк одружився в середині 1970-х років. Його дружину звали Еліс Робертсон. Вона була членкинею ордену, пов’язаного з масонами (Орден східної зірки). Хоч Стів Возняк і не розділяв переконань братства, однак вступив у нього, щоб більше часу проводити з Еліс. Їхній шлюб закінчився після чотирьох років спільного життя. Вони розлучилися в 1980 році.

Стів Возняк - Фото 2

Наступною обраницею Стіва Возняка стала його колега Кендіс Кларк із Apple.  Вже в 1981 році вони були заручені. Коли Стів летів за весільними обручками, літак потрапив в аварію. Винахідник отримав серйозну травму голови, яка призвела до часткової амнезії. Стів не пам’ятав кількох останніх днів життя, як, власне, і самої аварії. 

Це не завадило винахідникові й одному з засновників Apple одружитися з Кендіс. Однак і цей шлюб був не довговічний. У 1987 році подружжя розлучилося. Кендіс народила трьох дітей у шлюбі з Возняком: двох синів і доньку.

Стів Возняк - Фото 3

Згодом Стів Возняк одружився з колишньою однокласницей С’юзан Мулкерн. Пара прожила разом 14 років. Потім вони розлучилися.

Деякий час Возняк зустрічався з комедійною актрисою Кеті Гріффін, але до весілля не дійшло. Нині він разом із Дженет Гіл.

Стів Возняк - Фото 4

Освіта

Закінчивши школу, Стів вступив до Колорадського університету, але вчитися там не зміг, бо родина не мала на це коштів. Згодом Возняк перевівся в коледж De Anza, але і його покинув. 

У 1971 році Стів Возняк став студентом Каліфорнійського університету (Берклі). Довчився Стів не відразу – брав академічну відпустку після другого курсу. Диплом бакалавра отримав у 1986 році. Стів Возняк – спеціаліст із комп’ютерних технологій та електротехніки. 

Отримав вчене звання під псевдонімом Рокі Кларк.

Стів Возняк - Фото 5

Кар’єра

Стів Возняк до Apple

Займатися електротехнікою Стів Возняк почав ще в зовсім юному віці. У четвертому класі він вивчив азбуку Морзе, створив приймач і передавач. Після цього отримав ліцензію радіолюбителя (у цьому йому допоміг батько). 

Через два роки він створив електронний калькулятор. Після школи юнак разом зі своїм другом Білом Фернандесом створив комп’ютер Cream Soda.

Зголом Стів Возняк влаштувався на роботу в компанію Hewlett-Packard. Там він проєктував калькулятори. Саме там Стів Возняк вперше зустрівся зі Стівом Джобсом, що вилилося згодом у тісну співпрацю. Двох Стівів познайомив друг Возняка Фернандес.

Стів Возняк - Фото 6

Возняк і Джобс разом працювали в компанії Hewlett-Packard, а також в Atari – розробника комп’ютерних ігор. Тоді ж разом з друзями два Стіви конструювали різноманітні пристрої для фрікінгу – злому телефонних автоматів. За допомогою розробленого ними пристрою Blue box хлопці могли телефонувати в різні куточки світу безкоштовно.

Стів Возняк - Фото 7

Пристрій зібрав саме Стів Возняк, а Стів Джобс його продав. відтоді в дуеті розділилися обов’язки: Возняк конструював, а підприємливий Джобс – продавав. Оскільки юнаки мали імена, які звучали однаково в англійській мові (хоч написання було різне), то їх почали називати перший Стів (Джобс) та другий Стів (Возняк). 

Стів Возняк створив власний персональний комп’ютер. У 1975 році він покинув університет і почав складати ПК. Йому вдалося розробити так званий “комп’ютер у портфелі” – пристрій невеликих розмірів. Тоді Стів Джобс запропонував йому партнерство, оскільки побачив у розробці перспективу великих грошей. Сам же Возняк на гроші не орієнтувався і хотів взагалі віддати комп'ютер безкоштовно.

Стів Возняк - Фото 8

Компанія Apple

Компанію зі світовим іменем заснували в 1976 році. Тоді вона називалася Apple Computer, Inc., нині – Apple Inc. Джобс і Возняк офіційно зареєстрували Apple в 1977 році. 

Щоб розвиватися, юнакам знадобився стартовий капітал. Для цього Возняк продав калькулятор HP, а Джобс – свій фургон. Виручені кошти хлопці пустили на покупку деталей. 

Першим продуктом компанії став комп’ютер Apple I, який на той час вони продавали за 666, 66 долара. Пристрій був компактний і відповідав запитам любителів комп’ютерної справи. Згодом Возняк створив Apple II та Disk II, який міг відтворювати п’ятидюймові дискети. Після створення Apple II Возняк і Джобс стали мільйонерами. 

Стів Возняк створив власну мову програмування Calvin. Комп’ютери Apple стали серйозними конкурентами для Altair.

Стів Возняк - Фото 9

Компанія Возняка та Джобса стала успішною дуже швидко. У 1980 році вона перетворилася вже на акціонерне товариство. 

Протягом 1979-1981 років Стів Возняк зробив великий внесок у розвиток Apple Macintosh. Однак після авіатрощі, в яку потрапив Стів Возняк у 1981 році, йому довелося відійти від справ. працювати завадила серйозна травма Возняка. Він страждав на антероградну амнезію. На загальне відновлення у Стіва Возняка пішло майже два роки. 

У 1983 році Возняк повернувся до роботи в Apple. Пропрацювавши там ще два роки, він покинув посаду віцепрезидента. І відійшов від справ Apple, хоча пакет акцій у нього залишився, а також посада консультанта із символічною заробітною платою. Загалом у компанії Apple Великий Воз пропрацював 12 років.

Стів Возняк - Фото 10

Кар’єра поза компанією Apple

Покинувши Apple, Стів Возняк заснував кілька власних високотехнологічних компаній. Спершу він зайнявся розробкою пультів дистанційного управління. CL9  – так називалася компанія Стіва Возняка з розробки пультів. Саме Возу належить ідея розробки універсального пульта, який може перемикати кілька пристроїв.

У 2001 році Стів Возняк заснував компанію Wheels Of Zeus, яка займалася створенням бездротової технології GPS.

Стів Возняк - Фото 11

Тоді ж Возняк зайнявся ще й викладацькою діяльністю.

Благодійність

Після відходу від справ у компанії Apple Стів Возняк зайнявся також благодійними проєктами, зокрема благодійним фондом Unuson – Unite Us in Song.

У Сан Хосе Стів Возняк став меценатом двох музеїв: Дитячого музею відкриттів та Музею комп’ютерної історії. В честь Возняка навіть назвали вулицю поблизу одного з музеїв – Woz Way.

У 2014 році Стів почав працювати в Primary Data – відомій ІТ-компанії. Зайняв там пост головного наукового консультанта.

Нині Стів Возняк займається освітніми проєктами для програмістів. У 2017 році він створив онлайн-платформу Woz U. Це були навчальні курси для спеціалістів з комп’ютерної підтримки. Згодом Возняк також створив курси для тих, хто працює над розробкою мобільних пристроїв.Філіали навчальної платформи відкривалися в багатьох країнах світу.

Стів Возняк - Фото 12

Письменницька діяльність

Стів Возняк у 2006 році спробував себе в амплуа письменника. він написав автобіографію  “iWoz”. Вона мала підзаголовок “Від комп'ютерного гіка до культурної ікони: як я винайшов персональний комп'ютер, співзаснував Apple і розважався, роблячи це”. 

“Танці з зірками”

У 2009 році Стів Возняк взяв участь у танцювальному шоу “Танці з зірками”. Його партнеркою стала харків’янка Карина Смірнова – п’ятиразова чемпіонка США. 

Стів Возняк у кіно

Великий Воз знявся в одному з епізодів популярного комедійного серіалу “теорія великого вибуху”. Там Стів зіграв самого себе.

Компромат

Стів Возняк має українські корені

Інформація про те, що Стів Возняк – етнічний українець, з’явилася в 2007 році. Тоді вийшов довідник «Галактика Україна. Українська діаспора: видатні постаті». Та було вказано, що Стів Возняк має українські корені. Крім цього, американський проєкт “Родовід” стверджував, що перший предок Стіва по батьківській лінії, який іммігрував до США, це його прадід Юрій (Джордж) Возняк. Він, за даними “Родоводу”, народився в Польщі, однак на той час її не існувало. То були етнічні землі Буковини.

Сам Стів Возняк у 2017 році заявив, що він українець. Стів написав: “Я відчуваю спорідненість з Україною через своє ім'я”. Під час виступу на Olerom Forum 1 в Києві, Стів Возняк заявив прямо: «Багато хто в мене запитує: Стів, ти поляк? Бо моє прізвище Возняк. Я відповідаю: Ні, я українець».

Сварка зі Стівом Джобсом

Коли Стів Возняк покинув компанію Apple  та зайнявся власними проєктами, а зокрема розробкою дистанційних пультів, Стів Джобс всіляко намагався йому завадити розвивати цю справу. 

Стів Джобс ревно поставився до нового дітища Возняка і навіть заборонив постачальникам радіодеталей продавати тому необхідні товари під загрозою розриву контракту з Apple. Стів Возняк був розчарований в колишньому товариші, але знайшов нових постачальників.

Стів Возняк - Фото 13

Експерименти з біткоїном

Як говорить сам Стів Возняк, він купував біткоїни заради інтересу. У 2017 році він припинив всі експерименти з ними і позбавився всіх криптовалютних заощаджень. 

Купивши біткоіни за ціною $ 700, програміст продав їх за курсом $ 20 тис. за одиницю. Багато спостерігачів запідозрили Возняка в нещирості щодо слів про втому від постійного контролю за курсом криптовалюти.

Стів Возняк - Фото 14

Статки

У рейтингу найбагатших людей світу Стів Возняк не перебуває. сам він підкреслював, що в компанії Apple працював не заради грошей. 

Статки Стіва Возняка не перевищують 100 мільйонів доларів. 

Посилання

Твіттер Стіва Возняка

Відео

Згадки про персону