25 жовтня 2020 року в Україні відбудуться місцеві вибори, які проводитимуться за новим виборчим законодавством, оскільки від 1 січня 2020 року набув чинності Виборчий кодекс, а Закон "Про місцеві вибори" практично втратив чинність.

Які особливості цьогорічного виборчого процесу та кого обиратимуть українці і де, ТСН.ua зібрав найголовніше, що потрібно знати виборцям.

Які особливості

Згідно з новим виборчим законодавством, запроваджується система відкритих партійних списків та гендерна квота, скорочується кількість депутатів та розширюються можливості щодо їхнього відкликання. Новий Виборчий кодекс запроваджує багатомандатну мажоритарну систему у сільські, селищні, міські та районні ради. Інші правила діятимуть для обласних і міських рад з населенням 90 тисяч і більше виборців – це нова для України система пропорційного представництва з відкритими списками кандидатів.

У ЦВК виділили чотири особливості виборів, які відбудуться 25 жовтня:

●     вибори будуть організовуватись на новій територіальній основі;

●     у рік проведення чергових місцевих виборів відбудуться перші місцеві вибори до тергромад (ОТГ), які призначаються і проводяться разом із черговими;

●     вибори депутатів місцевих рад будуть організовуватись і проводитися за новими виборчими системами;

●     місцеві вибори передбачають дотримання гендерної квоти – серед кожних п'яти кандидатів у списку має бути щонайменше дві жінки (мінімум 40% представників однієї статі). Без дотримання квот можуть відмовити кандидатам усього списку. 

Кого обиратимемо і де 

25 жовтня перші вибори відбудуться до 1439 об'єднаних територіальних громадах (ОТГ) – виборці обиратимуть мерів міст, голів селищ, сіл і територіальних громад (ОТГ) та депутатів місцевих рад – сільських і селищних, міських, районних та обласних, районних у містах. У Києві, крім виборів міських голови і ради, відбудуться вибори районних у місті рад.

Вибори до міських, районних, сільських та селищних рад у населених пунктах, де мешкають менше 10 тисяч виборців, відбуватимуться, як і раніше, за мажоритарною системою відносної більшості. В одному окрузі можуть обиратися від двох до чотирьох депутатів. Переможе кандидат, який набере найбільшу кількість голосів.

Так само за мажоритарною системою відносної більшості, обиратимуться сільські, селищні, міські голови та сільські старости населених пунктів, що нараховують менше 10 тисяч виборців.

Голів у населених пунктах, де є більше ніж 10 тисяч виборців, обиратимуть за мажоритарною системою абсолютної більшості. Тобто перемогу отримує той кандидат, який отримає понад 50% голосів. Якщо за підрахунками бюлетенів кандидат не набрав 50% +1 голос, призначається другий тур.

Вибори міських голів (мерів) також відбуватимуться за мажоритарною виборчою системою абсолютної більшості. Таким чином, у населених пунктах з понад 75 тис. жителів обраним міським головою буде вважатися кандидат, який набере 50%+1 голосів і більше. Якщо жоден претендент на крісло міського голови не набере половини й понад половину голосів, то можливе проведення другого туру. До нього пройде двоє кандидатів, які отримали найвищу підтримку виборців у першому турі.

Для населених пунктів, де мешкає понад 10 тисяч виборців, Виборчий кодекс запроваджує систему відкритих списків. За нею обиратимуться депутати районних, районних в містах (наприклад, районних у місті Києві рад), міських, сільських та селищних рад із відповідною кількістю виборців, а також до обласних рад. Утім, тут не буде можливості для самовисування кандидатів. Висувати кандидата зможуть тільки політичні партії. Проголосувати потрібно буде одночасно і за партію, і за "свого" кон­крет­но­го кандида­та у ній. Тобто спочатку виборець має проголосувати за партію, а потім – за окремого кандидата від цієї партії, що підвищує шанси цього кандидата "посунутися" вгору у затвердженому партією списку. Однак кандидат зможе "поліпшити" своє місце у списку лише тоді, коли набере не менше 25% від так званої виборчої квоти – кількості голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата у раді. Інакше список залишиться таким, яким його від початку запропонувала партія. Тобто закритим.

Самовисування зберігається тільки у містах і селищах з кількістю виборців до 10 тисяч. Мінімально необхідний прохідний бар'єр для партій становить 5%.

Більше про алгоритм дій виборців на дільницях 25 жовтня та відповіді на головні запитання щодо голосування читайте у нашому матеріалі.

Источник
Оригинальная версия
Поделиться сюжетом