Валерій Запорожан
  • Дата народження
    2 березня 1947
  • Країна
    Україна
Валерій Запорожан
2841

Валерій Запорожан

Валерій Миколайович Запорожан: біографія, наукова діяльність, досягнення, нагороди

Валерій Запорожан - Фото 1

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Досягнення
6. Наукова діяльність
7. Нагороди
8. Цитати
9. Фотографії

Біографія

Валерій Миколайович Запорожан народився 2 березня 1947 року

Сім'я

Запорожан одружений, є син

Освіта

Закінчила Одеський медичний інститут ім. Н.І.Пирогова (нині – Одеський національний медичний університет).

Захистив кандидатську і докторську дисертації.

Почесний громадянин Одеси.

Кар'єра

Після закінчення інституту працював асистентом, доцентом, професором, завідувачем кафедри акушерства і гінекології. Обирався членом-кореспондентом, академіком, членом Президії і віце-президентом (2011–2015 роки) Національної академії медичних наук України. Президент Асоціації акушерів-гінекологів України.

У 1978 році очолив перший в Україні центр з лікування передпухлинних станів у гінекології. Заснував перші в країні центри сімейного здоров'я лазерної та ендоскопічної хірургії. Валерій Миколайович — засновник і президент Української асоціації малоінвазивної ендоскопічної та лазерної хірургії, віце-президент Всесвітньої асоціації лікарів-ендоскопістів.

З 1994-го по 2018-й був ректором Одеського національного медичного університету. Під його керівництвом Одму став провідним вищим медичним навчальним закладом України і майданчиком для впровадження новітніх навчальних, наукових і лікувальних технологій. Одним з перших в країні вуз став членом Міжнародної та Європейської асоціацій університетів. Матеріально-технічна база, створювалася протягом останніх 20 років, зробила можливою підготовку фахівців міжнародного рівня.

Персональний сайт Валерія Запорожана

Досягнення

За ініціативи ректора Одму Валерія Запорожана вперше в Україні створено три університетські клініки, Науковий парк, 27 регіональних лікувально-діагностичних центрів, Інноваційний центр практичної підготовки лікаря, електронна бібліотека, видавничо-поліграфічний комплекс. Одеський медичний університет встановив тісні зв'язки з провідними науковими та лікувальними центрами. Тільки за останні роки укладено 46 угод про співробітництво.

Авторитет Запорожана Валерія Миколайовича зробив Одму невід'ємною частиною міжнародної екосистеми медичної освіти. Науковці та викладачі університету беруть участь у програмах і проектах разом з колегами з Бельгії, Нідерландів, США, Німеччини, Польщі, Австрії, Великобританії. Вони вивчають нові освітні і медичні технології, отримують гранти, щорічно проходять стажування в кращих наукових центрах світу. Налагоджені прямі поставки в університет високотехнологічного медичного обладнання. Одеський медуніверситет першим в Україні почав підготовку фахівців для іноземних держав англійською мовою. Сьогодні в Одму навчаються студенти з 53 країн. Цикли лекцій для них читають всесвітньо відомі вчені — Почесні доктори університету.

Академік Валерій Миколайович Запорожан вніс неоціненний внесок у вирішення актуальних проблем гінекології, генетики, імунології, онкології. У 2001 році за цикл робіт «Нові підходи і технології в діагностиці та лікуванні онкологічних захворювань» йому присудили премію ім. Р. Е. Кавецького НАН України.

В числі перших вчений створив генетичну лабораторію і НДІ молекулярно-генетичної та клітинної медицини. Впроваджуючи нові технології в клінічну практику, Валерій Миколайович розробляє методи тривалого культивування аутологічних стовбурових клітин та протоколи їх клінічного застосування.

Будучи вченим-універсалом, Запорожан розробив новий науковий напрям — генетичну медицину. Це істотно розширило можливості наукового пошуку і розробки інноваційних молекулярно-генетичних методів діагностики і лікування захворювань. Академік першим в країні розробив і впровадив у клінічну практику технології лікування за допомогою ендоскопічних, кріохірургічних та лазерних методів. Є ініціатором нового наукового напряму — нооэтики.

Наукова діяльність

Академік Валерій Запорожан — основоположник і лідер відомої в країні і за кордоном наукової школи. Під його керівництвом захищено докторських і 33 74 кандидатських дисертацій.

Йому належать понад 720 наукових праць, у тому числі 50 монографій, підручників і навчальних посібників, 100 патентів і авторських свідоцтв.

Валерій Запорожан – головний редактор чотирьох наукових журналів: «Одеський медичний журнал», «Інтегративна антропологія. Міжнародний медико-філософський журнал», «Досягнення біології та медицини», «Клінічна анестезіологія та інтенсивна терапія». Співредакторка міжнародного журналу «China, Journal of Modern Medicine», Президент редакційної колегії журналу «Репродуктивне здоров'я. Східна Європа», член редакційної ради журналу «Сапсег Cell International».

Валерій Миколайович є членом Української асоціації клітинної біології, Міжнародної асоціації тканинної інженерії та регенеративної медицини, Європейської асоціації штучних органів, Європейської ради гінекологів-онкологів, Американської асоціації гінекологів-лапароскопістів, Європейського парламенту з питань біоетики. Член президії Асоціації акушерів-гінекологів Європи.

Нагороди

Обраний почесним доктором 19 зарубіжних університетів, академій, асоціацій, отримав безліч міжнародних нагород, серед них: Президентська медаль університету ім. Джорджа Вашингтона (1998 рік, США), Велика золота медаль Альберта Швейцера (1999 рік, Польща), Міжнародна медаль Гіппократа (2000 рік, Греція), Почесний знак «Socrataward» (2006 рік, Великобританія).

За особливі заслуги у розвитку медичної науки та освіти в Україні Валерій Запорожан нагороджений урядовими нагородами. Він повний кавалер ордена «За заслуги» трьох ступенів, відзначений Почесними грамотами Верховної Ради і Кабінету Міністрів України.

Цитати

Про електронний університет

«Мені подобається концепція держави в смартфоні. Технології — це завжди ефективності та прозорості. Ми хочемо провести аудит і реалізувати великий проект "електронний університет": оцифрувати робочі місця, ввести зрозумілий і вимірюваний KPI для кожного викладача, проректора і ректора, звести навчальні матеріали в єдину базу даних», gazeta.ua

Про інновації в Одеському медуніверситеті

«Ми першими в країні повернули університетські клініки, перейшли на англійську мову викладання, і до нас поїхали студенти зі всього світу, ми почали заробляти. Тільки гроші йшли не на автопарк і ремонт в кабінеті ректора, а на реконструкцію аудиторій, технічне переоснащення, закупівлю обладнання. Сьогодні Одеський медуніверситет – один з кращих в країні. Ми піонери в компетентнісної підготовки, коли студенти не за підручником навчаються лікувати, а на роботизованих симуляторах, які повністю імітують пацієнта», РБК Україна

Про фінансування університетів

«Державні установи не можуть і не повинні сидіти на шиї у держави. Воно, безумовно, має допомагати, фінансувати, в першу чергу, наукові розробки, але не містити. Кореляція фінансування та якості освітніх послуг буде стимулювати університети ставати краще, розширювати міжнародне партнерство, боротися за гранти і вкладатися в професійну підготовку. Вузів у нас багато, конкурентна боротьба між ними повинна заохочуватися», gazeta.ua

Фотографії

Згадки про персону