Володимир Валентинович Горковенко — колишній журналіст, діючий політик, відомий участю в корупційних скандалах, пов’язаних із замовними медійними атаками та захистом одіозних осіб. Піарник Петра Порошенка. Є депутатом Київської обласної ради VIII скликання від «Європейської солідарності».
Життєпис
Володимир Валентинович Горковенко народився 24 листопада 1975 року в селі Красноволя Луцького району на Волині. У 1998 році закінчив Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Трудовий шлях
Володимир Горковенко розпочав свою журналістську діяльність у 1994 році на ТРК «Аверс» у Луцьку як репортер.
З 1995 року працював у телепрограмі «Вікна» (ММЦ «Інтерньюз»), а також на телеканалах «Інтер» та «ICTV».
У 2014 році кілька місяців працював на каналі «Україна».
З 2014 по 2019 рік Володимир Горковенко обіймав посаду начальника відділу зі зв’язків з медіа в Адміністрації Президента України під час керівництва Петра Порошенка.
4 травня 2019 року Володимира Валентиновича Горковенка призначили членом Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Однак за кілька тижнів новообраний президент Володимир Зеленський скасував це рішення.
У жовтні 2020 року Володимир Горковенко став депутатом Київської обласної ради від партії «Європейська Солідарність» Петра Порошенка (виборчий округ № 3 у Бориспільському районі).
Родина
Володимир Валентинович Горковенко одружений з Тетяною Горковенко, з якою має доньку Діану та сина Назара.
Скандали
Критика військовослужбовців, які висловлювалися за заборону російської церкви
В одному зі своїх дописів на Facebook Володимир Горковенко висловив сумнів, що військовослужбовці, котрі виступають за заборону російської церкви, діють самостійно. Він назвав їхні дописи про це «однотипними» та «штампованими», хоча щонайменше двоє з військових, чиї звернення розкритикував Горковенко, є відомими українськими воїнами, що заслужили свій авторитет серед побратимів.
На пост Володимира Горковенка відреагував один із засновників мережі InformNapalm Михайло Макарук, який наразі воює на Сході України. Він назвав його пізд@болом і зауважив, що «в людей в ЗСУ є своя ініціатива, свобода висловлюватись та інтелект», і жодних наказів писати подібні дописи їм ніхто не давав. Володимир Горковенко не знайшов, що відповісти на пост Макарука.
Адвокатування проросійського олігарха Фукса
10 липня 2024 року Володимир Горковенко опублікував блог на сайті censor.net, розтиражований іншими сайтами, в якому звинуватив українські ЗМІ у замовній атаці на одіозного підсанкційного україно-російського олігарха Павла Фукса. У цьому ж тексті він також намагався переконати читачів, що Фукс не має зв’язків із не менш скандальним головою Державної міграційної служби В’ячеславом Гузем. Хоча розслідувачі видання «Межа» переконливо довели зв’язок Фукса та Гузя, за що останній фактично оголосив полювання на журналістів.
Нагадаємо, що Фукс – уродженець Харкова, олігарх, який добровільно отримав російське громадянство. За даними ФБР, Фукс є «кооптованим активом» російської розвідки. У 2021 році проти Фукса були запроваджені санкції РНБО. Наприкінці 2023 року голова ГУР МО Кирило Буданов ідентифікував Фукса як російського громадянина. Із оперативних джерел відомо про те, що Фукс був посередником між Олександром Бортниковим, директором ФСБ РФ і нині покійним мером Харкова Геннадієм Кернесом, для проведення “спецоперації” з добровільної здачі Харкова у 2014 році. За даними розслідування Rolling Stone, у 2022, напередодні вторгнення Фукс платив найманцям у Харкові, щоб ті малювали свастику на будівлях.
Організація коаліції в районній раді «ЄС» та ОПЗЖ, погрози фізичною розправою журналісту
У 2020 році Володимир Горковенко балотувався від партії «Європейська солідарність» до Київської обласної ради та Бориспільської районної ради. До складу райради він не увійшов, оскільки отримав депутатський мандат в обласній раді. Але місцеві активісти називають його «смотрящим» за районним осередком партії. У травні 2023 року в районній раді була утворена коаліція, куди увійшли «ЄС» та ОПЗЖ. У відповідь на звинувачення від журналіста Володимира Гуріненка у співпраці з проросійською партією Володимир Горковенко почав йому погрожувати, зокрема обіцяв «при зустрічі провести лікбез зі спалахом і феєрверками».
Публічний захист громадянина рф та злодія в законі Мамуки Оніані
Володимир Горковенко опублікував власне розслідування про «підлість української правоохоронної системи» на захист Мамуки Оніані. Автор пише, що «людину 9 років тому по-тихому і незаконно позбавили українського громадянства». Горковенко звинувачує співробітників української міграційної служби у підробці російського паспорта Мамуки Оніані та безпідставному внесенні до санкційних списків РНБО як людину, що має статус злодія в законі.
Мамука Оніані – відомий як злодій в законі на прізвисько «Мамука», племінник одного з найвпливовіших представників так званого «сухумського клану» Таріела Оніані на прізвисько «Таро». Мамука Оніані має російське громадянство. На початку 2021 року йому заборонили в’їзд до України, а згодом внесли до переліку кримінальних елементів РНБО. 11 травня 2022 року поліція затримала Мамуку Оніані як злодія в законі зі списку РНБО на Прикарпатті, де він переховувався у приватному будинку.
Анекдотичний звіт про депутатську діяльність
У депутатському звіті за 2023 рік, опублікованому на сайті Київської обласної ради, Володимир Горковенко називає у переліку своїх досягнень участь у семи засіданнях.
Серед інших «досягнень» Горковенка за 2023 рік – допомога мешканцям Київщини коштом депутатського фонду (бюджет облради) та інформування про свою діяльність виборців через ЗМІ. Інформує мешканців про свою діяльність депутат Горковенко у соцмережах та у цьому звіті з численними граматичними помилками, що ставить під сумнів його професійний рівень журналіста.
Виправдання сина, який пропагував вживання наркотичних речовин
Згідно з розслідуванням сайту «Інформатор», син Володимира Горковенка Назар може бути причетним до пропаганди та продажу наркотичних і психоактивних речовин. Назар навчається у лондонській Bayes Business School, де навчання коштує щонайменше 92 тисячі фунтів, та паралельно відкрив у Лондоні компанію KYIV420 LTD (на сленгу число 420 означає вживання марихуани), що займалася продажем одягу з принтами із зображеннями та назвами психоактивних та наркотичних речовин MDMA (амфетамін), марихуана, ЛСД, Ксанакс тощо.
В Україні донедавна працював сайт з такою ж назвою, KYIV420, під іншим доменом, де продаються наркотики, такі як марихуана та гашиш.
Обидва сайти створені у 2023 році з різницею у два місяці. Невдовзі після виходу розслідування український сайт припинив свою роботу, а на британському, причетність до якого сина Горковенка підтверджена інформацією з британських реєстрів, був обмежений асортимент. Зокрема, з нього зникли найвідвертіші футболки з принтами назв наркотичних речовин.
Після виходу другого розслідування Володимир Горковенко написав пост у Facebook, в якому назвав матеріали на сайті «Інформатор» замовними, проте повністю підтвердив частину ключових фактів публікації. Зокрема, визнав, що його син, який навчається у лондонській Bayes Business School, має відношення до компанії під назвою Kyiv420 і продає одяг із сумнівними принтами, а також заявив, що завдяки розслідуванню «Інформатора» попит на продукцію компанії його сина зріс і син буде бізнес розширювати.
Конфлікт з 24 каналом
У жовтні 2023 року керівництво та журналісти 24 каналу написали заяву до Національного антикорупційного бюро щодо дій депутата Київської обласної ради Володимира Горковенка, який напередодні в своїй публікації блогу на Цензор.нет голослівно звинуватив 24 канал у корупції. У відповідь 24 канал заявив про те, що Горковенко розповсюджує неправдиву інформацію, відпрацьовуючи медійну кампанію з дискредитації мера Львова Садового, якому належить 24 канал.
Протягом серпня-вересня-жовтня 2023 року Горковенко опублікував у своєму блозі на Цензор.нет три матеріали, присвячені різним аспектам можливих порушень Андрія Садового на посаді мера Львова, хоча як до цього, так і після жовтня 2023 року жоден матеріал Горковенка не розглядав місцевий львівський чи регіональний порядок денний або ж персону Садового в якості мера міста. Після виходів блогів Горковенка синхронно зʼявлялися публікації в онлайн-ЗМІ, в яких жодної іншої інформації, окрім опублікованої в блогах Горковенка, не містилося. Це є чіткою ознакою скоординованої медіа-кампанії «чорного піару», про яку заявляли журналісти 24 каналу.
Робота піарником в інтересах екс-голови правління НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького
У червні 2024 року у медіа з’явилися статті з ознаками упередженості, в яких Володимир Горковенко виступав у ролі експерта з енергетики та банківської справи, не маючи відповідної освіти та необхідної експертизи, медійно атакував банк «Альянс».
Зокрема, звинуватив банк, який відмовився сплачувати банківську гарантію за сумнівною угодою між «Укренерго» та фірмою, близькою до олігарха Ігоря Коломойського – «Юнайтед Енерджі», в результаті якої НЕК недоотримала 1,4 млрд грн за поставлену електроенергію, у порушенні умов банківської гарантії. Як і у випадку інформаційної кампанії проти Андрія Садового, коментарі Горковенка проти банку «Альянс» синхронно тиражувалися у низці ЗМІ.
Згодом журналісти з’ясували, що Володимир Горковенко виконує функції неофіційного піарника Володимира Кудрицького і виявили, що сім’ї Горковенків та Кудрицьких придбали земельні ділянки у Києві по сусідству.
Після того, як банк у судовому порядку довів недобросовісність дій «Укренерго» під керівництвом Володимира Кудрицького, Володимир Горковенко зареєстрував петицію із закликом застосувати проти банку санкції.
Дивна декларація: три роки безробітний, потім невідомо де заробив понад 3,7 млн. грн
Згідно з даними Єдиного державного реєстру декларацій НАЗК, у період 2019-2022 роки включно Володимир Горковенко був тимчасово безробітним і жив за рахунок дружини. Натомість декларація за 2023 рік містить відомості про те, що Володимир Горковенко отримав дохід від підприємницької діяльності 3 719 400 грн. При цьому, згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції, Горковенко не є фізичною особою-підприємцем, а також власником або засновником юридичних осіб. Таким чином, дані реєстру Мін’юсту свідчать, що він не є суб’єктом підприємницької діяльності. Питання, у чому саме полягала підприємницька діяльність Володимира Горковенка у 2023 році, від якої він отримав дохід 3 719 400 грн, а також якими саме є джерела (юридичні або фізичні особи), від яких він отримав річний дохід у понад 3 млн грн, - наразі залишаються без відповіді.
Підозри у замовних медіа-кампаніях та розповсюдженню «темників»
У 2019 році видання Kyiv Post опублікувало документи, які свідчили про те, що команда Петра Порошенка у 2015-2016 роках платила українським ЗМІ за публікацію позитивних матеріалів про президента, а також за організацію «чорного піару» проти його опонентів. Знайдені документи були частиною неофіційного медіа-плану, в яких команда президента вказувала, кого з політиків або експертів цитувати, а кого – ігнорувати, за що виплачувалися гонорари. Документи були знайдені у кабінеті Володимира Горковенка, який тоді очолював департамент інформаційної політики Адміністрації Президента. У них перераховані бюджети українських телеканалів, друкованих ЗМІ, сайтів і радіостанцій, які отримували гроші за публікацію проплачених статей як новин. Так, згідно з розслідуванням, у цьому медіа-плані було задіяно щонайменше 6 друкованих видань. Також оприлюднено цифри гонорарів різним ЗМІ – за даними Kyiv Post, під час місцевої виборчої кампанії 2015 року понад 1 млн доларів, більшість з яких готівкою, було виплачено семи радіостанціям за «розміщення в новинах».