Юзьвяк Валерія Вадимівна: українська гімнастка і дворазова чемпіонка Європи
Юзьвяк Валерія Вадимівна — напередодні Олімпіади-2020 була претенденткою на медалі, але через рак їй довелося закінчити кар'єру гімнастки. У липні 2021 року Валерія повідомила, що перемогла онкологію.
Біографія
Валерія Вадимівна Юзьвяк народилася 20 серпня 1999 року в місті Ужгород.
Кар'єра
За словами самої Юзьвяк, у 2004 році вона побачила по телевізору виступ Ганни Безсонової на Олімпійських іграх. Після цього п'ятирічна Лера почала ставати в місток і говорити батькам, що теж мріє про кар'єру гімнастки.
Так вона почала займатися художньою гімнастикою в ужгородській спортивній школі «Юність», де її першим тренером стала Катерина Мовчан. Пізніше вона перейшла в київську Школу Ірини Дерюгіної.
У віці 15 років Юзьвяк стала членом української збірної з художньої гімнастики. У 2016 році Валерія потрапила на Олімпійські ігри в Ріо-де-Жанейро. Однак виступити юній спортсменці не вдалося. У збірній України вона була резервісткою.
У тому ж 2016 році Юзьвяк взяла участь в чемпіонаті Європи. В ізраїльському місті Холон Валерія зайняла тринадцяте місце в багатоборстві і сьоме місце в фіналі в змаганнях з п'ятьма стрічками. Через рік вона брала участь в своєму першому чемпіонаті світу, що проходив в італійському місті Пезаро.
У 2018 році українська гімнастка завоювала свої перші медалі. У червні на чемпіонаті Європи в іспанському місті Гвадалахара з разом з іншими українськими гімнастками (Анастасією Возняк, Валерією Ханіною, Дариною Кобець, Аліною Біхно і Діаною Міжерецькою) завоювала срібло у вправах з п'ятьма обручами і командному заліку.
На світовій першості в Софії у вересні, Юзьвяк та інші українські гімнастки були третіми у вправі з трьома м'ячами і двома скакалками.
У 2019 році Валерія знову була на п'єдесталі пошани. Влітку на Європейських іграх українські «грації» з комфортним результатом (26.375) впевнено посіли друге місце. Від білоруських суперниць, які завоювали золоті нагороди, українки остали лише на 0,75 бали. Завдяки цьому успіху Юзьвяк була нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня.
У вересні того ж року на чемпіонаті світу Валерія разом з українською командою, у складі якої окрім Юзьвяк були Анастасія Возняк, Марія Височанська, Діана Міжерецька і Аліна Біхно, фінішувала дев'ятою в груповій першості. Це дозволило отримати олімпійську ліцензію на Олімпійські ігри в Токіо.
На Гран-прі «Кубок Дерюгіної»-2019 українки взяли відразу три золоті нагороди. Вони перемогли в груповому багатоборстві, в вправах з п'ятьма м'ячами, а також з трьома обручами і чотирма булавами.
Але найбільшим успіхом в кар'єрі Юзьвяк стала континентальна першість 2020 року, яка проходило в Києві.
Разом з Анастасією Возняк, Марією Височанською, Маріоль Бондарчук і Діаною Баєвою вона завоювала весь комплект нагород: золото у вправі з п'ятьма м'ячами, срібло у вправі з трьома обручами і чотирма булавами та бронзу в груповому багатоборстві. Крім того, в команді з юніорками Поліною Карікою, Кариною Сидорак і Меланією Тур вона була кращою в командному заліку.
На майбутній Олімпіаді-2020 року в Токіо Валерія та інша українська команда вважалися фаворитками. Однак через коронавірус головну спортивну подію чотириріччя перенесли на рік. На початку 2021 року Валерії довелося завершити кар'єру гімнастки.
Хвороба
Через тиждень після перемоги на континентальній першості Валерія звернулася до лікарів через болі в животі. Наприкінці лютого 2021 року Юзьвяк заявила, що у неї виявилася рабдоміосаркома — злоякісна пухлина, яка походить з скелетного (поперечно-смугастого) м'яза.
Юна спортсменка попросила фінансової допомоги, оскільки сума на лікування була величезною. Валерії стали надходити кошти з різних країн світу. Уже в березні вона була прооперована спочатку на батьківщині, а потім у Німеччині.
У березні Валерія отримала медаль «За працю і звитягу» за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток української держави, зразкове виконання службового обов'язку та багаторічну сумлінну працю.
На допомогу Валерії відгукнулися й федерації різних країн та інші гімнастки. Бронзова призерка Олімпійських ігор-2012 Любов Черкашина виставила на аукціон свій олімпійський купальник, Ірина Блохіна — м'яч з автографом свого знаменитого батька-футболіста.
Чемпіонка світу Анна Різатдінова провела благодійний майстер-клас на підтримку Юзьвяк. У рідному місті спортсменки пройшов благодійний марафон «Твори добро. Біжу за Валерію». Внески на участь пішли на допомогу спортсменки.
Валерія пообіцяла всім небайдужим боротися до перемоги над хворобою. Курс хіміотерапії і лікування Юзьвяк проходили в Німеччині. Своїми емоціями після кожного етапу «хімії» Валерія ділилася на сторінці в соціальних мережах.
У перший день липня українська гімнастка повідомила радісну новину: вона змогла побороти рак.
«Лікарі підтвердили факт того, що я здорова. На даний момент, мій організм чистий. Сказати, що я була дуже рада, це нічого не сказати! В той момент не дивлячись на свій стан, я відчула справжнє щастя», — зізналася Валерія.