Цушко Василь Петрович: другий після Мороза та рятівник Януковича
Цушко Василь Петрович — соціаліст №2 і колишній міністр внутрішніх справ, який називав себе особистим ворогом Ющенка.
Біографія
Цушко Василь Петрович народився 1 лютого 1963 року в селі Надрічне Тарутинського району Одеської області.
Освіта
Після закінчення сільської школи, одержав спеціальність техніка-механіка в Ізмаїльському технікумі (1982). Потім отримав дипломи економіста в Одеському сільгоспінституті (1988) та юриста в університеті внутрішніх справ (2005). Два роки провів у лавах радянської армії.
Сім’я
Дружину Василя звуть Людмила. У Цушка двоє дітей: син Вадим і дочка Аліна.
Кар'єра
Наприкінці 1980 - початку 1990-х років Василь працював у радгоспах Одеської області. Працював економістом, а у віці 26 років став директором. У 1994 році Цушко з крісла директора радгоспу пересів у крісло народного депутата Верховної Ради.
Всього він чотири рази обирався до Верховної Ради. Два рази (1994 та 1998) Василь перемагав по мажоритарному округу на Одещині, як кандидат від Селянської партії.
Після її злиття у 2001 році з Соціалістичною партією, Цушко ще два рази (2002 та 2006) ставав парламентарем по партійним спискам цієї політсили. Майже півтора року (лютий 2005 — травень 2006) він був Одеським губернатором. Пішов з цієї посади у зв'язку з обранням до Верховної Ради.
У п'ятому скликанні парламенту Василь став заступником голови партії соціалістів. Але вже у грудні того ж року він очолив міністерство внутрішніх справ. На чолі відомства провів рівно рік.
На деякий час Цушко відійшов від політики. На президентських виборах 2010 року він опинився у лавах прихильників Віктора Януковича. Василь очолив його передвиборчий штаб у рідній Одеській області.
Після перемоги Януковича, Цушко увійшов до першого уряду Миколи Азарова, отримавши посаду міністра економіки. Однак в кінці того ж року він був відправлений у відставку та через кілька днів очолив Антимонопольний комітет. На цій посаді Василь провів трохи більше трьох років.
Після Євромайдану політик практично зник з політичного життя України. У квітні 2014 року він зареєструвався у ЦВК, у якості кандидата у президенти України. Але через три тижні передумав та відмовився від участі у позачергових президентських виборах.
У квітні 2020 року Цушко оприлюднив декларацію в якості кандидата на посаду заступника глави Мінфіну. Також ходили чутки, що Василь може стати главою митниці. Однак сам Цушко спростував цю інформацію.
Згідно податкової звітності, у 2019 році основним місцем його роботи було ТОВ "Українська сировина" ЛТД (оптова торгівля алкогольними та іншими напоями). Василь — заступник політичної партії "Соціалістична партія Олександра Мороза" (створена в березні 2016 року).
Компромат
У квітні 2007 року президент Ющенко своїм указом достроково припинив повноваження Верховної Ради, призначивши проведення позачергових парламентських виборів. Але уряд відмовився виконувати вимоги глави держави.
На позачерговому засіданні РНБО 5 квітня міністр МВС Цушко і віцепрем'єр Азаров виступили проти фінансування виборів. У той же день глава МВС розпорядився про виділення тисячі міліціонерів, які повинні були охороняти будівлю парламенту.
18 квітня за наказом Цушка підрозділи "Барс" і "Беркут" розблокували будівлю Конституційного суду від представників опозиції, які намагалися зірвати проведення засідання суду.
Коли в кінці травня Ющенко призначив Шемчука керівником Генпрокуратури, Цушко завдяки підлеглим йому внутрішнім органам не дав цьому призначенню статися. Спецпідрозділ "Титан" взяв будівлю Генпрокуратури під охорону, згідно з договором, який був підписаний на кілька годин до цього між МВС та ГПУ.
Уже через день генпрокурор відкрив кілька кримінальних справ, в тому числі й проти Василя Цушка. Міністру ставилося у провину перевищення посадових обов'язків. Справа для розслідування була передана в СБУ.
Ющенко видав указ, за яким внутрішні війська виводили з підпорядкування міністерства, яким керував Цушко. Але той відмовився виконувати указ. Після того, як у суді була доведена законність президентського розпорядження, Цушко опинився у лікарні з інфарктом. Незабаром його перевезли до Німеччини, де Василь був прооперований.
За деякими даними, міністр був отруєний. Опоненти ж заявляли про симуляції хвороби для того, щоб уникнути відповідальності за протиправні дії у Генпрокуратурі. У липні він повернувся в Україну, а в вересні заявив, що йому "допомогли захворіти".
Пізніше Цушко заявляв, що його дії, не дали Ющенко залишитися у президентському кріслі на другий термін. Також він стверджував, що захопивши Генпрокуратуру, врятував Віктора Януковича та його соратників від арешту. Після його перемоги на президентських виборах всі кримінальні справи проти Цушка були закриті за відсутністю складу злочину.
Декларація
У квітні 2020 року Василь Цушко опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.
Український політик має дві земельні ділянки: у селі Надрічне Одеської області (2,63 га) та у селі Проців Київської області (1200 кв.м.). Проживає Василь у київській квартирі (115 кв.м.), яка належить Людмилі Цушко. Пересувається екснардеп на автомобілі Infiniti FX35 2006 року випуску, яку він придбав у квітні 2019 року.
У ТОВ "Українська сировина" ЛТД Цушко в минулому році заробив вісім тисяч гривень. Ще він отримав дохід від надання майна в оренду. Грошові активи (банківські рахунки та готівкові кошти) політик в декларації не відобразив.