Косіняк-Камиш Владислав: віцепрем’єр-міністр і міністр оборони Польщі з грудня 2023 року
Косіняк-Камиш Владислав — син Анджея Косіняк-Камиша, який очолював Міністерство охорони здоров’я у першому посткомуністичному кабінеті міністрів
Біографія
Владислав Мартін Косіняк-Камиш народився 10 серпня 1981 року в місті Краків, Польща.
Освіта
Після закінчення середньої школи імені Яна III Собеського у Кракові Владислав вступив до Медичного коледжу Ягеллонського університету. У 2006 році отримав диплом лікаря.
Через чотири роки Косіняк-Камиш здобув докторський ступінь у галузі медичних наук, захистивши дисертацію, присвячену генетичним детермінантам діабету. Він також проводив наукові дослідження в медичній школі Університету Еморі в Атланті, США.
Сім'я
Його батько, Анджей Косіняк-Камиш, лікар і політик, обіймав посаду міністра охорони здоров’я та соціального забезпечення у першому некомуністичному уряді Тадеуша Мазовецького.
Владислав одружений вдруге. У 2019 році він узяв шлюб із Пауліною Вояс (за освітою стоматолог), з якою виховує трьох дітей.
Кар'єра
Під час навчання Владислав волонтерив в Асоціації волонтерів Святого Іллі, що діяла при церкві Відвідин Пресвятої Діви Марії в Кракові. Після завершення навчання залишився в Ягеллонському університеті, працюючи асистентом кафедри внутрішньої медицини та сільської медицини. Згодом він вирішив залишити медицину заради політики.
У 2021 році Косіняк-Камиш повернувся до медичної практики як волонтер у спеціалізованій лікарні Кракова під час пандемії коронавірусу.
З 2000 року Владислав активно бере участь у діяльності політичної партії "Польська народна партія" (ПНП). За цей час долучився до 12 різних виборчих кампаній. Він був одним із засновників молодіжного форуму партії. У 2008–2012 роках обіймав посаду секретаря вищого виконавчого комітету партії, а з 2012 року став її віцеголовою.
У 2010 році, після муніципальних виборів, Косіняк-Камиш став депутатом Краківської міської ради. Влітку 2011 року Дональд Туск призначив його міністром праці та соціальних справ. Цю посаду Владислав обіймав до листопада 2015 року. У 2014 році безуспішно балотувався до Європарламенту.
На парламентських виборах 2015 року ПНП і "Громадянська платформа" втратили парламентську більшість і перейшли в опозицію. У листопаді того ж року Косіняк-Камиш очолив партію та успішно балотувався до Сейму.
У 2020 році Владислав балотувався на президентських виборах, але у першому турі посів лише п’яте місце з одинадцяти кандидатів, отримавши підтримку понад 2% виборців.
Навесні 2023 року він став одним із засновників коаліції "Третій шлях". На парламентських виборах того ж року Владислав знову отримав мандат депутата. Наприкінці року Дональд Туск запропонував йому очолити міністерство оборони у новому складі кабінету міністрів. Також Косіняк-Камиш став віцепрем’єр-міністром.
У листопаді 2024 року очільник польського оборонного відомства звинуватив українців у "короткій пам’яті" через критику президента Зеленського щодо затримки передачі Україні обіцяних винищувачів МіГ-29. Косіняк-Камиш наголосив, що Польща вже багато зробила для підтримки України, але існують межі, зокрема безпека Польщі. Міністр пояснив, що МіГ-29 можуть бути передані лише після отримання нових бойових літаків для їх заміни.
Крім того, Косіняк-Камиш заявив, що Польща не погодиться на вступ України до ЄС, якщо Київ не врегулює Волинське питання, маючи на увазі події 1943 року, коли відбулися обопільні етнічні чистки польського та українського населення.
Відповідаючи на запитання про поточні відносини між Польщею та Україною, міністр зазначив, що військова допомога — це питання гуманності та безпеки Польщі, але економічні та історичні питання потребують врегулювання.