Цой Володимир Валерійович: акбізнесмен, співвласник і президент групи компаній "MTI"
Цой Володимир Валерійович — управляє роздрібними мережами під марками Ecco, Geox, Intertop, Pandora, реалізує продукцію компаній Sony і Lenovo, а також володіє сервісними центрами і логістичними мережами.
Біографія
Володимир Валерійович Цой народився 17 листопада 1966 року в місті Ташкент (Узбекистан). З 16 років живе в Києві.
Освіта
Володимир Цой має вищу освіту. У 1989 році він закінчив Київський інститут інженерів цивільної авіації (Національний авіаційний університет) за фахом «Технічна експлуатація радіоелектронного устаткування».
Сім’я
Володимир Цой має корейське походження.
Дружина — Мірі Хван-Беєвна Цой (1970 року народження). Одружені з 1991 року. У Володимира та Мірі четверо дітей: три дочки і син.
Кар'єра
Після закінчення інституту Володимир влаштувався в інженерно-технічний кооператив «Естетика». Тут Цой займався поставками оргтехніки та витратних матеріалів на державні підприємства.
Через два роки Володимир Цой вирішив піти в підприємництво. Тоді разом з університетським приятелем він заснував фірму, яка надає посередницькі послуги.
Перший великий дохід підприємцям принесла успішно реалізована партія томатної пасти з Узбекистану. Кошти від операції Володимир вклав в закупівлю електроніки японської компанії Sony. Через німецький офіс компанії Цой придбав сто телевізорів і сто відеомагнітофонів, які успішно були реалізовані в Україні.
Потім підприємець зайнявся продажем продукції таких компаній, як Samsung, Citizen, Sharp. Так народилася компанія MTI (Mega Trade International). Третім партнером протягом двох років була Асоціація економічного розвитку регіонів України.
У 1993 році Цой відкрив в столиці перший сертифікований магазин техніки Sony. Через рік він був визнаний кращим в Європі. У 1995 році з'явився перший сертифікований сервісний центр MTI. Тоді ж підприємець придбав супермаркет електроніки «Орбіта». Наступного року Володимир почав освоювати новий напрямок бізнесу — IT-дистрибуцію.
У 1997 році Цой відкрив магазин Bally, в якому продавалася люксовий одяг і взуття. У 1999 році Володимир обіймає посаду президента MTI. Через п'ять років Володимир Цой ввів в експлуатацію перший в Україні В2В портал для online-роботи з партнерами IT-дистрибуції.
У 2007 році Володимир придбав контрольний пакет акцій компанії SI BIS, яка займалася консалтингом і системною інтеграцією. У тому ж році він став президентом Корейського культурного центру в Україні. У 2008 році Цой почав реалізацію проєкту Protoria, який замислювався як мережі спеціалізованих роздрібних магазинів техніки.
Незважаючи на Світову економічну кризу 2008 року Володимир Цой зумів утримати свій бізнес «на плаву». У ті роки він успішно торгував по всій Україні офісним, телекомунікаційним, презентаційним і офісним обладнанням. У 2009 році MTI ввела в експлуатацію власний автоматизований логістичний комплекс класу «А».
Володимир Цой відомий ще і як «взуттєвий магнат». Саме йому належать магазини під вивісками Intertop, Ecco, Plato, Kidditop. Бізнесмен активно розвиває власні онлайн-майданчики і не забуває про технічний бізнес, володіючи монобрендовими бутиками Sony і Lenovo.
У 2012 році Володимир Цой намагався вийти на взуттєвій ринок Росії, проте магазини підприємця приносили одні збитки, а після початку війни між країнами і зовсім були закриті. Сам Цой називає свій досвід в Росії провалом, але стверджує, що виніс з нього безліч досвіду і нових знань.
Сьогодні Володимир Цой управляє роздрібними мережами під марками Ecco, Geox, Clarks, Armani Exchange і Intertop. Мільйонер торгує технікою Sony і Lenovo, а також керує сервісними центрами і логістичними мережами. У 2013 році Цой і його партнер Сергій Башлаков відкрили магазин ювелірних виробів PANDORA.
Підприємство Володимира Цоя — MTI на даний момент включає в себе три основних напрямки:
- hi-tech дистрибуція, сфера інформаційно-комунікаційних технологій - дистрибуція, гарантійний та післягарантійний сервіс, інтеграція ІТ-рішень, проєктування та впровадження систем безпеки (антикрадіжні системи, системи контролю доступу, управління складом на базі RFID-технології);
- сфера роздрібної торгівлі взуттям, одягом, ювелірними прикрасами, електронікою;
- надання послуг зі зберігання, обробки і доставки вантажів.
В Україні у групи компаній MTI є дві сотні магазинів. Цой розвиває бізнес і в Казахстані. З 2006 року тут з'явилися магазини Intertop, а через дев'ять років — PANDORA. Всього в Казахстані у підприємця п'ятдесят магазинів.
Intertop визнали «Кращою мережею взуттєвих магазинів» на всеукраїнському фестивалі «Вибір року» в 2005 році. Підприємство Цоя посіло перше місце в рейтингу «Топ 100. Кращі компанії України» в номінації «IT-дистрибуція» в 2011 році. Через три роки потрапило в рейтинг двохсот найбільших компаній України, що становлять основу української економіки за версією журналу Forbes Україна.
Крім того, Володимир займається благодійністю. Спільно з громадською організацією «Таблеточки» йому вдалося зібрати 12 мільйонів гривень. Ці гроші пішли на придбання лабораторного обладнання для Охматдиту.
Підприємець фінансує міжнародні турніри з корейського бойового мистецтва тхеквондо. Крім того, Володимир керує Федерацією тхеквондо ВТФ в Києві. Бізнесмен — володар чорного пояса 4-го Дана з цього бойового мистецтва.
Цой очолює Комітет з інформаційних технологій громадського об'єднання «Спілка Українських підприємців» (СУП).
Цитати і вислови
За словами Володимира Цоя, для бізнесу під час серйозних криз дуже важливо зберегти колектив. Незважаючи на збитки, який поніс його бізнес у карантин через спалах коронавіруса, Цой не звільнив жодного співробітника.
“Я вірю в Україну. Якби це було не так, я давно б розпродав усі свої активи, навіть з великим дисконтом, і поїхав би в якусь спокійнішу юрисдикцію. Але ми не просто працюємо тут, ми відкриваємо нові напрямки, ми розвиваємося. Я готовий працювати зі стартапами і цікавими проєктами, причому брати участь не тільки своїми інвестиціями, але й часом, ідеями, допомогою. Мені це цікаво!”.
Декларація
Володимир Цой неодноразово потрапляв в рейтинг найбагатших українців. У 2010 році журнал Фокус оцінив статки українського бізнесмена в $ 47,9 млн (121-е місце). Через два роки у Цоя було вже $ 128 млн (91-е місце). Однак вже в 2015 році його статки оцінювалися в $ 26 млн (100-е місце). Зате в 2019 році у нього було $20 і 68-е місце серед найбагатших українців.